Poparzenia słoneczne dokuczają wielu urlopowiczom. Zbyt długie opalanie się na plaży czy nad jeziorem, przedłużona wizyta w solarium lub praca na działce w południe to najczęstsze przyczyny oparzeń słonecznych. Niektóre mijają już po trzech dniach, a inne wymagają kilkutygodniowego leczenia. Podpowiadamy, jak się przed nimi chronić, jak je rozpoznać i ile trwają.
W zależności od stopnia poparzenia skóry wyróżniamy III stopnie poparzeń. Różnią się one intensywnością dolegliwości, długością ich trwania oraz sposobem leczenia. W trakcie urlopu najczęstszym rodzajem są oparzenia I stopnia.
Wynikają z poparzeń tylko zewnętrznej warstwy skóry. Pojawiają się kilka godzin po zejściu z plaży czy wyjściu z solarium. Na skórze możemy zaobserwować czerwone plamy, które w dotyku są gorące i pieką. Przynoszą ból w czasie kąpieli, nieznacznego dotknięcia skóry czy podczas zakładania ubrań.
To zdecydowanie poważniejsze oparzenia słoneczne, które swoim zasięgiem obejmują naskórek oraz skórę właściwą. Objawiają się intensywnym i bolesnym zaczerwienieniem, obrzękiem i pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym. W wyjątkowych przypadkach może również dochodzić do martwicy naskórka.
Najbardziej dotkliwy typ poparzeń, który obejmuje naskórek, skórę właściwą, tkanki podskórne oraz nerwy. Podczas dotyku skóra wydaje się martwa, pacjent nie reaguje na dotyk, nic nie czuje. Wynika to z uszkodzenia receptorów czuciowych w skutek oparzenia.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest unikanie oparzeń i sytuacji, w których mogłoby do nich dojść. Wystarczy, byśmy przestrzegali kilku podstawowych zasad dotyczących swojego bezpieczeństwa i pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać opalania w godzinach południowych. Pomiędzy 11 a 14 nie warto wybierać się na plażę czy nad jezioro.
Podczas kąpieli słonecznych obowiązkowo korzystamy z kosmetyków, które są przeznaczone do ochrony naszej skóry. Nie ma znaczenia, czy mamy 10 czy 60 lat, nie wolno zapominać o zapobieganiu. Ponadto zakładamy na głowę czapkę, kapelusz czy choćby chustę. Kontrolujemy również czas, który spędzamy na plaży. Nie siedzimy na niej całego dnia!
W zależności od tego, z jakim typem oparzenia się borykamy, różni się czas trwania dolegliwości oraz sposób leczenia.
Oparzenia I stopnia trwają zwykle 2-3 dni. By złagodzić ból możemy stosować okłady z jogurtów czy kefiru, które przyniosą nam natychmiastową ulgę. Dodatkowo korzystamy z kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry po opalaniu.
Oparzenia II stopnia mogą trwać nawet 4 do 6 tygodni. Oprócz łagodzenia bólu, jak w przypadku oparzeń I stopnia korzystamy również ze środków dostępnych w aptekach, które regenerują poparzoną skórę. Niejednokrotnie konieczna staje się interwencja lekarza, który oceniając stopień uszkodzeń zaleca konkretny sposób leczenia.
Oparzenia III stopnia trwają zwykle kilkanaście tygodni, są niezwykle dotkliwe i wymagają leczenia pod okiem specjalistów. Oceniając stopień uszkodzeń lekarze ustalają sposób leczenia dostosowany do potrzeb pacjenta.