U ludzi procesy glikacji białek w skórze ulegają nasileniu po 35. roku życia i są uznawane za jeną z silniejszych przyczyn starzenia wewnątrzpochodnego. Oczywiście mamy jednak wpływ na to, z jaką siłą dotykać nas będą właśnie te mechanizmy. Na czym polega glikacja? Kolagenu, elastyny i innych białek fibrylanych będzie znacznie mniej w naszej skórze, jeśli spożywamy nadmiar cukru. W organizmie niepotrafiącym poradzić sobie z jego nadwyżką, uruchamiane są więc takie reakcje, które sprawiają, że dochodzi do glikacji i osłabiania białek.
Nie tyko spożywanie nadmiaru cukru może powodować szybsze starzenie się organizmu. Dlaczego skóra osób palących szybciej wiotczeje? Otóż w dymie tytoniowym odnajdziemy glikotoksyny – one również odcisną ślad na kondycji naszej cery. Glikacja białek sprawia, że nałogowcy znacznie częściej borykają się z przedwczesnymi tzw. zmarszczkami palacza, nierównym kolorytem naskórka czy przebarwieniami.
Okazuje się również, że glikacji sprzyja też stres oksydacyjny i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Im gorzej nasz organizm radzi sobie z wolnymi rodnikami, tym większe prawdopodobieństwo, że cera szybciej ulegnie procesom starzenia.
Czy są jeszcze jakieś inne skutki dostrzegalne gołym okiem? Jest ich znacznie więcej!