Data modyfikacji:

Sposoby na rozdwojone końcówki. Jak sobie radzić z rozdwajającymi się włosami?

Rozdwajające się końcówki to problem, który dotyka wiele kobiet. Nieprawidłowa pielęgnacja, inwazyjne zabiegi lub problemy ze zdrowiem to tylko niektóre z przyczyn, które prowadzą do zniszczenia włosów na ich końcach. Czy jednak faktycznie jesteś na nie skazana? Jak sobie z tym radzić? Co może pomóc na rozdwojone końcówki włosów? Co jaki czas podcinać końcówki? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w dalszej części artykułu.
sposoby na rozdwojone końcówki
Koniec włosa to miejsce, które jest najbardziej narażone na zniszczenia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ „pamięta” on wszystkie dotychczasowe zabiegi, które zostały wykonane na włosie. Także dlatego, że końcówki włosów są najbardziej narażone na mechaniczne uszkodzenia, takie jak np. pocieranie o ubranie.

Rozdwojone końcówki włosów – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn rozdwajających się końcówek włosów. Pierwsza z nich to uszkodzenia mechaniczne. Łatwo o nie szczególnie wtedy, kiedy zbyt często sięgasz po urządzenia, które w swoim działaniu wykorzystują wysoką temperaturę, np. suszarki, prostownice i lokówki. Podobny skutek przyniosą intensywne zabiegi chemiczne, takie jak np. farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja. Regularne korzystanie z nich przesusza i osłabia włosy, wskutek czego zyskują one tendencję do rozdwajania się. Uszkodzenia mechaniczne włosów mogą również powstać przy pocieraniu ich o ubrania, szczególnie te z syntetycznych materiałów, takich jak np. poliester, akryl lub polar, a nawet przy pocieraniu włosów o ręcznik i poduszkę.
Kolejna przyczyna rozdwajających się końcówek to niewłaściwa pielęgnacja włosów. Zbyt częste mycie włosów, częste stosowanie szamponów i odżywek z silnymi substancjami chemicznymi (takimi jak np. SLS) i używanie zbyt wielu kosmetyków do stylizacji skutecznie wysuszają i tym samym niszczą włosy nie tylko na ich końcach.
Przyczyn rozdwajających się końcówek włosów należy też szukać w swojej codziennej diecie. Posiłki ubogie w wartości odżywcze, takie jak m.in. witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk i krzem, mogą przyczyniać się do osłabienia skóry głowy, a tym samym i włosów. Pamiętaj, że wartości odżywcze z pożywienia trafiają do włosów na samym końcu, zasilając w pierwszej kolejności istotne organy w organizmie (np. serce, mózg, płuca). To dlatego też niedobory w diecie tak bardzo widoczne są właśnie na włosach.
Wymieniając przyczyny rozdwojonych końcówek, nie sposób zapomnieć o czynnikach zewnętrznych, takich jak np. silne promieniowanie UV, słona woda, wiatr czy zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. Przypomnij sobie, w jak słabej kondycji potrafią być twoje włosy po powrocie ze słonecznego urlopu znad morza!
Rozdwajanie się włosów nie zawsze jednak jest związane z powyższymi przyczynami. Czasami po prostu dane włosy mają większą tendencję do rozdwajania się, ponieważ z natury są cienkie i wysokoporowate. Takie są szczególnie narażone na uszkodzenia i na nich najbardziej widać wszelkie mniejsze i większe grzechy pielęgnacyjne. Jeśli i ty masz takie włosy, nie musisz od razu się poddawać – odpowiednie dbanie o fryzurę w przyszłości może skutecznie zapobiegać rozdwajaniu się końcówek.

Rozdwojone włosy – co jaki czas przycinać końcówki?

