Data publikacji:

Jak poradzić sobie z opryszczką wargową?

Opryszczka wargowa występuje w momencie, gdy nasz organizm jest osłabiony lub przemęczony. Dolegliwość ta jest bolesna i niezbyt estetyczna. Niestety nie można walczyć z jej źródłem, czyli wirusem HSV typu 1, więc leczenie przebiega tylko objawowo. Jak najlepiej radzić sobie z opryszczką wargową?

Jak pozbyć się opryszczki?

W momencie, gdy już raz zarazimy się wirusem HSV - 1, powodującym opryszczkę wargową, pozostajemy jego nosicielami już do końca życia. O ile u niektórych osób sam objaw, czyli tzw. zimno, pojawia się sporadycznie lub miało miejsce tylko raz, o tyle niektórzy borykają się z tym dotkliwym kłopotem nawet kilka razy w ciągu roku.

Opryszczka objawia się swędzeniem okolic warg, a następnie wystąpieniem w tym miejscu pęcherzyków wypełnionych płynem. Podstawową formą walki z tym mankamentem jest nie dotykanie, a co za tym idzie nie podrażnianie miejsca, w którym uaktywnił się wirus. Swędzenie i pieczenie można próbować zniwelować przykładając kostki lodu lub zimną łyżkę. Z innych domowych sposobów warto wypróbować płukanie wargi wystudzonym naparem z szałwii, która ma działanie przeciwzapalne, a także okłady z cebuli, czosnku lub pasty do zębów.

Z opryszczką wargową można sobie także poradzić wykonując okłady z papki z rozgniecionej tabletki aspiryny, wapna lub cynku zmieszanej z niewielką ilością wody. Innym rozwiązaniem jest zakup w aptece jednej z dostępnych maści, np. Hascoviru lub Zoviraxu. Dodatkowo należy utrzymać miejsce występowania opryszczki w suchości. Przyspieszy to przebieg dolegliwości.

Warto pamiętać, że wirus odpowiedzialny za powstanie opryszczki wargowej bardzo łatwo się rozprzestrzenia, szczególnie, gdy pęcherzyki na wardze zaczynają pękać. Dlatego niezwykle ważne jest, aby po każdym dotknięciu miejsca, gdzie uaktywnił się wirus dokładnie umyć ręce. Dodatkowo należy zawsze precyzyjnie myć szklanki i sztućce, z których korzystała osoba z opryszczką.

Autor: Sylwia Stwora