Data publikacji:

Złamany paznokieć. Czy da się go uratować?

Intensywne sprzątanie, szalone tańce na parkiecie, trening albo po prostu niefortunne uderzenie – okoliczności, w których dochodzi do złamania się paznokcia, bywają bardzo różne. Jeśli i tobie zdarzają się takie sytuacje, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, jak uratować złamany paznokieć i jeszcze długo cieszyć się nienagannym manicure.

złamany paznokieć

Złamany paznokieć? Użyj herbaty

Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak domowy plaster na złamany paznokieć? Aby go stworzyć, potrzebujesz tylko torebki dowolnej herbaty, kleju do tipsów lub zwykłego super glue, pęsetki oraz pilniczka do paznokci. Pamiętaj jednak, że ta metoda sprawdzi się tylko w sytuacji, gdy nie doszło jeszcze do całkowitego oderwania paznokcia.

Torebkę przetnij i wysyp jej zawartość. Następnie z opakowania wytnij małą łatkę, która przykryje złamanie (z małym marginesem). Na łatkę nałóż klej i przyklej ją do paznokcia. Po wyschnięciu wygładź to miejsce pilniczkiem.

Jeśli potrzebujesz informacji, jak uratować złamany paznokieć z hybrydą, to opisany wyżej sposób również się sprawdzi – zakładając, że posiadasz własne lakiery i lampę. Po nałożeniu „opatrunku” z herbaty nałóż warstwę bazy, utwardź ją, a potem dowolnie pomaluj. Taka metoda jest o skuteczniejsza.

Sprawdź również, jak zmywać paznokcie hybrydowe.

Profesjonalny plaster na złamany paznokieć

Jeśli opcja z herbatą niespecjalnie przypada ci do gustu, możesz sięgnąć po profesjonalny plaster na złamany paznokieć. To specjalna włóknina, którą przykleja się do płytki, następnie odcina się jej nadmiar, szlifuje pilniczkiem i maluje dowolnym lakierem. Plasterki na złamane paznokcie sprawdzą się przede wszystkim w przypadku drobnych pęknięć – za ich pomocą nie uratujesz zupełnie złamanej płytki.

Uwaga! Warto pamiętać, że w przypadku, gdy na skutek oderwania się czy pęknięcia paznokcia z palca wydobywa się krew, nie należy stosować żadnego kleju. Takie okoliczności wymagają obcięcia tego, co zostało i nałożenia opatrunku.

Złamany paznokieć – co gdy uszkodzenie jest poważne?

W niektórych przypadkach problemem jest nie tyle pęknięty, co zupełnie złamany paznokieć. Wówczas sprawdzi się tylko rekonstrukcja. Aby ją przeprowadzić, potrzebujesz całego zestawu do manicure hybrydowego, włącznie z formami do przedłużania płytek oraz lakierem wzmacniającym i utwardzającym.

Oczyść paznokieć, następnie połóż go na formie i zacznij – warstwa po warstwie, tworzyć nowy (kolejne warstwy należy utwardzać w lampie). Na koniec wystarczy tylko zeszlifować pilniczkiem nadmiar lakieru i go pomalować.

Złamany paznokieć w połowie – czy można uratować przy pomocy super glue?

Jeśli nie masz możliwości rekonstrukcji paznokcia, a nie możesz lub nie chcesz pójść do kosmetyczki, to może przyjść ci do głowy zwyczajne przyklejenie paznokcia na super glue. Czy taka metoda ma szansę się sprawdzić? Otóż niestety nie. Nawet tak silny klej nie jest w stanie sprawić, że płytka sklei się na tyle mocno, by stawiać opór podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego jeśli nie ma możliwości zastosowania żadnego z wyżej wymienionych sposobów, pozostaje już tylko skrócenie płytki i dokładne jej oszlifowanie.

Jedwab na złamany paznokieć – na wszelki wypadek

Jeśli wiesz, że twoje paznokcie są słabe i łatwo ulegają uszkodzeniom, to na wszelkie wypadek zamów sobie zestaw do naprawiania uszkodzeń. Składa się on z jedwabiu albo włókna szklanego, kleju, polerki oraz pilniczka. Zestaw jest bardzo prosty w obsłudze i ułatwia naprawianie nawet solidnych uszkodzeń – wystarczy tylko ściśle stosować się do instrukcji znajdującej się na opakowaniu.

Autor: R. Wojtaś