Data modyfikacji:

Gua sha - efekty. Jak używać gua sha, by osiągnąć najlepszy efekt?

Wiemy, jaką ulgę przynosi ciału regularny masaż. Dobrze z jego dobrodziejstwa korzystać również podczas codziennej pielęgnacji cery, sięgając jednocześnie po akcesoria takie jak gua sha. Efekty, jakie daje masaż twarzy z wykorzystaniem tej niepozornej płytki, sprawiają, że warto poświęcić kilka minut dziennie na wzbogacenie swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. W poniższym artykule zdradzamy, co wyróżnia kamień gua sha, jak często go używać oraz o czym pamiętać podczas jego użytkowania!
gua sha efekty

Gua sha - efekty masażu znane od wieków

Praktyka masażu twarzy przeżywa swoje odrodzenie - zbawienny wpływ na skórę znany jest od stuleci i przywędrował do nas ze Wschodu. To samo dotyczy wielu akcesoriów, dzięki którym masowanie staje się jeszcze bardziej efektowne. Tak też jest z płytką gua sha (wymiennie nazywanej kamieniem). Gua sha pochodzi z Chin, a jej nazwa bezpośrednio wskazuje, jaki rodzaj masażu nią wykonamy oraz jakie efekty uzyskamy.
Słowo gua oznacza pocieranie, a z kolei sha odnosi się do zaczerwienionego kolorytu cery, który ma pojawić się na twarzy tuż po masażu. Jak zatem działa gua sha? Efekty, które uzyskuje się dzięki jej stosowaniu, związane są z lepszym przepływem limfy i ukrwieniem. Zdrowy, lekko różowy odcień skóry nie ma żadnego związku z podrażnieniami, ale tylko wtedy gdy sięgniemy po kamień wykonany z naturalnych materiałów.
Przeczytaj również: Jaki olejek do masażu twarzy wybrać?

Gua sha - jaki wybrać kamień?

Płaskie, asymetryczne serce lub motylek - to najbardziej rozpoznawalny kształt płytki gua sha. Podczas zakupu swojego akcesorium należy zwrócić uwagę na krawędzie, które nie powinny być za ostre tak, by nie doprowadzić do podrażnień, zadrapań czy otarć naskórka. 
Liczy się również to, z jakiego surowca została wykonana płytka gua sha. Jaki wybrać kamień? Czeka na nas między innymi jadeit, różowy kwarc, a niekiedy nawet ametyst. Ceny takich naturalnych płytek gua sha zaczynają się od około 50 zł, choć na rynku pojawiają się również tańsze egzemplarze.
Zdecydowanie odradzamy korzystanie z kamieni gua sha wykonanych z syntetycznych tworzyw. Po pierwsze - nie wpłyną pozytywnie na wygląd cery i mogą prowadzić do podrażnień. Po drugie - są znacznie trudniejsze w dezynfekcji. Efekty zadowalające uzyskamy korzystając z naturalnych kamieni, więc warto wydać na płytkę nieco więcej i mieć gwarancję jakości!

Masaż kamieniem gua sha - na czym polega?

Nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, by wykonać masaż twarzy kamieniem gua sha. Efekty pojawiają się dzięki regularnemu stosowaniu płytki. Wykorzystujemy ją po prostu do pocierania skóry twarzy, wykonując jednocześnie ruchy antygrawitacyjne - kamieniem pracujemy z dołu do góry.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas masowania cery gua sha? Rytuał wykonujemy wyłącznie na dobrze oczyszczonej twarzy. Warto robić masaż  wieczorem i przeznaczyć na niego około 10 minut dziennie - tak, by dokładnie wymasować każde miejsce i wykonać w nim około kilkanaście ruchów. Przed przystąpieniem do masażu płytką gua sha dobrze jest zaaplikować na cerę olejek do twarzy lub krem nawilżający, który poprawi poślizg kamienia.

Gua sha - jak używać płytki do automasażu?

Przygotowaliśmy instrukcję wykonywania automasażu z płytką gua sha. Jak używać tego akcesorium? Oto nasze podpowiedzi!
⦁ Zaczynamy od wykonania demakijażu i oczyszczenia cery. Aplikujemy porcję ulubionego olejku lub kremu nawilżającego.
⦁ Najpierw lekko odchylamy głowę i masujemy szyję, kierując się płytką w stronę żuchwy.
⦁ Częścią płytki, na której są wypustki,  masujemy brodę, prowadzimy ją do żuchwy, po policzkach, a następnie od skrzydełek nosa po środek twarzy. Pamiętamy, by wciąż wykonywać ruchy na zewnątrz i ku górze.
⦁ Gua sha wykorzystajmy również do masażu przestrzeni nad brwiami i do czoła. Przy brwiach prowadźmy płytkę na zewnątrz, a podczas masowania czoła, wykonujemy krótkie, pionowe ruchy w górę.
⦁ Kamień doskonale sprawdzi się również do masażu okolic oczu. W tym miejscu dobrze jest zaaplikować nieco więcej kremu lub olejku.
⦁ Po masażu myjemy i dezynfekujemy płytkę, a następnie przechowujemy ją w lodówce, by masaż wykonywać chłodnym akcesorium.
Ważne wskazówki! Podczas masażu musimy pamiętać o odpowiednim nacisku płytki. To kwestia indywidualna, dlatego każdy powinien sprawdzić, jakie ruchy będą dla niego najbardziej komfortowe. Skóra po wymasowaniu powinna być lekko zaróżowiona i sprężysta, dlatego na każdej partii twarzy dobrze jest wykonać kilkanaście ruchów.
Kiedy korzystać z gua sha? Rano czy wieczorem? Płytką zdecydowanie lepiej będzie wzbogacić wieczorne, niespieszne rytuały pielęgnacyjne - taki masaż może pomóc w codziennej relaksacji, a dodatkowo po jego wykonaniu nie będziemy męczyć cery aplikacją makijażu.

Masaż gua sha - efekty przy regularnym stosowaniu

Świadoma pielęgnacja nie jest nastawiona na szybkie, spektakularne efekty. Tutaj znaczenie ma regularna praktyka, która korzystnie wpłynie na wygląd cery. Jak działa na skórę masaż płytką gua sha? To jego największe zalety:
⦁ poprawa mikrokrążenia krwi oraz limfy;
⦁ wygładzenie zmarszczek i zwiększenie elastyczności;
⦁ lepsze napięcie skóry;
⦁ redukcja obrzęków i opuchlizny;
⦁ poprawa owalu twarzy;
⦁ złagodzenie cieni pod oczami.
U kogo nie sprawdzi się masaż gua sha? Przede wszystkim po płytkę nie należy sięgać w przypadku aktywnych zmian trądzikowych. Z jej stosowania powinny zrezygnować również posiadaczki cery mocno wrażliwej ze skłonnością do pękających naczynek - nacisk może spowodować pojawienie się kolejnych pajączków.
Swoje codzienne praktyki dbania o cerę warto wzbogacać akcesoriami, które korzystnie wpłyną na wygląd naskórka. Kamień gua sha świetnie sprawdzi się w tej roli i sprawi, że wieczorną pielęgnację przemienimy w prawdziwie odprężający rytuał.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka