Data modyfikacji:

Woda różana – właściwości i zastosowanie

Działa zbawiennie na skórę i włosy, a jej picie może pomóc w pozbyciu się wielu problemów zdrowotnych. Mowa o wodzie różanej – substancji znanej i docenianej od wielu wieków. Dowiedz się, w jakich sytuacjach warto po nią sięgać i jak przygotować ją samodzielnie w domu.
woda różana

Czym jest woda różana?

Woda różana to hydrolat, czyli woda pozyskiwana z surowca roślinnego, w tym przypadku z kwiatów róż (czerwonych lub białych). Jej prozdrowotne i pielęgnacyjne właściwości były wykorzystywane już w czasach starożytnych – mówi się, że używała jej sama królowa Kleopatra. Dzięki bogactwu związków działających regenerująco i odmładzająco, woda różana i dziś z powodzeniem wykorzystywana jest w lecznictwie, ale także kosmetyce.

Woda różana powstaje na skutek destylacji płatków róży z parą wodną. Można powiedzieć, że woda różana jest cudownym „efektem ubocznym” produkcji cennego olejku różanego. Jest od niego o wiele tańsza, jednak zachowuje większość dobroczynnych związków. Woda różana ma również o wiele bardziej subtelny zapach.

Właściwości wody różanej

Swoją popularność woda różana zawdzięcza wyjątkowemu składowi. To przede wszystkim źródło cennych antyoksydantów – substancji o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwstarzeniowym. Dzięki zawartości bioflawonoidów, woda różana znakomicie zwalcza wodne rodniki.

Woda różana zawiera także witaminy z grupy B działające wzmacniająco oraz beta-karoten – jeden z najlepszych naturalnych antyseptyków o działaniu kojącym. W hydrolacie z róż znajdziesz również całkiem sporą ilość witamin C oraz E.

Woda różana do twarzy. Zalety stosowania

Woda różana jest znana przede wszystkim z wszechstronnego zastosowania kosmetycznego. Wspaniały hydrolat nadaje się do stosowania na każdy rodzaj cery i co ciekawe, może zastąpić ci wiele drogeryjnych kosmetyków.

  • Zamień wodą różaną tonik, którego używasz na co dzień. Woda różana ma pH zbliżone do ludzkiej skóry, dlatego doskonale łagodzi cerę po oczyszczaniu żelem lub pianką.
  • Wodę różaną możesz potraktować również jako bardzo lekkie serum przeciwzmarszczkowe, aplikowane bezpośrednio przed kremem. Dzięki antyoksydantom, woda różana spowalnia proces starzenia się skóry, a także nadaje jej elastyczność, gładkość i zdrowy koloryt.
  • Twoja skóra jest alergiczna i wrażliwa? Woda różana doskonale sprawdzi się w roli kosmetyku łagodzącego.
  • Aby wzbogacić swój krem o cenne witaminy i minerały, możesz mieszać go z wodą różaną.

Warto wiedzieć, że wodę różaną można stosować również na ciało – zwłaszcza w razie podrażnień, skaleczeń, miejscowych przesuszeń. Znakomicie sprawdzi się również w łagodzeniu oparzeń posłonecznych, a także w pielęgnacji skóry po depilacji.

Woda różana na włosy

Wodę różaną możesz wykorzystać także do pielęgnacji swoich kosmyków. Wystarczy zmieszać ją z ulubioną odżywką, aby dodać włosom jeszcze więcej blasku i elastyczności. Różany hydrolat warto przelać do butelki z atomizerem, by móc spryskiwać włosy w ciągu dnia – dzięki temu zachowają zdrowy wygląd i bardzo miły zapach.

Na rynku znajdziesz również gotowe kosmetyki do włosów z zawartością wody różanej.

Woda różana w trosce o jamę ustną

Innym zastosowaniem wody różanej jest używanie jej jako płynu do płukania ust. Choć nie ma działania odświeżającego oddech, działa antyseptycznie, ograniczając rozwój bakterii w jamie ustnej. Woda różana zmniejsza również stany zapalne w obrębie gardła.

Woda różana spożywcza – sposób na zdrowie

Czy wiesz, że woda różana nadaje się również do picia? Świetnie sprawdzi się jako składnik zdrowych koktajli owocowych. Woda różana do jedzenia doskonale wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego (dzięki sporej ilości witamin z grupy B). Dodatkowo, picie hydrolatu z róż zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych.

Czy wodę różaną można wykorzystać do przygotowywania potraw? Oczywiście, że tak – zwłaszcza, jeśli chodzi o słodkie przekąski. Spróbuj dodać kilka kropel hydrolatu do domowych wypieków – będziesz zaskoczona ich smakiem.

Ile kosztuje woda różana? Jaka cena?

Hydrolat różany nie jest drogi, w odróżnieniu od pełnowartościowego produktu, jakim jest olejek różany. Buteleczkę wody różanej kupisz już za kilkanaście złotych. To niewiele za produkt, który można wykorzystywać na tak wiele sposobów.

Jak zrobić w domu wodę różaną?

Naturalną wodę różaną możesz przygotować w domowym zaciszu.

Co będzie ci potrzebne?
  • 3 garście płatków róż,
  • 1 szklanka wrzącej wody,
  • Szklana miska,
  • Słój,
  • Sito,
  • Bawełniana ściereczka lub gaza,
  • Folia spożywcza.

Włóż płatki róż do sitka i płucz pod zimną, bieżącą wodą. Następnie, połóż je na ściereczce, zawiń i dokładnie zawiąż. Umieść zwitek w misce i zalej wrzącą wodą. Miskę starannie owiń folią. Tak przygotowane płatki pozostaw w misce na 1 noc.

Kolejnego dnia przelej wodę przez sitko do słoika, odsączając płatki. Hydrolat różany jest gotowy do użycia. Pamiętaj, aby przechowywać go w lodówce – wówczas będzie zdatny do użytku przez około 1 miesiąc.

Woda różana – sekret zdrowia i urody

Woda różana przez wieki była stosowana jako naturalny środek do pielęgnacji ciała, a także lek na różne dolegliwości. Z jej zalet warto korzystać i dziś – zwłaszcza, że kosztuje bardzo niewiele, a jej przygotowanie w domu zajmuje dosłownie chwilę.
 
Autorka: Joanna Stanuch