Data modyfikacji:

Jaka pasta do zębów bez fluoru jest najlepsza?

Pasty do zębów bez fluoru cieszą się rosnącą popularnością – coraz więcej osób chce uczynić swoją codzienną pielęgnację maksymalnie naturalną i delikatną. Wybór produktów jest bardzo szeroki, a z past pozbawionych fluoru mogą korzystać nie tylko dorośli, ale i dzieci. Jednak czy fluor w pastach naprawdę jest aż tak szkodliwy? Jak działają pasty bez fluoru i jakie warto wybierać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
pasta do zębów bez fluoru

Fluor w paście do zębów – zastosowanie

Fluor to pierwiastek naturalnie występujący w przyrodzie. Jest obecny w wielu produktach spożywczych i niezbędny do życia. Kilkadziesiąt lat temu odkryto, że ma właściwości korzystne dla zdrowia kości i zębów, w związku z czym w większości miejsc świata zaczęto dodawać go do wodociągów.
W małych dawkach fluor wzmacnia szkliwo, zapobiega demineralizacji zębów i ich uszkodzeniu na skutek kwasów i cukrów obecnych w pożywieniu. Ma on także działanie bakteriobójcze. Fluor w pastach do zębów zapobiega nadwrażliwości, próchnicy i paradontozie.
Czytaj również: Jak wybielić zęby?
Warto dodać, że fluor zawarty jest nie tylko w pastach do zębów, ale i w innych produktach do higieny jamy ustnej, takich jak płyny, proszki i nici dentystyczne. Z fluoryzacją zębów mamy do czynienia także podczas rutynowego zabiegu higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym.

Czy pasta do zębów z fluorem jest szkodliwa?

W ostatnich latach można spotkać się z wieloma głosami mówiącymi, że fluor w pastach do zębów jest szkodliwy. Nie jest to do końca prawda. Pasty do zębów dostępne na rynku są starannie przebadane pod względem dopuszczalnej zawartości fluoru, która nie powinna przekraczać 15 000 ppm. Fluor w pastach występuje w postaci fluorku sodu, aminofluorku, fluorku cyny lub monofluorofosforanu.
Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku wszystkich innych pierwiastków, fluor można przedawkować. Jak wspomnieliśmy, jest on obecny w różnych produktach spożywczych, takich jak ziemniaki, zielone warzywa, zboża czy ryby. Zalecane spożycie fluoru u osoby dorosłej wynosi 4 mg na dzień. W przypadku dzieci dzienne spożycie fluoru nie powinno przekraczać 0,05 mg na 1 kg masy ciała. Jeśli spożywasz sporo produktów zawierających fluor i dodatkowo stosujesz pastę do zębów, która go zawiera, możesz być narażony na stan nazywany fluorozą.

Na czym polega fluoroza zębów?

Fluoroza rozwija się na skutek nadmiernego nagromadzenia fluoru w organizmie – zarówno tego przyjmowanego z dietą, jak i z kosmetykami.
To choroba zębów, która powoduje powstawanie ubytków – początkowo jasnych, potem ciemniejących i kruszących się. Nadużywanie fluoru może niszczyć zęby, a także sztuczne wypełnienia. To właśnie z obawy przed fluorozą wiele osób decyduje się na rezygnację z fluorowych past na rzecz tych, które nie zawierają omawianego pierwiastka.
Kiedy możesz podejrzewać u siebie fluorozę? Jej wczesnym objawem jest pojawienie się białych plamek na zębach, Z czasem mogą one zmieniać swój odcień i pogłębiać się, tworząc charakterystyczne nadżerki. Zęby z fluorozą są narażone na kruszenie się, stają się nadwrażliwe i narażone na różne choroby, w tym paradontozę. Zauważając takie symptomy, warto skonsultować się z dentystą, który wdroży leczenie i zadecyduje o zmianie pasty.

Pasta do zębów bez fluoru – jak działa?

