Data publikacji:

Gliceryna na włosy: jakie ma działania? Dla kogo?

Gliceryna jest produktem wykorzystywanym w wielu branżach. Jak się okazuje, jest również powszechnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów. Poprzez swoje właściwości ma korzystny wpływ na  strukturę kosmyków. Czym jest gliceryna? Jak działa na włosy? Dla kogo przeznaczona jest gliceryna? Przedstawiamy właściwości gliceryny i sposób jej aplikacji na włosy.
gliceryna na włosy

Czym jest gliceryna?

Gliceryna, inaczej zwana glicerolem, jest substancją uboczną powstającą w procesie zmydlania tłuszczów, produkcji mydła, utleniania propylenu, bądź produkcji biopaliw. Jest bezwonną, bezbarwną,  substancją o słodkim smaku i nieco gęstej, syropowatej konsystencji. Może być pozyskiwana z produktów pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub produktów syntetycznych. Gliceryna jest produktem powszechnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi stosuje się do produkcji płynów chłodniczych i hamulcowych, barwników, leków, środków wybuchowych, kremów, żeli, mydeł, kosmetyków kolorowych, balsamów oraz produktów nawilżających do włosów. Zatem, jak widać gliceryna jest wielozadaniową substancją, jednak w danym artykule skupimy się na jej świetnych właściwościach w pielęgnacji włosów.

Jakie działanie ma gliceryna na włosy?

Gliceryna jest powszechnie stosowaną substancją w produktach pielęgnacyjnych do włosów. Główną właściwością gliceryny jest wysoka higroskopijność, czyli wchłanialność wody. Z tego względu zaliczana jest do humektantów, czyli produktów absorbujących wodę i wiążących ją w komórkach. Oprócz tego, gliceryna wpływa na włosy nawilżająco, pozostawiając je odżywione, miękkie oraz gładkie. Używana z innymi substancjami odżywczymi, wpływa na ich lepsze wniknięcie do struktury włosa, a domykając łuski włosa, chroni je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Zapobiega również nadmiernemu puszeniu się i rozdwajaniu końcówek. Zatem do jakich włosów przeznaczona jest gliceryna? Przede wszystkim ma zbawienne działanie na suche, zniszczone włosy, wymagające regeneracji i znacznego nawilżenia.

Gliceryna w kosmetykach do włosów

Substancja chemiczna jaką jest glicerol jest powszechnym składnikiem znajdującym się w wielu szamponach, odżywkach, maskach i innych produktach pielęgnacyjnych. Jednak posiadając kosmetyk do włosów, który nie jest wzbogacony gliceryną, można bez problemu stworzyć własną mieszaninę z gliceryną farmaceutyczną, którą można znaleźć w każdej aptece. Aplikacja gliceryny może odbywać się na różne sposoby:
 • Pierwszym sposobem, najbardziej popularnym, jest zmieszanie gliceryny farmaceutycznej z ulubioną odżywką/maską. Wystarczy dodać do kosmetyku 2-3 krople substancji chemicznej, wymieszać i nałożyć na włosy. Po czasie ustalonym przez producenta odżywki/maski, czyli zazwyczaj po 10-15 minutach należy zmyć mieszaninę z włosów i pozostawić do wysuszenia. Efekty powinny być od razu zauważalne, jednak dla lepszego rezultatu wskazane jest używanie gliceryny regularnie.
 • Ze względu na świetny wpływ gliceryny na końcówki kosmyków, można ją również stosować w czystej postaci na zakończenia włosów. Aplikacja danej substancji może odbywać się tak jak w przypadku oleju do włosów, czyli wystarczy wmasować produkt we włosy i pozostawić na parę godzin, bądź na całą noc. W tym przypadku warto spiąć włosy np. w warkocz i zawinąć w turban, aby gęsta substancja nie transferowała się na poduszkę i pościel. Chcąc spłukać glicerynę z włosów należy umyć włosy szamponem z ciepłą wodą. Jednak ze względu na tłustość substancji niezbędne może okazać się emulgowanie gliceryny maską do włosów, czyli nałożenie maski na końcówki, odczekanie paru minut i ponowne umycie włosów.
 • Innym sposobem wykorzystania gliceryny polega na stworzeniu z niej mgiełki do włosów. Wystarczy wlać do butelki z atomizerem około 10 g gliceryny i 100 ml wody, wymieszać i spryskać całe włosy gotową mieszaniną. Do preparatu można dodać ulubiony olejek, który dodatkowo wpłynie na pielęgnację włosów i pozostawi na nich piękny zapach.
 • Na jaki typ włosów warto stosować glicerynę?

  Produkty do pielęgnacji włosów dedykowane są głównie do konkretnego typu włosów, gdyż naturalnie proste włosy potrzebują innych produktów, niż kręcone. Zatem, czy glicerynę można stosować na każdy typ włosów? Dana substancja zdecydowanie wskazana jest do pielęgnacji prostych włosów, gdyż powoduje wygładzenie oraz zmniejszenie puszenia. Jednak kręcone włosy są znacznie bardziej problematyczne i wymagające. Aby ładnie się układały i wyglądały na nawilżone, kręcone kosmyki wymagają odpowiedniej równowagi PEH, czyli balansu pomiędzy produktami proteinowymi, emolientowymi i humektantowymi. Jak wiadomo, gliceryna zaliczana jest do humektantów, zatem wskazana jest do stosowania na włosy kręcone. Jednak trzeba być ostrożnym w jej aplikacji, aby nie przesadzić i nie zaburzyć równowagi włosów.

  Przeciwwskazania do stosowania gliceryny na włosy

  Pierwszym przeciwwskazaniem do stosowania gliceryny są farbowane włosy, szczególnie na ciemne kolory, gdyż dana substancja może powodować blaknięcie koloru, a nawet jego wytrącenie. Suszenie włosów gorącym powietrzem oraz regularne prostowanie również wyklucza nakładanie gliceryny. Ze względu na jej właściwości absorbujące, gliceryna może pobierać ciepło z zewnątrz i zatrzymywać je w strukturze włosa. Może to grozić nadmiernemu wysuszeniu włosów, uszczerbków w ich strukturze, a nawet spaleniu kosmyków. Oczywistym, bezwzględnym przeciwwskazaniem jest również uczulenie na glicerynę, występowanie podrażnień oraz nadmierne swędzenie skóry głowy.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Przemysław Mańka