Data modyfikacji:

Hybrydy w domu - jak zrobić, czego potrzebujesz?

Nie macie czasu na wizyty w salonach kosmetycznych, ale chciałybyście mieć piękne paznokcie hybrydowe? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście robiły je same w domowym zaciszu. Potrzebne są do tego chęci oraz odpowiedni sprzęt. Z tekstu dowiecie się, co jest potrzebne do zrobienia hybryd oraz jak krok po kroku należy je robić.
hybrydy w domu

Co jest potrzebne do zrobienia hybrydy w domu?

Wykonanie manicure hybrydowego jest „trochę” bardziej skomplikowane niż pomalowanie paznokci zwykłym lakierem z drogerii.

Do zrobienia hybryd w domu potrzebne są odpowiednie sprzęty, którymi będziecie w stanie przygotować paznokcie do malowania, a następnie do ich utwardzenia.

Hybrydy w domu? Nie popełniaj tych błędów!

Przede wszystkim musicie zacząć od kupna odpowiedniej lampy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje – UV oraz LED. Te pierwsze są już dosyć mocno przestarzałe, ale nadal niższa cena działa na ich korzyść. Istnieje jednak większe prawdopodobieństwo szybszego przepalenia żarówek, co może narazić was na dodatkowe koszta.

Wykonanie hybryd przy pomocy lampy UV trwa również znacznie dłużej, niż w przypadku wersji z LED. Różnica wynosi mniej więcej półtorej minuty na utwardzenie każdej z warstw. Kiedy przełożycie to na cały proces robienia manicure hybrydowego, wtedy dostrzeżecie wyższość lamp LED.
Do wykonania hybryd potrzebne są również specjalne lakiery, które zmieniają swoją konsystencję pod wpływem naświetlania. Na rynku znajdziecie kilku producentów specjalizujących się w produkcji lakierów hybrydowych.

Najpopularniejsze są firmy Semilac oraz NeoNail, ale warto mieć też na uwadze Indigo oraz Shellac. Moja żona (dyplomowana kosmetyczka) na co dzień korzysta z lakierów Semilaca i bardzo je sobie chwali.

Oprócz kolorów, obowiązkowo musicie posiadać jeszcze bazę oraz top, z których skorzystacie na początku i końcu robienia paznokci.

Obowiązkowo powinnyście wybrać produkty tego samego producenta, żeby mieć pewność, że wszystko ładnie się ze sobą zespoli. Istnieje prawdopodobieństwo, że baza Semilaca nie będzie dobrze współpracowała z lakierem NeoNail.

Do nadania kształtu i skrócenia paznokci potrzebujecie pilniczka – najlepiej o gradacji 100/180. Oprócz tego przyda wam się bloczek polerski, którym zmatowicie płytkę paznokcia.
Ważną rolę podczas robienia hybryd odgrywa także drewniany patyczek lub metalowe kopytko. Oba narzędzia służą do odsuwania skórek przy paznokciach. Patyczki są jednorazowe, dlatego musicie zaopatrzyć się w ich większą ilość. Ze względu na bakterie, lepiej nie korzystać kilka razy z tego samego patyczka.

To samo dotyczy metalowego kopytka. W tym przypadku po każdym użyciu musicie je zdezynfekować. Najlepiej wykorzystać do tego celu specjalistyczny płyn dezynfekujący, jak np. Skinsept. Do usunięcia odstających skórek użyjcie cążek.

Zamiast patyczka, kopytka i cążek możecie skorzystać z frezarki do paznokci z odpowiednimi końcówkami. Będziecie potrzebować frezu stożkowego (drobnoziarnistego) do odsunięcia skórek i kulkowego do ich usunięcia lub wygładzenia.

Musicie natomiast liczyć się z tym, że jest to w miarę kosztowny sprzęt, którego obsługa nie należy do najprostszych.

Do kompletu zostało wam jeszcze kilka elementów, które bardzo pomagają przy robieniu paznokci hybrydowych w domu. Jednym z nich jest cleaner potrzebny do przemywania topu, aceton do usuwania starych hybryd, primer do odtłuszczania płytki paznokcia oraz specjalna oliwka do skórek.

Warto mieć też pod ręką waciki bezpyłowe. Jeśli chcecie trochę zaoszczędzić, możecie zastąpić je płatkami kosmetycznymi.

Hybrydy w domu – krok po kroku

Jeżeli już wiecie, co jest potrzebne do zrobienia manicure hybrydowego, to możecie przystąpić do działania. W tym akapicie wyjaśnię dokładnie, co musicie robić krok po kroku, żeby wykonane paznokcie hybrydowe trzymały się jak najdłużej.
  1. Na początek trzeba przygotować płytkę paznokcia – za pomocą drewnianego patyczka lub metalowego kopytka odsuńcie skórki. Możecie zrobić to również przy pomocy frezarki, ale pamiętajcie, że potrzeba do tego większego doświadczenia i wprawy. W przeciwnym razie możecie uszkodzić macierz paznokcia.
  2. Gdyby skórki cały czas odstawały, wytnijcie je cążkami do manicure lub frezarką z odpowiednią końcówką (duża kulka).
  3. Kolejnym krokiem jest skrócenie paznokci i nadanie im kształtu z wykorzystaniem pilniczka.
  4. Teraz musicie delikatnie zmatowić płytkę paznokcia bloczkiem polerskim.
  5. Opcjonalnie możecie użyć primera, żeby dodatkowo odtłuścić paznokcie. Jeżeli nie posiadacie takiego preparatu, użyjcie cleanera.
  6. Gdy paznokcie są przygotowane, powinnyście nałożyć bazę oraz dwie warstwy koloru. Każdą z warstw koniecznie musicie utwardzić w lampie. Czas tego procesu zależeć będzie od rodzaju lampy, jaką posiadacie.
  7. Podobnie zróbcie z topem. Jedyną różnicą jest to, że po wyjęciu z lampy paznokcie przemyjcie cleanerem. W ten sposób pozbędziecie się lepkiej warstwy pozostawionej przez top.
  8. Ostatnim etapem jest posmarowanie skórek specjalną oliwką. Zastąpić ją możecie zwykłym kremem do dłoni.

Hybrydy w domu – czy to się opłaca?

Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ trzeba do niej podejść indywidualnie. Wykonanie manicure hybrydowego w salonie kosmetycznym to wydatek rzędu 50-150 złotych. Hybrydy średnio trzymają się dwa tygodnie, dlatego miesięcznie wychodzi całkiem spora kwota. W skali roku można mówić już o naprawdę dużych pieniądzach.

Skompletowanie sprzętu potrzebnego do wykonywania hybryd w domu może wydawać się kosztowne. Są to oczywiście tylko pozory, gdyż już po dwóch-trzech miesiącach wyjdziecie na plus. Na początek warto kupić zestaw startowy, w którym znajdziecie większość potrzebnych akcesoriów.

Trzeba jedynie brać pod uwagę to, że w salonach waszymi paznokciami zajmą się profesjonalistki, które były do tego celu szkolone.

Zrobienie ładnie wyglądających hybryd prezentuje się prosto tylko na papierze. W rzeczywistości to dosyć skomplikowany proces, wymagający odpowiednich umiejętności manualnych i dużej cierpliwości.

Początki mogą być więc trudne. Nie zrażajcie się, jak za pierwszym razem wasze paznokcie nie będą wyglądały tak ładnie, jakbyście chciały. Prędzej czy później z pewnością nabierzecie wprawy.

Autor: Łukasz Morawski