Data publikacji:

Jak dobrać cienie do koloru oczu?

Większość z nas czuje się najlepiej w makijażu z użyciem kolorów naturalnych i cielistych, ponieważ nie wiemy, które ze śmielszych barw będą pasować do wyglądu naszych oczu. Radzimy, jak właściwie dobierać  cienie do tęczówki oka.

Przede wszystkim, cienie do powiek powinny kontrastować z kolorem oczu – błędem jest dobieranie zieleni do oczu zielonych czy błękitów do niebieskich. Wyjątkiem od tej reguły są oczy brązowe, które wyglądają dobrze w oprawie podobnych barw.

Im większa będzie różnica między naturalnym kolorem oka a cieniem, tym bardziej wyrazisty efekt uzyskasz, więc tą zasadą warto się kierować szczególnie przy okazji makijażu wieczorowego. Kolejną przydatną regułą jest dobór odcieni do oka – jeśli jest jasne również, powinnaś sięgać po cienie w jaśniejszym wydaniu. Kolorem uniwersalnym, pasującym do każdej tęczówki jest szarość, a także biel użyta do rozświetlenia wewnętrznych kącików oka.

Do oczu niebieskich pasują barwy ciepłe, takie jak złoto, brzoskwinia czy brązy. Sprawdzi się również pudrowy róż. Błękity, fiolety, zielenie czy bardzo ciemnie kolory zdecydowanie im nie służą.

Zimne barwy, ze szczególnym uwzględnieniem różnych odcieni fioletu i wrzosu, pasują posiadaczkom zielonych oczu. Taką tęczówkę pięknie podkreśli również turkus oraz odcień musztardowy.

Oczom brązowym pasuje większość cieni, w tym zieleń w różnych wersjach, brązy i metaliczny błękit, a wieczorem smokey eyes na bazie granatu, a także szarość i czerń, przy czym w tym wypadku zbyt mocny i ciemny makijaż może być zbyt przytłaczający.

Orzechowe lub piwne tęczówki również wyglądają dobrze w makijażu na bazie brązów, ale też brzoskwini, koralu, pomarańczu, czerwieni czy purpury.

Autor: Kasia Szulik