Na rynku znajdziesz wiele naturalnych past do zębów bez fluoru, który został zastąpiony ekstraktami i innymi substancjami o zbliżonych właściwościach. Pasta do zębów bez fluoru może zawierać na przykład węgiel aktywny i zioła o działaniu przeciwbakteryjnym. Inne składniki stosowane w ich produkcji to oleje eteryczne, ksylitol, fosforan wapnia.
Pasta do zębów bez fluoru oczyszcza zęby, zapobiega gromadzeniu się bakterii, a nawet działa wybielająco. Nowoczesne preparaty tego typu mają wszechstronne działanie, które nie różni się zanadto od oferowanego przez pasty fluorowe. Stosując pastę bez fluoru minimum 2 razy dziennie, uzyskasz praktycznie ten sam efekt.
Warto dodać, że pasty bez fluoru występują w bardzo wielu wariantach, takich jak pasty wybielające, przeznaczone do wrażliwych zębów czy dziąseł. Na rynku znajdziesz pasty bez fluoru dla dorosłych oraz dzieci.

Kiedy warto wypróbować pastę bez fluoru?

Lekarze dentyści najczęściej rekomendują stosowanie past z fluorem jako najprostszy sposób zachowania zębów w zdrowiu i profilaktyki próchnicy. Jeśli nie zauważasz u siebie żadnych problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej, pasta z fluorem jest prawdopodobnie dla ciebie bezpieczna i nie musisz zamieniać jej na inną.
Pastę bez fluoru warto zastosować, jeśli:
  • jesteś narażony na wzmożone spożycie fluoru wynikające z codziennej diety,
  • wykazujesz alergię na fluor,
  • doświadczyłeś fluorozy zębów w przeszłości.
  • Podsumowując, do głównych zalet past bez fluoru można zaliczyć:
  • delikatne działanie,
  • naturalne i proste składy,
  • brak potencjału alergicznego,
  • bezpieczeństwo stosowania u różnych grup wiekowych.
  • Najlepsze pasty bez fluoru – TOP 5

    Szukasz pasty bez fluoru, która nie tylko świetnie oczyszcza zęby, ale także chroni je przed próchnicą i kamieniem? Sprawdź te 5 preparatów! Oto pasty do zębów bez fluoru, które uzyskują doskonałe oceny internautów.

    1. Dabur, pasta bez fluoru z sokiem z Neem

    To naturalna pasta do zębów bez fluoru zawierająca sok z drzewa Neem. Doskonale oczyszcza zęby, działa bakteriobójczo i zapobiega próchnicy. Dobrze sprawdza się także przy wrażliwych dziąsłach oraz zabiegach dentystycznych, gdyż wykazuje działanie znieczulające.

    2. GC Tooth Mousse, pasta bez fluoru truskawkowa

    Świetnie oceniana pasta bez fluoru zawiera wapń i fosforany, które wzmacniają szkliwo i chronią je przed próchnicą. Pasta delikatnie czyści i wybiela zęby, hamuje demineralizację i dodatkowo wspaniale smakuje.

    3. Biosfera, pasta bez fluoru z węglem aktywnym

    Ekologiczna pasta do zębów z węglem aktywnym pozbawiona fluoru wykazuje działanie antybakteryjne i wybielające. Chroni przed kamieniem nazębnym i próchnicą, a dzięki zawartości ekstraktu z herbaty odświeża oddech.

    4. Curaprox Enzycal, enzymatyczna pasta bez fluoru

    Dzięki zawartości enzymów ta pasta do zębów bez fluoru rozpuszcza osady nazębne, chroni przed kamieniem i bakteriami. Pasta nie zawiera nie tylko fluoru, ale także szkodliwych związków SLS.

    5. Biorepair, wybielająca pasta bez fluoru

    Szukasz pasty bez fluoru o działaniu wybielającym? Biorepair z czyszczącymi cząsteczkami skutecznie usuwa przebarwienia i rozjaśnia zęby, a jednocześnie świetnie chroni przed rozwojem próchnicy.

    Pasta do zębów bez fluoru – podsumowanie

    Naturalna pasta bez fluoru może być alternatywą dla klasycznego środka do higieny jamy ustnej. Jeśli obawiasz się, że możesz być narażony na nadmiar fluoru w diecie lub źle reagujesz na zwykłe pasty, taka zmiana na pewno okaże się korzystna. Wypróbuj zaproponowane przez nas produkty i ciesz się zdrowym uśmiechem!
    Zdjęcie: Evanto Elements
    Autor: Joanna Plech