Data publikacji:

Elektryzowanie się włosów. Jak sobie radzić z elektryzującymi się włosami?

Elektryzowanie się włosów to bardzo popularny problem wielu kobiet, szczególnie tych, które posiadają długie lub zniszczone włosy. Najbardziej dokucza on jesienią i zimą, kiedy w pomieszczeniach dominuje ogrzewane i suche powietrze. Jak sobie radzić z elektryzującymi się włosami? Jakie produkty i zabiegi mogą pomóc fryzurze, a jakie zaszkodzić? Co sprawdzi się na elektryzujące się włosy? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.
elektryzowanie się włosów

Dlaczego włosy się elektryzują? Przyczyny problemu

Elektryzowanie się włosów dokucza nam często w sezonie grzewczym oraz w okresie jesienno-zimowym, gdy nosimy swetry, czapki i szaliki. Suche powietrze negatywnie wpływa na stan pasm, a ciągłe tarcie o ubrania i inne materiały jeszcze bardziej pogłębia problem. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? W artykule przedstawiamy skuteczne sposoby i polecamy produkty, dzięki którym kłopot z pewnością się zmniejszy.
Niesforne, stające dęba kosmyki to efekt odpychania się tak samo naładowanych jonów. Często, choć nie zawsze, problem ten jest spowodowany słabszą kondycją włosów. Mogą go jednak potęgować następujące czynniki:
 • przebywanie w ogrzewanych, suchych pomieszczeniach,
 • zbyt częste szczotkowanie pasm,
 • noszenie swetrów, szalików i czapek,
 • noszenie ubrań ze sztucznych tkanin,
 • suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem,
 • częste używanie lokówki bądź prostownicy,
 • stosowanie niewłaściwych kosmetyków,
 • posiadanie włosów wysokoporowatych, przesuszonych lub zniszczonych.
 • Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Domowe sposoby

  Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Pierwszym domowym sposobem jest regularnie ich olejowanie. Dobrze dobrany olej odżywia pasma i tworzy na nich warstwę ochronną, dzięki czemu stają się bardziej ułożone i zdrowsze. Kolejna opcja to płukanki domowej roboty, np. z octu jabłkowego czy też ziołowego naparu. Doskonale wpływają one na stan kosmyków, a im zdrowsze pasma, tym są gładsze i piękniejsze.
  Kolejnym domowym sposobem na to, co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały, jest mycie głowy letnią wodą i suszenie suszarką z chłodnym nawiewem i funkcją jonizacji. Gorąco niszczy pasma, natomiast jonizacja wytwarza ujemne jony, które neutralizują te dodatnie gromadzące się we włosach. To z kolei zmniejsza problem elektryzowania się kosmyków. Pamiętaj jednak, że pomimo wielu korzyści wynikających z suszenia włosów suszarką z funkcją jonizacji, nie u każdego będzie ona dobrym rozwiązaniem. Nad jej użyciem powinny się przede wszystkim zastanowić posiadaczki rzadkich oraz cienkich włosów. Jeśli i ty należysz do tego grona, miej świadomość, że funkcja jonizacji może pozbawić objętości twojej i tak już niezbyt bujnej fryzury.
  Jeśli chcesz, by włosy przestały się elektryzować, zadbaj również o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach. Często wietrz mieszkanie i zainwestuj w nawilżacz powietrza, który sprawdzi się zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dobrym pomysłem jest również powieszenie na grzejnikach pojemników z wodą lub wilgotnych ręczników.
  W miarę możliwości dbaj również o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza poza domem. Przykładowo w aucie możesz ograniczyć gorący nawiew oraz nie nastawiać maksymalnego ogrzewania. Twoje włosy ci za to podziękują!
  Ponadto zamiast syntetycznych swetrów i czapek postaw na te wykonane z naturalnych tkanin.

  Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Dobry szampon i odżywka

  Dobry szampon i odżywka to podstawa zdrowych i pięknych włosów. Kosmetyki powinny być dostosowane do potrzeb twoich pasm. Jeśli często się przetłuszczają, sięgnij po produkty odświeżające i regulujące wydzielanie łoju. Natomiast jeżeli są przesuszone, wybierz szampon i odżywkę o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i tak dalej. Zwykle mocniej elektryzują się pasma suche, ale nie jest to żelazną regułą.
  Warto również regularnie stosować maski do włosów o bogatym składzie. Aplikuj je na pasma 1–2 razy w tygodniu. Ponadto, jeśli twoje włosy mocno się elektryzują, możesz sięgnąć po specjalną odżywkę bez spłukiwania przeciwdziałającą elektryzowaniu się pasm.