Niestety nie istnieje żadna metoda, aby skleić rozdwojone już końcówki włosów. Mimo pięknych obietnic wielu producentów, kosmetyki nie są w stanie scalić zniszczonych włosów, nawet jeśli skład ich produktów powstał w oparciu o najbardziej innowacyjne badania.
Jeśli zauważysz u siebie wiele rozdwojonych włosów, nie pozostaje ci nic innego, jak wizyta u fryzjera w celu ścięcia zniszczeń. Bardzo ważne jest, abyś niezwłocznie odwiedziła salon fryzjerski po tym, jak zwrócisz uwagę na charakterystyczne piórka na końcówkach włosów, ponieważ niepodcięte lubią pękać coraz wyżej. Rozdwojone włosy na całej długości nie wyglądają ani estetycznie, ani zdrowo. Czasami zniszczenia są już tak zaawansowane, że fryzjer musi skrócić twoją fryzurę nawet o kilkanaście centymetrów! Jeśli zapuszczasz włosy, z pewnością taka wiadomość może być dla ciebie fatalna, dlatego żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, regularnie podcinaj włosy co 2–3 miesiące. Jeśli jednak twoje włosy naprawdę mocno się rozdwajają, może istnieć konieczność podcinania ich co miesiąc.

Jak zabezpieczać włosy przed ich rozdwajaniem?

Wspomniane wyżej regularne podcinanie włosów to jeden z głównych sposobów na posiadanie zdrowych końcówek. Jednak odpowiednie zabezpieczanie włosów i ich pielęgnacja na co dzień pomogą znacznie zredukować problem nieestetycznych „piórek”.
Przede wszystkim twoje włosy potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia na końcach. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się niewielkie ilości lekkich olejów wnikających, takich jak np. arganowy, lniany lub kokosowy.
Jeśli twoje włosy mają szczególną tendencję do rozdwajania się, dołóż do niego silikonowe serum służące do zabezpieczania końcówek, np. Hair Of The Day – silikonowe serum na końcówki włosów od Only Bio lub Zielona Figa – silikonowe serum do zabezpieczania końcówek włosów od Anwen. Są one lubiane przez włosomaniaczki, ponieważ nie tylko zabezpieczają końcówki przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale również działają na nie nabłyszczająco. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzesz któreś z tych serum, czy zdecydujesz się na inne, sprawdzaj, czy w jego składzie nie występuje alkohol, ponieważ ten jeszcze bardziej wysuszy twoje włosy, w rezultacie czego będą się one jeszcze bardziej rozdwajały.
Trzecim sposobem jest przygotowanie własnego serum do końcówek włosów, dzięki czemu kosmetyk będzie idealnie dopasowany do twoich potrzeb. W internecie bez problemu znajdziesz potrzebne półprodukty z grupy protein (np. kolagen, keratyna, jedwab), składników nawilżających (aloes, kwas hialuronowy) czy odżywczych (np. kompleksy witamin i minerałów). Na początku jednak proces ten może się wydawać nieco skomplikowany, jednak z czasem nauczysz się rozpoznawać, których składników szczególnie potrzebują twoje włosy, a które jednak lepiej pominąć.

W jaki sposób zapobiegać rozdwajaniu się włosów?

Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wyżej wspomniane zabezpieczanie końcówek olejkami lub serum jest kluczowe, ale nie powinno być jedynym krokiem w dbaniu o zdrowe końce. Na co dzień wybieraj łagodne szampony i odżywki, które pozbawione są w swoim składzie m.in. SLS, parabenów i siarczanów. Zadbaj o równowagę pomiędzy proteinami, humektantami i emolientami. Dbaj o odpowiedni poziom nawilżenia swoich włosów. W kosmetykach do stylizacji unikaj alkoholu, ponieważ wysusza fryzurę.
Ogranicz używanie prostownicy, lokówki, a nawet suszarki. Jeśli chcesz suszyć włosy, wybierz chłodny lub chociaż letni strumień powietrza. Jeśli już musisz stylizować włosy na gorąco, użyj produktów do termoochrony.
Po umyciu włosów nie wycieraj ich energicznie ręcznikiem, tylko delikatnie odsącz nadmiar wody z całej długości. Intensywne wycieranie włosów ręcznikiem również prowadzi do trwałych uszkodzeń mechanicznych.
Nie chodź zbyt długo z mokrymi włosami. Jeśli twoje włosy długo pozostają mokre, wysusz je. Mokre włosy są znacznie bardziej narażone na zniszczenia końcówek.
Zadbaj o swoją dietę. Włącz do niej produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy A, C, E i z grupy B oraz minerały (np. cynk i żelazo). Jedz dużo zielonych warzyw (np. szpinak, brokuły, jarmuż), włącz do swojej diety orzechy, produkty pełnoziarniste (razowe pieczywo, brązowy ryż) i tłuste ryby (np. łosoś).
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus