Data publikacji:

Jak rozjaśnić ciemne włosy?

Zastanawiasz się, jak rozjaśnić ciemne włosy, i nie wiesz, jak to zrobić? Zapraszamy do poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim, do jakich odcieni można rozjaśnić ciemne włosy i czy da się zrobić to bezpiecznie w domu.
Bowl with dye mixture in a counter of a hairdressing salon

Jak rozjaśnić ciemne włosy w kolorze czarnym? Wszystko, co musisz wiedzieć o rozjaśnianiu włosów czarnych

Masz czarne włosy? Zastanawiasz się, jak rozjaśnić ciemne włosy w czarnym odcieniu i czy jest to w ogóle możliwe w domu? Zacznijmy od tego, że rozjaśnianie czarnych włosów to skomplikowany proces, który wymaga od ciebie cierpliwości. Na pewno nie uda ci się podczas jednego zabiegu przejść z czerni do blond – to możemy napisać już teraz. A na jaki efekt możesz liczyć po kilku zabiegach? Wszystko zależy od produktu, jakiego użyjesz. Są rozjaśniacze, które rozjaśniają kosmyk nawet o 7 tonów, ale znajdziesz też słabsze produkty, które rozjaśnią twoje kosmyki o maksymalnie 1–2 tony.
Po pierwszym zabiegu rozjaśniania czarnych włosów uzyskasz odcień rudy, pomarańczowy lub żółty. Często jest też tak, że po pierwszym rozjaśnianiu czarne włosy zyskują brązowy odcień, a dopiero w kolejnym etapie przechodzą do pomarańczowego lub żółtego. Niezależnie od tego, jaki efekt uzyskałaś, teraz musisz odczekać najlepiej 3 miesiące, aby znowu poddać włosy zabiegowi rozjaśniania. Nie podoba ci się odcień, który wyszedł po pierwszym lub drugim rozjaśnianiu i chcesz pofarbować włosy? Z tym też radzimy poczekać. Dlaczego? Jeśli po rozjaśnianiu włosów otrzymałaś kolor żółty lub pomarańczowy i żeby ratować kosmyki nałożysz kolor ciemniejszy, np. brąz, to wówczas twoje włosy mogą złapać zielony odcień! Co więc zrobić? Najpierw musisz pofarbować włosy na czerwony odcień. Później dopiero na brąz. Po jakim czasie od rozjaśniania można nałożyć farbę? Najlepiej odczekać jak najdłużej, ale tydzień to absolutne minimum. Po nieudanym zabiegu rozjaśniania ciemnych włosów w domu w celu ratowania ich radzimy wybrać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego.
Dopiero po 3, 4 lub 5 rozjaśnianiu uzyskasz blond, o którym tak marzyłaś. Mała rada – jeśli po rozjaśnianiu twoje włosy mają intensywny żółty lub pomarańczowy odcień, polecamy użyć tonera. Do włosów pomarańczowych niebieskiego, a do włosów żółtych –fioletowego.
Pamiętaj też, aby nie nakładać rozjaśniacza bezpośrednio po nałożonej farbie! Należy odczekać najlepiej 3 miesiące po zabiegu farbowania, aby zabrać się do rozjaśniania kosmyków.

Jak rozjaśnić ciemne włosy w kolorze brązu?

Rozjaśnianie włosów brązowych do jaśniejszych odcieni, np. blond, będzie przebiegać szybciej niż w przypadku rozjaśniania włosów czarnych. Wystarczą ok. 3–4 zabiegi, aby uzyskać odcień blond. Pamiętaj, aby stosować powyżej opisane porady i między zabiegami rozjaśniania wyjątkowo zadbać o włosy! Przed zabiegiem powinny być w jak najlepszej kondycji, aby ich uszkodzenia były jak najmniejsze.

Co będzie potrzebne do rozjaśniania ciemnych włosów? Jak się do tego przygotować?

