Data modyfikacji:

Czy hybryda niszczy paznokcie?

Manicure hybrydowy stał się ostatnio niezwykle popularny. Wszystko za sprawą wygody, jaką daje. Raz pomalowane paznokcie wyglądają pięknie nawet przez 3-4 tygodnie. Z tego powodu wiele pań postanowiło wykonywać paznokcie hybrydowe we własnym zakresie. Po jakimś czasie pojawiły się informacje, że lakiery hybrydowe niszczą paznokcie. Czy rzeczywiście hybryda niszczy paznokcie? Jaki wpływ mają lakiery hybrydowe na płytkę? Poznajcie prawdę o lakierach hybrydowych!

hybrydy

Paznokcie i mity o ich oddychaniu

Paznokcie, według definicji, to rogowe osłony ostatniego członu palca. Występują one zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Chronią przed mechanicznymi urazami delikatnych palców. Niegdyś miały one również funkcję obronną, która w przypadku ludzi całkowicie zanikła. Paznokcie są wytworami naskórka, a ich głównym budulcem jest keratyna.

Wiele możemy przeczytać o tym, że usuwanie lakierów z paznokci czy robienie przerw pomiędzy wykonywaniem stylizacji jest niezbędne, ponieważ płytka musi oddychać. Tymczasem prawda jest taka, że paznokcie są tkanką martwą i nie oddychają. Gdyby paznokcie nie były martwe, ich obcinanie byłoby bolesne. Podobna sytuacja występuje w przypadku włosów.

Jeśli chcemy, by płytka paznokci była zdrowa, zadbajmy o łoże paznokciowe, macierz oraz otaczające tkanki.

Wpływ hybrydy na paznokcie

Manicure hybrydowy nie wpływa negatywnie na paznokcie. Czasem jest wręcz przeciwnie – korzystanie z lakierów hybrydowych sprawia, że paznokcie przestają się łamać, co pozwala na wyhodowanie długich, naturalnych pazurków. To nie same lakiery mogą niszczyć płytki paznokciowe, ale nieumiejętne wykonanie stylizacji. Samodzielne robienie manicure’u hybrydowego w domu bądź oddawanie swoich dłoni w ręce niewyszkolonej lub mało doświadczonej stylistki to prosta droga do zniszczonych paznokci.


Czy po hybrydach niszczą się paznokcie?

Otóż nie! Co może wpłynąć na niszczenie paznokci podczas stylizacji hybrydowej? Oto czarna lista!

1. Nieumiejętne zdejmowanie manicure’u hybrydowego – korzystanie z acetonu wysusza skórę wokół paznokci, przez co dłonie są bardziej zniszczone. Ponadto skrobanie lakieru metalową szpatułką może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia płytki paznokciowej. Korzystanie z frezarki bez odpowiednich umiejętności również nie jest dobrym pomysłem i może doprowadzić do tego, że paznokcie będą nierówne, a także cienkie jak papier.

2. Zbyt energiczne polerowanie – polerowanie paznokci to niezbędny element stylizacji hybrydowej. Dzięki niemu lakier lepiej trzyma się płytki. Nieumiejętne używanie bloczku do polerowania może skończyć się bolesnymi uszkodzeniami płytki, których nie można zregenerować – konieczne jest zaczekanie aż paznokcie odrosną.

3. Niedostateczne utwardzanie lakierów w lampie – często, zwłaszcza w domowych warunkach, korzystamy z niewłaściwych lamp. Przykładem jest używanie lampy UV do lakierów, które mogą być utwardzane wyłącznie w lampach LED i odwrotnie. Nie zawsze źle utwardzony lakier od razu schodzi. Może on pozostać na paznokciach i powodować alergie, które sprawiają, że płytki paznokciowe są doszczętnie niszczone.

4. Zdrapywanie lakieru hybrydowego – to duże przewinienie, na które trzeba szczególnie uważać. Lakier hybrydowy mocno przylega do płytki paznokcia, a jego zdrapywanie może sprawić, że naruszymy strukturę pazurków.

Jak widać, to nie lakiery hybrydowe niszczą paznokcie, ale ich niewłaściwe użycie. Jeśli więc zależy ci na pięknych płytkach paznokciowych, koniecznie umów się na stylizację do doświadczonej profesjonalistki!

Autor: Olga Sadowska