Data publikacji:

Domowe sposoby na uczulenie słoneczne

Alergia na słońce ukazuje się jako wysypka na skórze. Możesz mieć to w genach. Odczyn alergiczny, który powstaje w czasie kąpieli słonecznej, wywołują też niektóre zioła i leki. W naszym artykule przeczytasz, jakie są objawy uczulenia na słońce i poznasz domowe sposoby na uczulenie słoneczne. Dowiesz się, jak uniknąć nawrotów. Przeczytaj, bo ten tekst sprawi, że opalanie stanie się dla ciebie bezpieczne.
domowe spoosby na oplanie

Czym jest uczulenie na słońce?

U tych, którzy mają nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, mogą wystąpić objawy analogiczne do tych, które uwidaczniają się przy alergii pokarmowej. Czym innym jest jednak oparzenie skóry związane ze zbyt długim przebywaniem na słońcu.

Jakie są objawy alergii na skórze na promienie słoneczne?

Poniżej zobaczysz najczęściej występujące objawy alergii na słońce:
  • pokrzywka na dekolcie, twarzy, rękach. Może wystąpić także w innych miejscach ciała, ale jest to zdecydowanie mniej popularne;
  • wysypka;
  • przebarwienia;
  • rumień;
  • bąble.

W zależności od tego, jak intensywny jest objaw alergii na słońce, podejmuj działania dopasowane do poziomu występującego na skórze uczulenia. Zwykle wystarcza zestaw: domowe sposoby na uczulenie słoneczne oraz prewencja przed słońcem. Czasem jednak trzeba wytoczyć grubsze działo (leki), skonstatować stan poszkodowanego z dermatologiem, pediatrą lub internistą.

Fotodermatoza – uczulenie na słońce – przyczyny powstawania

Teraz krótko o przyczynach powstawania uczulenia na słońce. Czemu o tym, jeśli artykuł ma być o tym, jakie są domowe sposoby na uczulenie słoneczne? Dlatego, że musisz wiedzieć, że jeśli bierzesz antybiotyk i wystawisz ciało na słońce, to fotodermatoza murowana. Albo prawie pewna. Jeśli będziesz o tym widział, to szybko poradzisz sobie z odczynem alergicznym i zaczniesz skutecznie wdrażać plan „uczulenie na słońce – leczenie – domowe sposoby”.

Przyczyny uczulenia na słońce:

  • egzogenne – wynika z ekspozycji na substancje fototoksyczne, czyli leki. Uczulenie słoneczne mogą wywołać: aspiryna, leki i suplementy diety z retinoidami, tetracyklina, niektóre antybiotyki, lekkie antydepresanty. W dni o intensywnym słońcu lepiej odstaw też spożywanie herbatki z dziurawcem oraz używanie kosmetyków z jego dodatkiem. Ziołowe leki antydepresyjne i leki na wątrobę mogą zawierać dziurawiec;
  • genetyczne – do chorób genetycznych, wywołujących fotodermatozę, zaliczane są np. zespół Bloome'a oraz zespół Rothmunda-Thompsona;
  • idiopatyczne – osoby o skórze jasnej, bardzo jasnej, dzieci i osoby starsze zapadają częściej na uczulenie słoneczne;
  • metaboliczne – mają miejsce wtedy, gdy metabolizm człowieka zaburzony jest z powodu niedoboru pewnych składników. Skóra traci odporność na promieniowanie słoneczne.

Czy uczulenie na słońce da się całkowicie wyleczyć?

Nie ma za bardzo co liczyć na to, że z alergii na słońce się „wyrośnie”. Około 50% uczulonych na promieniowanie słoneczne ma podobne objawy w styku ze słońcem przez całe życie. Jeśli masz szczególnie ciężką alergię, niestety leki cię nie ominą. Spróbuj jednak hartowania skóry, bo witamina D, która powstaje w procesie syntezy ze słońcem, jest kluczowa dla funkcjonowania całego organizmu. Więc o umiarkowany (i bezpieczny!) kontakt ze słońcem powinni zatroszczyć się wszyscy. Nawet ci, którzy cierpią na spore uczulenie słoneczne.

Uczulenie na słońce – jak leczyć? Domowe sposoby skuteczne na alergię słoneczną

Na łagodzenie alergii i podrażnień skóry wywołanych słońcem zastosuj domowe sposoby na uczulenie słoneczne:
  • kompresy z mleka – zwłaszcza zsiadłe mleko łagodzi swędzenie i wysypkę. Uczuloną skórę obłóż kilka razy dziennie kompresami z zsiadłego mleka. Pomoże ci także jogurt naturalny, kefir albo maślanka;
  • okłady z ogórka – obierz i utłucz na papkę świeży ogórek. Nanieś go na uczuloną skórę. Złagodzi zaczerwienienie i zapobiegnie rozprzestrzenieniu się wysypki. Ogórek możesz też pokroić na plastry, schłodzić go w lodówce, a potem rozłożyć na twarzy, dekolcie i innych miejscach podrażnionych przez słońce;
  • mleko kokosowe – zmieszaj je jogurtem naturalnym i wypij. Napój pomaga w zwalczaniu alergii na słońce oraz w zapobieganiu jej. Pij zawsze po powrocie ze słońca, a twoja skóra będzie dobrze odżywiona od środka. Mleko kokosowe neutralizuje negatywne skutki opalania.

Uczulenie na słońce – czym smarować?

Jeśli dotyka cię ciężka reakcja alergiczna na słońce, wtedy konieczne jest, byś poddał się leczeniu farmakologicznemu. Na pierwszy ogień zawsze idą produkty apteczne: wapno i leki przeciwalergiczne. Jeśli zaś chcesz wiedzieć, czym smarować ciało uczulone na słońce, to po konsultacji z lekarzem i farmaceutą, na pewno otrzymasz zalecenie na stosowanie kremów lub maści łagodzących swędzenie i wysypkę.

Lekarz może też zalecić zmianę w diecie lub zmienić przyjmowane leki oraz zastosować silniejsze środki antyhistaminowe. Zawsze jednak pamiętaj o tym, że ważne jest łagodne hartowanie skóry. W słoneczne pory roku koniecznie stosuj kremy i balsamy z wysokim filtrem UV oraz unikaj przebywania na słońcu w najbardziej gorące godziny dnia. Wybierz ochronę przeciwsłoneczną odpowiednią dla skóry wrażliwej i alergicznej. Pamiętaj też o dobrych okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Warto stosować też kosmetyki po opalaniu – one łagodzą podrażnioną skórę i przywracają jej stan równowagi.

Pamiętaj, że domowe sposoby na uczulenie słoneczne są skuteczną metodą na alergię na słońce, ale też pomagają na niewielkie problemy skórne. W razie wystąpienia mocnej reakcji alergicznej, nie zwlekaj z zasięgnięciem porady lekarza i farmaceuty.

Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.