Chcesz rozjaśnić ciemne włosy? Poniżej podpowiadamy, jak przygotować się do takiego zabiegu i co koniecznie musisz kupić.
Przede wszystkim przed zabiegiem rozjaśniania o włosy należy zadbać. Codzienne używanie odżywki, maska dwa razy w tygodniu, a nawet przemyślane olejowanie włosów to zabiegi, o których warto pomyśleć. Twoje włosy przed rozjaśnianiem powinny być w jak najlepszym stanie!
Przed nałożeniem rozjaśniacza na włosy koniecznie wykonaj próbę uczuleniową! Zrób to na 48 godziny przed planowanym zabiegiem. Teraz wymieszaj niewielką ilość rozjaśniacza oraz oksydantu i nałóż mieszankę za uchem poniżej linii włosów. Po 10 minutach możesz ją zmyć. Przez kolejne 48 godzin obserwuj ten fragment skóry. Jeśli pojawi się pieczenie, swędzenie, twoja skóra będzie zaczerwieniona lub co gorsza, pojawią się na niej opuchlizna czy drobne krostki, to znak, że jesteś uczulona na dany preparat.
Jakie produkty będą ci potrzebne do rozjaśniania?
  • Rozjaśniacz
  • Najlepiej kup go w profesjonalnym sklepie fryzjerskim – tylko wtedy będziesz mieć pewność, że otrzymasz produkt wysokiej jakości.
  • Oksydant
  • To produkt niezbędny do aktywowania rozjaśniacza. Oksydant występuje w kilku stężeniach 3%, 6%, 9% i 12%. Jaki wybrać? Wszystko zależy od koloru wyjściowego twoich włosów i efektów, jakie chcesz uzyskać.
    Oksydant 3% rozjaśnia włosy o 1 ton. Oksydant 6% to produkt, który rozjaśnia włosy o 1–2 tony. Dobrze sprawdza się dla włosów brązowych lub blond. Oksydant 9% stosowany jest do rozjaśniania ciemnych włosów. Rozjaśnia je o 2–3 tony. Oksydant 12% rozjaśnia włosy o 5–6 tonów. Ten produkt najbardziej niszczy włosy. Nie stosuj go, jeśli masz kosmyki w złej kondycji lub jeszcze nigdy samodzielnie nie rozjaśniałaś włosów. Wówczas lepiej sięgnąć po bezpieczniejsze stężenie 9%.
  • Pędzelek do nałożenia rozjaśniacza
  • Miseczka
  • Do rozrabiania rozjaśniacza z utleniaczem. Miseczka nie może być metalowa! Między produktami a metalem może zajść reakcja chemiczna, która nie jest dobra dla twoich kosmyków.
  • Rękawiczki z tworzywa sztucznego
  • Toner
  • Warto go mieć, jeśli twój odcień będzie po rozjaśnianiu wpadał w pomarańcz lub żółć. Tak jak wspominaliśmy wyżej – niebieski toner do pomarańczowego odcienia, a fioletowy do żółtego. Co daje toner? Przede wszystkim ochładza kolor i sprawia, że ten staje się bardziej naturalny.
  • Pelerynka
  • Żeby założyć ją na ramiona i uniknąć zabrudzenia ubrań produktami do rozjaśniania.
  • Maska intensywnie regenerująca
  • Nałóż ją po zabiegu rozjaśniania, aby pozostawić włosy w dobrej kondycji.
    Rozjaśnianie ciemnych włosów to skomplikowany zabieg. Przede wszystkim pamiętaj, że podczas jednego zabiegu nie ma możliwości przejść z odcienia czarnego/brązowego, np. do koloru blond. W tym celu musisz wykonać serię zabiegów rozjaśniających i po każdym zachować odpowiednią przerwę. I pamiętaj, aby między jednym a drugim rozjaśnianiem odpowiednio zadbać o włosy – wówczas nawet po zabiegu będziesz cieszyć się dobrą kondycją pasm.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.