Data modyfikacji:

Jakie są objawy oparzenia słonecznego?


Uwielbiamy wygrzewać się latem na słońcu. Trzeba jednak uważać – opalanie w nadmiarze może być niebezpieczne dla skóry. Oparzenie słoneczne – objawy, pierwsza pomoc, leczenie – oto, co musisz wiedzieć.
opalanie
Działanie promieni słonecznych jest potrzebne naszej skórze, ponieważ pomaga syntetyzować witaminę D. Jednak słońce w nadmiarze i bez ochrony skóry może powodować sporo problemów, np. poparzenie słoneczne. To uciążliwa, bolesna i niebezpieczna dla zdrowia dolegliwość. Jak się chronić, jak rozpoznać oparzenia słoneczne – zebraliśmy podpowiedzi.

Oparzenia słoneczne – objawy


Poparzona słońcem skóra jest zaróżowiona lub zaczerwieniona, piecze i boli, a przy mocnym sparzeniu pojawiają się bąble wypełnione płynem, które po pewnym czasie pękają, tworząc bolesne i trudno gojące się rany. Dotykanie spalonej skóry wywołuje dyskomfort, pieczenie i ból – trudno np. spać na poparzonych plecach czy barkach . Część osób po nadmiernej ekspozycji na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia może też odczuwać nudności, dreszcze i ma podwyższoną temperaturę ciała. Sparzona skóra odwadnia się, dlatego ważne jest przede wszystkim jej nawilżenie. W początkach łagodzenia stanu spalonej skóry należy unikać tłustych kremów, które mogą opóźnić proces regeneracji skóry. Maści i preparaty na oparzenia dostępne w aptekach, np. z witaminą A, można stosować na skórę dopiero po około trzech dniach.

Przygotuj skórę na słońce


Jeśli planujesz intensywne opalanie, zadbaj o skórę odpowiednio wcześniej. Już kilkanaście tygodni przed kąpielą słoneczną przyjmuj beta-karoten (zawiera go m.in. marchew) – to substancja, która wytwarza witaminę A, która wspomaga opalanie skóry, a barwnik magazynowany jest właśnie w skórze, co wzmacnia efekt opalenizny. Na co dzień stosuj na twarz kremy i podkłady z filtrami zabezpieczającymi przed szkodliwym promieniowaniem, wówczas twoja cera przystosuje się łatwiej do intensywnej dawki słońca. Pamiętaj też, że efekty poparzenia słonecznego nie są odczuwane od razu – pieczenie daje o sobie znać dopiero kilka godzin po ekspozycji na słońce.

Jakie są objawy oparzenia słonecznego u osób z jasną cerą?


Blondynki o letnim typie urody, z delikatną cerą i jasnymi włosami, a także osoby z włosami z czerwonymi refleksami i piegami na twarzy o jesiennym typie urody muszą szczególnie uważać na słońce i odpowiednio się przed nim zabezpieczać, zwłaszcza latem, gdy jest najmocniejsze.

Osoby o jasnej karnacji przed wyjściem na pełne słońce, powinny zabezpieczyć skórę kremem lub olejkiem z filtrem przynajmniej SPF 30 lub wyższym. Osoby o ciemnej karnacji mogą używać nieco niższych filtrów. Na poparzenie słoneczne najbardziej narażone będą oczywiście te części ciała, które zazwyczaj są zakryte – plecy, ramiona, brzuch i uda. Nakładając kremy z filtrem trzeba dobrze pokryć właśnie te miejsca – twarz, szyja, przedramiona i stopy rzadziej ulegają poparzeniom słonecznym, ponieważ mają z nimi kontakt na co dzień.

Domowe sposoby na poparzenia słoneczne


Jeśli odczuwasz pieczenie i ból, a skóra jest czerwona i spuchnięta, a w pobliżu nie ma apteki, możesz sobie pomóc używając tego, co prawdopodobnie znajdziesz w lodówce. Najlepsze będzie kwaśne mleko lub śmietana. Białko zawarte w mleku przyspiesza proces regeneracji naskórka i dobrze go nawilża, przynosząc znaczną ulgę. Pomocne będą też kremy na bazie mleka koziego. Ulgę spieczonej skórze przyniesie też zwykły, zielony ogórek – wystarczy pokroić go w plasterki i położyć na bolące miejsca. Pomogą też kremy do twarzy z wyciągiem z ogórka.

Aloes na poparzenia słoneczne


W krajach południowych sprawdzonym sposobem na złagodzenie skutków zbyt długiego przebywania na słońcu jest nakładanie świeżego żelu z liści aloesu. Jeśli nie masz akurat pod ręką tej rośliny, możesz kupić żel aloesowy. Kosmetyki z wyciągiem z aloesu doskonale chłodzą i łagodzą pieczenie skóry, regenerując ją przy tym szybko.

Pantenol – pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych


Na oparzenia słoneczne ulgę skórze przyniesie na pewno pantenol, który łagodzi łuszczenie się, swędzenie i zaczerwienienie skóry. To substancja organiczna pochodzenia roślinnego, występuje też w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach. Preparat przynosi natychmiastową ulgę. Poparzona skóra traci wodę, zaś pantenol zmniejsza utratę wody przez skórę. Powoduje też, że na zniszczonej skórze nie powstają blizny. Stosowany zaś w kosmetykach do codziennej pielęgnacji działa przeciwzmarszczkowo, zmiękcza i ujędrnia skórę. Posiada też delikatne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska