Data publikacji:

Jak odmłodzić twarz? Jak odmłodzić twarz naturalnie, a jak makijażem?


Promienna, czysta cera – może być delikatnie muśnięta słońcem – błyszczące radością i energią oczy, szeroki uśmiech i brak zmarszczek – oto, czego nam potrzeba, by twarz wyglądała młodo. Nie zawsze wszystkie te warunki mogą być spełnione jednocześnie. Jak odmłodzić twarz? Podpowiadamy.
Zadbana cera
Nie mamy wpływu na wiek, geny i typ cery. Możemy jednak wspomóc procesy odnowy komórkowej, oczyszczanie, a nawet wzmocnić produkcję kolagenu w skórze, który do pewnego wieku odpowiada za jej sprężystość i jędrność (po 40. roku życia produkcja kolagenu zwalnia i stopniowo zanika, dlatego pojawiają się zmarszczki). Z pomocą przychodzą odpowiednie kosmetyki. Oto zestaw, który pomoże ci sprawić, by skóra wyglądała młodo i świeżo:
1. Żel myjący. Dobierz odpowiedni do typu cery. Myj nim twarz rano i wieczorem. Do cery tłustej lub o przetłuszczającej się strefie T polecany jest żel węglowy. Cząsteczki węgla doskonale wiążą i zbierają łój z twarzy, dlatego ważne jest, by używając żelu węglowego, pozostawić go na kilka minut na twarzy, by preparat zaczął działać. Zawsze możesz też wypróbować któryś z kosmetyków aptecznych – Vichy, La Roche Posay czy polska marka Iwostin z wodą termalną z Iwonicza-Zdroju mają dobrej jakości i jednocześnie delikatne preparaty oczyszczające.
2. Dobry tonik. Po wieczornym zmyciu makijażu przecieraj tonikiem twarz, by odświeżyć ją i usunąć resztki ewentualnego podkładu. Wybieraj preparaty apteczne lub ziołowe. Szukaj też toników bez alkoholu, który nadmiernie wysusza skórę.
3. Peeling migdałowy – a dokładniej z kwasem migdałowym. Wspaniale oczyszcza i pomaga pozbyć się martwego naskórka. Kwas migdałowy to kwas alfa-hydroksylowy (zwany kwasem AHA, owocowym). Pozyskuje się go m.in. z pestek wiśni, moreli i migdałów. Jest delikatnym kwasem i oprócz działania peelingującego wspaniale nawilża. Jego zaletą jest też fakt, że mogą go używać osoby o wrażliwej cerze, dla których inne kwasy są zbyt silne i wywołują podrażnienia.
4. Krem nawilżający. Jędrna skóra bez zmarszczek musi być dobrze nawilżona – można stwierdzić, że właściwie nawilżona cera to klucz to młodzieńczego wyglądu. Sucha skóra gorzej wchłania kosmetyki, dlatego zacznij właśnie od dostarczenia skórze składników nawilżających. Poszukaj – o ile jeszcze nie znalazłaś – najlepiej działającego na twoją cerę kremu. Niektórym bardzo służy preparat nawilżający Bio Oil z innowacyjnymi składnikami w bezpieczny sposób redukującymi przebarwienia i blizny. Jest to dobrej jakości żel, który świetnie nawilża i wnika głęboko w skórę, pozostawiając ją nawilżoną i odżywioną. Żel polecany jest do stosowania na twarz, a Bio Oil występuje też w postaci olejków, które zaleca się kobietom w ciąży, by zapobiec występowaniu rozstępów lub zmniejszyć te już istniejące.
5. Woda termalna. To także sposób na nawilżenie delikatnej skóry twarzy. Polecana jest do stosowania w ciągu dnia, nawet na makijaż. Orzeźwi skórę i sprawi, że będzie bardziej napięta, przez to będzie wyglądać zdrowiej i młodziej.

Jak odmłodzić twarz makijażem?

Kiedyś uważano, że im mniej makijażu, tym twarz wygląda młodziej. Owszem, tak jest, ale tylko w przypadku osób z cerą bez problemów. Jeśli masz przebarwienia, wągry lub zmiany skórne, warto jednak je przykryć odpowiednim podkładem lub bazą. Mamy też make-up no make-up. Istnieje też kilka trików makijażowych, które mogą sprawić, że twarz będzie wyglądała młodziej. Możesz też zadbać o włosy – jak odmłodzić twarz fryzurą? Unikaj sztucznych loków, koków i weselnych upięć. Postaw na zdrowe, zadbane i nawilżone, jak najbardziej naturalne włosy – podcinaj regularnie końcówki, stosuj szampon nawilżający – wdzięczne będą za niego zwłaszcza loki.
Nie przesadzaj z makijażem oczu – na pewno lat nie odejmą czarne kreski na powiekach, ani smokey eyes. Sztuczne, doklejane rzęsy również nie odmłodzą twarzy. Unikaj także mocnego malowania ust bardzo czerwoną szminką. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę podczas wykonywania kolejnych kroków w makijażu:
1. Rozświetlenie - bazę rozświetlającą nakładamy jako pierwszą. Dobrym kosmetykiem jest baza marki Mac – nie tylko rozjaśnia cerę, ale jest jednocześnie kremem nawilżającym, dlatego używając go np. rano, nie musisz nakładać dodatkowego kremu. Efekt promiennej cery gwarantuje także rozświetlacz, np. w sztyfcie. Najlepsze rezultaty zapewniają właśnie rozświetlacze mokre – dają efekt wet looku i zdrowej, lśniącej skóry. Dzieje się tak za sprawą maleńkich, najczęściej perłowo-różowych drobinek, które pięknie, choć delikatnie opalizują, zwłaszcza nałożone na delikatną skórę wokół oczu i na policzkach. Produkty kremowe najlepiej nakładać ciepłym palcem – wtedy lepiej mieszają się ze skórą i nanoszą na twarz.
2. Korektor – przyda się do nałożenia wokół oczu. Najlepszy będzie ten w pędzelku – dokładnie pokryje przebarwienia i delikatne zmarszczki mimiczne. Możesz zaaplikować go także na grzbiet nosa i dół brody. Delikatnie rozetrzyj plamy preparatu blenderem.
3. Puder – wykończ nim rozświetlający makijaż. Kosmetyki mocno kryjące, czyli bambusowe lub ryżowe, polecane są do skóry przetłuszczającej się. Puder sypki można nakładać blenderem – wtedy część pudru wniknie do blendera i przeniesie się na skórę z lekką wilgocią pochodzącą właśnie z blendera.
4. Usta – zamiast mocnej, kryjącej szminki, użyj transparentnego błyszczyka. Usta powinny mieć bardzo delikatny kolor i połysk. Na uwagę zasługują szczególnie produkty marki Inglot.
5. Oczy - w odmładzającym makijażu oczy mogą zostać niepomalowane. Możesz za to delikatnie podkreślić brwi, a rzęsy pomalować niebieską lub brązową maskarą – kolory te będą lżejsze niż klasyczna czerń i sprawią, że twarz nabierze lekkości. Zanim zaczniesz wykonywać makijaż, nałóż pod oczy schłodzone płatki żelowe – chłód obkurczy skórę i pobudzi ją, a także nawilży.
6. Policzki - nie przesadzaj z różem na policzki – najlepsza ilość to ta minimalna, nałożona palcem i roztarta na kościach policzkowych. Dobre róże ma marka Mac. Możesz też użyć różu Bourjois, który ma delikatne perłowe drobinki. Lepiej jest, gdy policzki delikatnie błyszczą lub opalizują, niż gdy są zbyt różowe.
Autor: Agnieszka Jastrzębska