Data publikacji:

Co to jest glikacja białek i jak wpływa na skórę?

Czy spożywanie nadmiernej ilości cukrów wpływa również na szybsze starzenie się organizmu? Dlaczego skóra palaczy szybciej traci jędrność, staje się wiotka i mniej elastyczna? Odpowiedzi na te pytania może przynieść wnikliwe zrozumienie mechanizmu takiego jak glikacja białek. Temu złożonemu procesowi przyglądają się specjaliści wielu dziedzin (również kosmetologowie), którzy chcieliby poznać tajniki umożliwiające zachowanie zdrowego wyglądu na dłużej. W poniższym artykule przyglądamy się więc glikacji białek i wyjaśniamy, jak wpływa ona na kondycję naszego naskórka. Zapraszamy do lektury!
glikacja

Glikacja białek – na czym polega?

Glikacja białek to proces zachodzący wewnątrz organizmu. Na czym on dokładnie polega? W trakcie glikacji dochodzi do niszczenia przez cukry białek fibrylarnych, do których zaliczamy między innymi kolagen i elastynę. To dzięki nim nasza cera pozostaje jędrna, napięta i elastyczna. Łatwo można więc zrozumieć, że ich niszczenie, wiąże się z chociażby z utratą sprężystości naskórka.

U ludzi procesy glikacji białek w skórze ulegają nasileniu po 35. roku życia i są uznawane za jeną z silniejszych przyczyn starzenia wewnątrzpochodnego. Oczywiście mamy jednak wpływ na to, z jaką siłą dotykać nas będą właśnie te mechanizmy. Na czym polega glikacja? Kolagenu, elastyny i innych białek fibrylanych będzie znacznie mniej w naszej skórze, jeśli spożywamy nadmiar cukru. W organizmie niepotrafiącym poradzić sobie z jego nadwyżką, uruchamiane są więc takie reakcje, które sprawiają, że dochodzi do glikacji i osłabiania białek.

Nie tyko spożywanie nadmiaru cukru może powodować szybsze starzenie się organizmu. Dlaczego skóra osób palących szybciej wiotczeje? Otóż w dymie tytoniowym odnajdziemy glikotoksyny – one również odcisną ślad na kondycji naszej cery. Glikacja białek sprawia, że nałogowcy znacznie częściej borykają się z przedwczesnymi tzw. zmarszczkami palacza, nierównym kolorytem naskórka czy przebarwieniami.

Okazuje się również, że glikacji sprzyja też stres oksydacyjny i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Im gorzej nasz organizm radzi sobie z wolnymi rodnikami, tym większe prawdopodobieństwo, że cera szybciej ulegnie procesom starzenia.

Glikacja białek – skutki

W trakcie glikacji białek dochodzi do powstania dodatkowych wiązań między łańcuchami kolagenu. Większe przestrzenie sprawiają więc, że cera staje się wiotka i traci jędrność.

Czy są jeszcze jakieś inne skutki dostrzegalne gołym okiem? Jest ich znacznie więcej!

  • Glikacja zmniejsza gęstość skóry, wpływa na jej wiotczenie, mniejszą elastyczność i jędrność.
  • Osłabienie kolagenu i elastyny wpływa na znacznie gorsze nawodnienie cery, przez to staje się ona również gorzej napięta i mniej sprężysta.
  • Na skutek glikacji dochodzi do uszytwnienia naczyń krwionośnych, co prowadzi do zdecydowanie częstszego pękania naczynek i tworzenia się zaczerwienień.
  • Skóra traci swój naturalny, zdrowy koloryt i staje się zażółcona.
  • Glikacja białek spowolnia również proces gojenia się ran.

Glikacja białek – jak jej przeciwdziałać?

To, że cera po 35. roku życia staje się mniej elastyczna, nie oznacza, że nie możemy spowolnić glikacji białek. Na co dzień warto zadbać więc o holistyczne podejście do urody i zdrowia. Jeśli chcemy znacznie dłużej cieszyć się młodym wyglądem, zacznijmy od zmiany diety. Ograniczmy ilość spożywanych cukrów prostych i żywności wysokoprzetworzonej. Zadbajmy za to, by wraz z pożywieniem dostarczać organizmowi błonnik, witaminy, minerały oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Zrezygnujmy również z palenia papierosów. Istotną rolę odgrywa także starannie dopasowana pielęgnacja oraz kosmetyki dopasowane do potrzeb cery dojrzałej oraz te wiążące wodę w naskórku.
Autor: Anna Mlonka