Data modyfikacji:

Żelatyna – właściwości białka kolagenowego

W każdej kuchni znajdzie się sporo produktów, które można wykorzystać nie tylko do przygotowywania posiłków, ale także do dbania o urodę. Jednym z nich jest żelatyna – właściwości tej substancji pozwolą ci przygotować domowe kosmetyki, z którymi zadbasz o cerę, dłonie i włosy. Dowiedz się, jak wykorzystać żelatynę podczas domowego SPA.

żelatyna

Żelatyna – nie tylko składnik galaretek

Żelatyna produkowana jest z chrząstek, kości i ścięgien zwierzęcych – najczęściej wieprzowych. To nic innego, jak proszek z białka kolagenowego produkowanego przez organizm. Żelatyna wykorzystywana jest do przygotowywania wielu potraw, w tym np. galaret.
 
Trzeba wspomnieć, że szerokie zastosowanie kulinarne żelatyny to nie jej jedyny atut. Każda kobieta powinna poznać właściwości tej substancji, które przydadzą się w codziennej trosce o urodę. Żelatyna to bowiem bardzo tani i łatwo dostępny półprodukt, z którym przygotujesz znakomite maseczki na twarz i włosy. Białko kolagenowe to skarbnica cennych składników, które znakomicie sprawdzą się w pielęgnacji skóry i włosów.

Żelatyna na włosy

Maseczka z żelatyny na włosy to chyba najbardziej znane zastosowanie białka kolagenowego. Z jej pomocą przygotujesz domowy zabieg laminujący, dzięki któremu kosmyki staną się lśniące, gładkie i miękkie. Ponadto żelatyna zabezpieczy włosy przed działaniem czynników zewnętrznych, a także stylizacją na gorąco.

Maseczkę z żelatyny na włosy przygotujesz w bardzo prosty sposób – 1 łyżkę proszku zalej szklanką ciepłej wody i energicznie wymieszaj. Po kilku minutach roztwór zmieni się w rzadką galaretkę. Tak przygotowaną maseczkę z żelatyny nałóż na wilgotne, umyte włosy. Spłucz ciepłą wodą po upływie 25 minut.

Maseczki z żelatyny na twarz – dla każdej cery

Żelatyna może stanowić znakomitą bazę do domowej roboty maseczek na twarz. Co ciekawe, w ten sposób przygotujesz maskę peel-off dla niemal każdego typu cery – suchej, dojrzałej czy trądzikowej.
Uwaga: żelatynowe maseczki nie nadają się do stosowania na cerze naczynkowej, ponieważ proces ich ściągania może ją podrażniać.

Maseczka z węgla i żelatyny dla cery tłustej

Ta maska doskonale sprawdzi się na skórze tłustej i skłonnej do trądziku. Aby ją przygotować, poza żelatyną będzie potrzebny ci węgiel aktywny w tabletkach oraz odrobina wody. Dzięki takiemu połączeniu, stworzysz wygodną w użyciu i skuteczną węglową maseczkę peel-off.

Rozpuść 1 łyżeczkę żelatyny w ½ szklanki ciepłej wody, dodaj pokruszoną tabletkę węgla aktywnego i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną maskę z żelatyny i węgla nałóż na oczyszczoną skórę, a następnie zdejmij po 30 minutach.

Maseczka z żelatyny i mleka dla cery suchej

Jeśli chcesz przygotować maseczkę peel-off dla cery suchej i poszarzałej, 1 łyżeczkę zalej ½ szklanką letniego mleka. Po dokładnym wymieszaniu maski zaczekaj, aż zgęstnieje.

Nałóż ją na skórę twarzy i zdejmij po 25 minutach. Proteiny mleka świetnie działają na cerę suchą, kojąc podrażnienia i dogłębnie ją nawilżając. W tym przepisie mleko możesz zastąpić również jogurtem naturalnym lub kefirem.

Maseczka na wągry z żelatyny

Twoją zmorą są trudne w usunięciu czarne kropki i zanieczyszczone pory? Przygotuj maskę za grosze, która cię od nich uwolni. Żelatyna na wągry działa tak, jak popularne drogeryjne plastry. Wystarczy, że nałożysz na twarz mieszankę żelatyny i wody, a następnie pozostawisz ją na około 25 minut. Po upływie tego czasu, delikatnie zerwij maskę. Zanieczyszczenia przyczepią się do niej, dzięki czemu w prosty sposób je usuniesz.

Żelatyna na zmarszczki

Czy wiesz, że żelatyna to bogate źródło witaminy K oraz biotyny? Dzięki temu może być wykorzystywana także w dbaniu o cerę dojrzałą. Mieszając ¼ łyżeczki oraz łyżkę żelatyny z 2 łyżkami ciepłej wody przygotujesz maseczkę pod oczy, która poprawi napięcie skóry oraz jej koloryt. Taką odmładzającą maseczkę z żelatyny najlepiej stosować 1-2 razy w tygodniu.

Ściągająca i rozjaśniająca maseczka z żelatyny

Jeśli posiadasz przebarwienia skórne i wyraźnie rozszerzone pory, połącz żelatynę z sokiem cytrynowym, który ma działanie ściągające i rozjaśniające. Wymieszaj 100 ml ciepłej wody z 100 ml soku z cytryny. Dodaj łyżeczkę żelatyny i energicznie wymieszaj. Galaretkę rozprowadź na skórze twarzy. Zmyj po upływie 20 minut.

Maseczka z żelatyny dla dłoni

Żelatyna doskonale poradzi sobie z również z przesuszoną skórą na dłoniach. Maskę nawilżającą przygotujesz mieszając 3 łyżki żelatyny z 0,5 l ciepłej wody. Następnie przelej ją do miseczki i włóż do niej dłonie na 20 minut. Co ciekawe, taka maseczka z żelatyny nie tylko znakomicie poprawia kondycję skóry dłoni, ale także korzystnie wpływa na stan paznokci, wzmacniając je i uelastyczniając.

Żelatyna – właściwości, z których skorzysta każda kobieta

Żelatyna to tani produkt, dzięki któremu przygotujesz bardzo wiele skutecznych domowych kosmetyków. Jesteśmy pewni, że masz ją w kuchennej szafce – przekonaj się o jej działaniu i już dziś przygotuj szybką maseczkę na twarz, włosy lub dłonie. Będziesz zaskoczona efektami!