Data modyfikacji:

Co na oparzenia słoneczne? Jakie sposoby na łagodzenie oparzeń?

Oparzenia słoneczne są prawdziwą zmorą każdego lata. Choć zwykle da się ich uniknąć, stosując krem z filtrem, czasem zdarza się go zapomnieć lub zastosować za mało. Co wtedy zrobić? Co na oparzenia słoneczne sprawdzi się najlepiej? Sprawdź nasze skuteczne sposoby i polecane produkty!

poparzenia

Oparzenie słoneczne – jak powstaje?

Mocne, letnie słońce to rzecz, na którą czekamy cały rok. Poprawia nastrój, przyjemnie grzeje i umila dni spędzone na plaży czy też w ogrodzie. Niestety jego promienie często nie są łaskawe dla naszej skóry. Kiedy zbyt długo przebywamy poza domem w upalny dzień lub gdy nie posmarujemy się kremem z filtrem, mogą pojawić się oparzenia słoneczne. Objawiają się zmianą koloru naskórka na czerwony, bólem, pieczeniem, nadwrażliwością na dotyk. Później skóra zaczyna swędzieć i schodzić. Jak poradzić sobie z tym problemem? W artykule radzimy, co na oparzenia słoneczne sprawdzi się najlepiej.

Słońce emituje na Ziemię i do atmosfery ziemskiej promieniowanie UVA, UVB i UVC. UVC jest całkowicie pochłaniane przez atmosferę, UVB jedynie częściowo, a UVA trafia na Ziemię w dużych ilościach. Choć promieniowanie UVA jest mniej szkodliwe niż inne rodzaje, przyspiesza ono procesy starzenia skóry i powoduje zmarszczki oraz przebarwienia. Natomiast UVB, nawet emitowane w niedużych ilościach, jest odpowiedzialne za uszkodzenia DNA, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów, a także do wystąpienia oparzenia słonecznego.

Oparzenia słoneczne występują najszybciej u osób o jasnej karnacji, jednak mogą przydarzyć się każdemu. Oprócz lekkich oparzeń, które objawiają się zaczerwienieniem i pieczeniem skóry, mogą przytrafić się także cięższe oparzenia II stopnia. Wtedy na skórze tworzą się bąble wypełnione płynem, które mocno bolą. Może wystąpić nawet gorączka, omdlenia oraz nudności.

Objawy oparzeń słonecznych zaczynają pojawiać się po kilku godzinach od ekspozycji na słońce, jednak największe ich nasilenie występuje po 12-24 godzinach. Warto wiedzieć, że niektóre leki oraz kosmetyki mogą powodować reakcje fototoksyczne, które objawiają się silnym poparzeniem skóry. Należą do nich m.in. kwasy, retinoidy, niektóre antybiotyki, maści o działaniu przeciwzapalnym, sterydy, olejki eteryczne, alkohol, a także niektóre zioła. Jeśli stosujesz jakiekolwiek substancje fotouczulające, unikaj przebywania na słońcu, a jeśli to niemożliwe, zawsze smaruj skórę kremem z filtrem SPF 50+.

Co na oparzenia słoneczne? Środki zapobiegawcze

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pamiętać o środkach ostrożności, które uchronią cię przed oparzeniem słonecznym. Przede wszystkim zawsze stosuj krem z filtrem, gdy wychodzisz z domu latem. Na twarz powinno się nakładać kosmetyk z SPF przez cały rok. Jeżeli masz jasną karnację, wybieraj mocne filtry (np. SPF 50 lub 50+). Przy ciemniejszej skórze wystarczy nieco niższa ochrona.

Krem z filtrem nakładaj w większej ilości na znamiona oraz pieprzyki. Dodatkowo co 2-3 godziny reaplikuj kosmetyk, aby ochrona nie zmniejszała się. Aby uniknąć oparzeń od słońca, zrezygnuj z opalania w godzinach, w których jest ono najostrzejsze – między 11.00 a 15.00. Na głowę zawsze zakładaj kapelusz, a oczy chroń za pomocą okularów przeciwsłonecznych z filtrami UVA i UVB.

Co na oparzenie słoneczne? Zimne okłady

Najprostszym i najtańszym domowym sposobem na oparzenia słoneczne są zimne okłady. Najlepiej sprawdzi się chłodząca galareta, którą wkłada się do zamrażarki. Należy zawinąć ją w czystą ściereczkę, a następnie przykładać do bolącego miejsca. Ostatecznie sprawdzą się również kostki lodu owinięte w bawełnianą szmatkę lub ręcznik. Jeśli oparzenie słoneczne występuje na większej powierzchni ciała, możesz wziąć chłodny, kojący prysznic. Powinien przynieść ulgę.

Co na poparzenia od słońca? Pianki łagodzące i kosmetyki po opalaniu

Co jest dobre na oparzenia słoneczne? Kolejnym skutecznym sposobem są łagodzące pianki i balsamy po opalaniu. Kosmetyki tego typu zawierają zwykle substancje chłodzące oraz składniki o działaniu kojącym podrażnienia, takie jak alantoina, d-panthenol oraz ekstrakt z aloesu. Często specyfiki po opalaniu mają w składzie także witaminy oraz oleje natłuszczające i nawilżające skórę. Szczególnie skutecznym i wygodnym w użyciu produktem jest spray na oparzenia słoneczne, którym spryskuje się zaczerwienione i obolałe miejsca.

Krem na oparzenia słoneczne

Krem na oparzenia słoneczne powinien zawierać substancje o działaniu łagodzącym, kojącym podrażnienia i nawilżającym skórę. Należą do nich naturalne masła i oleje, gliceryna, witaminy, d-panthenol, alantoina, aloes czy też ekstrakt z rumianku. Dobry krem na oparzenia słoneczne nie powinien jednak być zbyt tłusty, aby nie obciążał naskórka i nie powodował powstawania wyprysków. Na oparzenia słoneczne twarzy koniecznie wybierz krem przeznaczony do tej części ciała, który nie zapcha porów i nie obciąży cery.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jakie są domowe sposoby na oparzenia słoneczne? Jedną z najpopularniejszych metod jest stosowanie okładów z jogurtu naturalnego, kefiru, zsiadłego mleka lub maślanki. Chłodny produkt koi skórę, a zawarte w nim witaminy i probiotyki łagodzą podrażnienia. Dobrze sprawdzą się także okłady z miodu, soku aloesowego lub nawet puree ziemniaczanego.

Poważne oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

Oparzenia po opalaniu zwykle nie są zbyt groźne dla zdrowia. Jeśli jednak na twojej skórze zaczną pojawiać się bolesne bąble lub zaczniesz doświadczać takich objawów jak gorączka, ból głowy czy też silny ból poparzonego miejsca, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W ramach pierwszej pomocy możesz wziąć chłodny prysznic, a skórę opatrzyć jałowymi bandażami. Absolutnie nigdy nie przebijaj pęcherzy. Mogłoby to skończyć się poważnym zakażeniem.

Autor: Olga Wacholc