Data modyfikacji:

Jak działa i jak stosować cement na włosy?

Wśród produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów raz na jakiś czas pojawia się ciekawa nowość. Jednym z takich produktów, który od niedawna jest na rynku kosmetycznym, jest cement do włosów. Na czym dokładnie polega jego działanie, komu może pomóc i w jaki sposób go stosować?

Cement do włosów – co to jest?

Cement do włosów to kosmetyk, który – jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie odbudować strukturę włosa. Tego typu preparaty przeznaczone są zatem przede wszystkim do włosów zniszczonych (np. używaniem prostownicy czy stosowaniem farb). Istnieją dwa rodzaje tego kosmetyku, które różnią się od siebie działaniem.

Sprawdź również, olej babassu - rewolucyjny składnik twojej pielęgnacji.

Odbudowujący cement do włosów zniszczonych

To specjalistyczny produkt, który zawiera dwa ważne składniki: ceramidy oraz pro-keratynę. Ceramidy to lipidy, czyli komórki tłuszczowe – choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, są one częścią rogowych łusek, które pokrywają włos. Najważniejszą funkcją ceramidów jest zatrzymywanie wody we włosach, dzięki czemu mogą one cechować się sprężystością i są podatne na układanie. Pro-keratyna jest natomiast białkiem, składem przypominającym keratynę, czyli główny składnik włosa. 

Termiczny cement do włosów

Cement termiczny również odbudowuje włosy, ale jego głównym zadaniem jest ochrona kosmyków przed niszczącym działaniem wysokich temperatur. Taki cement do włosów nieco różni się składem od kosmetyku odbudowującego.

Cement do włosów – kiedy i jak stosować?

Nie wiesz, czy powinnaś stosować cement do włosów? Z pewnością będzie to dobra decyzja, jeżeli:

  • twoje włosy są szorstkie i sztywne,
  • zauważasz rozdwojone końcówki,
  • stylizacja włosów nie jest już tak prosta jak kiedyś,
  • masz wrażenie, że twoje włosy straciły dawną objętość, stały się cienkie,
  • zauważasz łamanie się włosów,
  • chcesz uchronić włosy przez negatywnymi skutkami stosowania urządzeń do stylizacji.

Oczywiście stosowanie nawet najlepszego preparatu nie przyniesie spodziewanych efektów, jeżeli nie będzie on prawidłowo aplikowany. Jak nakładać odbudowujący cement do włosów zniszczonych, a jak kosmetyk termiczny?

Aby poprawnie nałożyć cement odbudowujący, należy najpierw umyć włosy (bez odżywki lub maski – tylko przy użyciu szamponu), a następnie delikatnie osuszyć je ręcznikiem. Unikaj energicznego szorowania, ponieważ ono także nie służy kosmykom. Kolejny krok to dokładne rozprowadzenie cementu – wystarczy odrobina kosmetyku. W trakcie aplikacji należy koncentrować się przede wszystkim na końcówkach pasm. Po około trzech minutach można już dokładnie spłukać preparat.

Cement do włosów o działaniu ochronnym nakłada się podobnie, ale należy pamiętać, by po umyciu włosów wmasować w nie maskę lub odżywkę. Co bardzo ważne, cementu termicznego się nie spłukuje – wystarczy tylko go wmasować, a potem wysuszyć pasma przy pomocy suszarki.

Cement do włosów – opinie i efekty

Jeśli regularnie będziesz nakładać cement na włosy, to bardzo szybko zauważysz pozytywne efekty działania kosmetyku. Włosy staną się zdecydowanie bardziej miękkie, elastyczne i sprężyste, a ich układanie nie będzie już sprawiało tylu problemów. Pasma nabiorą również zdecydowanie więcej blasku. Działanie tych kosmetyków potwierdzone jest licznymi opiniami kobiet, które już je stosowały – zwłaszcza tych, które sięgnęły po oba preparaty. 

Oczywiście warto pamiętać, że nie istnieje jeszcze kosmetyk, który zmieniłby bardzo zniszczone, zupełnie łamiące się i suche pasma w piękne, gładkie i mocne włosy. Jeśli twoja fryzura jest już naprawdę mocno zniszczona, jedynym dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u fryzjera i podcięcie włosów.

Włosy średnioporowate – jaki olej?

Olejowanie włosów średnioporowatych znacznie poprawia ich kondycję, przywraca piękny wygląd, a także zapobiega ich zniszczeniom. Zabieg ten wykonywać można zarówno na sucho, jak i na mokro. W pierwszym wariancie wystarczy nałożyć odpowiedni olej do włosów średnioporowatych na suche pasma i pozostawić na głowie na czas od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Następnie trzeba je spłukać. Olejowanie włosów średnioporowatych na mokro analogicznie polega na nałożeniu oleju na mokre włosy i pozostawieniu na kilkadziesiąt minut lub dłużej.

Oleje do włosów średnioporowatych można także nakładać na podkład nawilżający, np. żel lniany. Aby zmyć tłuszcz z pasm, należy najpierw zemulgować go odżywką. W tym celu nałóż odpowiednią odżywkę (na przykład emolientową) na kosmyki pokryte olejem, zwilż wodą i rozmasuj, aby produkty się połączyły. Następnie spłucz całość wodą i umyj włosy delikatnym szamponem.

Jakie oleje do średnioporowatych włosów wybrać? Najlepiej sprawdzą się tłuszcze jednonienasycone. Należą do nich m.in.:

  • oliwa z oliwek,
  • olej słonecznikowy,
  • olej śliwkowy,
  • olej morelowy,
  • olej z awokado,
  • olej arganowy,
  • olej z orzechów makadamia,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej z orzechów laskowych,
  • olej sezamowy,
  • olej z nasion baobabu,
  • olej ryżowy,
  • olej rokitnikowy,
  • olej rycynowy.

Olejowanie włosów średnioporowatych najlepiej przeprowadzać co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Wykonuj ten zabieg regularnie, a zobaczysz, jak szybko twoje pasma staną się odżywione, gładkie, lśniące i mocne!

Autor: R. Wojtaś