  Co zrobić, żeby nie elektryzowały się włosy? Olejki do włosów

  Olejowanie włosów to jedno, ale dobroczynne olejki warto stosować również na co dzień. Oczywiście nie chodzi tutaj o wcieranie w pasma tłustego produktu na całej ich długości. Olejek dopasowany do potrzeb kosmyków warto nakładać na same końcówki, aby lepiej się układały oraz wyglądały zdrowo i błyszcząco. Na zniszczone, rozdwajające się końce sprawdzą się najlepiej oleje do włosów wysokoporowatych, a także gotowe mieszanki olejków. Wiele z nich ma dodatkowo przepiękny zapach!

  Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Suszarka i inne urządzenia z jonizacją

  Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Kolejnym świetnym sposobem jest używanie urządzeń z jonizacją. O suszarce z taką funkcją wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Istnieją również inne sprzęty wyposażone w tę niezwykle przydatną funkcjonalność. Wytwarzają one ujemne jony (aniony), które neutralizują dodatnie jony znajdujące się we włosach. Oprócz suszarki, dobrym pomysłem są np. specjalne szczotki z funkcją jonizacji. Jednak powinny się ich wystrzegać osoby z farbowanymi włosami. W takim przypadku szczotka jeszcze bardziej spotęguje elektryzowanie się kosmyków.
  Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały po prostowaniu czy kręceniu, koniecznie zainwestuj w prostownicę bądź lokówkę z jonizacją. Dzięki temu nie będziesz musiała rezygnować ze stylizacji pasm, a jednocześnie nie zniszczą się one w takim stopniu, jak podczas używania urządzenia pozbawionego tej funkcji.

  Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Odpowiednia szczotka

  Aby włosy przestały się elektryzować, koniecznie zainwestuj w odpowiednią szczotkę z powłoką antystatyczną. Może to być model drewniany, metalowy bądź też plastikowy, jeżeli jest wyposażony w taką powłokę. Najlepiej sprawdzą się szczotki z naturalnego włosia wykonane z drewna czy też bambusu. Szczotki wykonane z naturalnych materiałów mniej elektryzują włosy niż szczotki z materiałów syntetycznych, np. z plastiku.
  Pamiętaj jednak, aby odpowiednio je pielęgnować. Oprócz regularnego oczyszczania jej z włosów oraz kurzu, dobrze jest minimum raz w tygodniu umyć ją łagodnym szamponem. Po oczyszczeniu, na czystą szczotkę nałóż na kilka minut odżywkę ze składnikiem antystatycznym, a następnie ją spłucz. Po tym zabiegu twoja szczotka nie tylko będzie mniej elektryzować włosy, ale również będzie dłużej nadawała się do użytku.
  Jeśli masz problem z rozczesywaniem kosmyków i gubisz się w gąszczu tysiąca przeróżnych modeli szczotek, sięgnij po jeden ze sprawdzonych i kultowych modeli ułatwiających rozczesywanie, takich jak Finger Brush czy też Tangle Teezer.

  Co zrobić, żeby nie elektryzowały się włosy? Inne przydatne kosmetyki

  Jakie jeszcze kosmetyki sprawdzą się, jeśli się zastanawiasz, co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Przede wszystkim jedwab do włosów. Składnik ten należy do protein – substancji budulcowych, które uzupełniają ubytki w strukturze kosmyków, wygładzają je i naprawiają zniszczenia. Wcieraj jedwab w końcówki, a staną się gładkie i piękne oraz będą się znacznie lepiej układać.
  Kolejnym przydatnym kosmetykiem jest spray przeciwdziałający elektryzowaniu się włosów. Może on zawierać wygładzające olejki, proteiny czy też składniki o działaniu antystatycznym. Możesz używać specjalnych produktów do stylizacji włosów, np. pianki lub sprayu termoochronnego, które również są w stanie zabezpieczyć fryzurę przed elektryzowaniem. Warto zainwestować również w antystatyczne żele, odżywki czy nawet szczotki do włosów, których głównym zadaniem jest właśnie przeciwdziałanie elektryzowaniu się pasm.

  Co zrobić, żeby nie elektryzowały się włosy? Zadbaj o płyn do płukania tkanin

  Warto, abyś przy praniu, szczególnie szalików i czapek, pamiętała o płynie do płukania tkanin. Produkty te zawierają w swoich składach antystatyczne składniki, co przekłada się na zminimalizowanie elektryzowania się włosów.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Agnieszka Ragus