Data modyfikacji:

Jak wyciskać pryszcze? Jak robić to poprawnie i prawidłowo?

Pryszcze to zmora wielu ludzi. Najczęściej dotyczą młodych osób, w wieku dojrzewania, ale mogą wystąpić w każdym wieku. Pryszcze najczęściej pojawiają się na twarzy, plecach i ramionach. Są nieestetyczne, powodują, że twarz wygląda na zaniedbaną, dlatego wiele osób próbuje się dowiedzieć, jak wyciskać pryszcze. Niestety, wyciskanie nie zawsze pomaga, dlatego warto poszukać innych rozwiązań.

Wyciskanie pryszczy

Dlaczego powstają pryszcze?

Pryszcze, czyli inaczej krosty, to zmiany na skórze, które są przyczyną kompleksów i wycofania się z życia społecznego. Osoby, których twarz pokrywa duża ilość pryszczy, wstydzą się wychodzić z domu, szukają sposobu, jak pozbyć się defektu.

Pryszcze powstają pod wpływem wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, kiedy w organizmie dochodzi do rozchwiania gospodarki hormonalnej. Wytwarzany w nadmiarze łój blokuje ujścia meszków włosowych, powoduje namnażanie się bakterii i na twarzy pojawiają się zaskórniaki. Rozwija się stan zapalny, który objawia się m.in. występowaniem pryszczy. Inne przyczyny występowania krost na skórze to:
  • długotrwały stres,
  • zmęczenie,
  • przebywanie w zanieczyszczanym środowisku,
  • niewystarczająca higiena,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • nadmierna potliwość,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zła, bogata w tłuszcze, cukry i konserwanty dieta,
  • noszenie odzieży z materiałów nieprzepuszczających powietrza.
Czasami występowanie pryszczy ma podłoże psychiczne. Jest to tzw. trądzik neurotyczny. W takim przypadku wyciskanie zmian łagodzi stres i poprawia komfort chorego. Wymaga kompleksowego leczenia, zarówno u dermatologa, jak i terapii u psychologa.

Jak samemu wyciskać pryszcze?

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem na pozbycie się pryszczy jest ich wyciskanie. Lekarze alarmują, że metoda ta nie jest skuteczna, ponieważ może nasilać problem i powodować zmiany ropne, ale wiele osób nie bierze tego do siebie. Czasami trudno się opanować, zwłaszcza gdy pryszcz znajduje się w mocno widocznym miejscu, pojawia się przed imprezą, randką czy ważnym spotkaniem.

Osoby, które preferują ten sposób, powinny dowiedzieć się, jak poprawnie wyciskać pryszcze. Odpowiednio wykonywany zabieg pozwoli zmniejszyć ryzyko zakażenia i powstania blizn. Nie wszystkie zmiany nadają się do wyciśnięcia. Usunąć można pryszcze, które są dojrzałe, mają jasny czubek, przebija przez nie ropa.

Bardzo ważne, aby przed przystąpieniem do zabiegu, dokładnie umyć i zdezynfekować ręce i twarz. Przyda się np. Octenisept lub inny płyn do dezynfekcji. Przygotowaną twarz należy osuszyć i przystąpić do działania. Aby szybko pozbyć się szpecącej zmiany, niezbędna jest sterylna igła. Należy wprowadzić ją w jasną końcówkę pryszcza, przechylić w bok, a następnie gwałtownym ruchem pociągnąć do góry. Czubek pryszcza powinien zostać przerwany. Kolejnym krokiem jest wyciskanie ropy. Palce należy owinąć chusteczką i ścisnąć zmianę z obu stron. Zawartość, która wypłynie, trzeba usunąć, aby nie rozniosła się na inne miejsca. Ranę należy odkazić, można zastosować maść antybakteryjną. Należy wiedzieć, jak wyciskać pryszcze ropne, ponieważ nieumiejętnie wykonywany zabieg może spowodować infekcje i pogorszenie stanu skóry.

Jak oduczyć się wyciskać pryszcze?

Wyciskanie pryszczy nie jest polecane, ale czasami ciężko z niego zrezygnować. Warto jednak poznać metody, jak przestać wyciskać pryszcze. Początkowo nie będzie łatwo wcielić je w życie, ale z czasem łatwiej będzie się opanować. Aby oduczyć się wyciskania zmian, trzeba uświadomić sobie, że nie są one mocno widoczne. Osoby z zewnątrz często nie zauważają niedoskonałości skóry, pryszcze są tylko widoczne dla ich posiadaczy. Lepiej unikać powiększających luster, bo to właśnie przez nie pryszcze wyglądają na ogromne. Aby dodatkowo zmniejszyć widoczność pryszczy, można zasłonić je makijażem. Dobry podkład i puder mineralny sprawią, że skóra będzie wyglądać niemal nieskazitelnie, nikt nie zauważy, że są na niej jakieś niedoskonałości. Zamiast wyciskać pryszcze na nosie, można zastosować preparaty punktowe, które ukryją pryszcz i poprawią wygląd twarzy. Skutecznym sposobem, który pomoże przestać myśleć o tym, jak wyciskać pryszcze na twarzy, jest znalezienie sobie jakiegoś zajęcia. Warto zająć czymś ręce, np. pomalować paznokcie, pisać, szyć, nauczyć się robić na drutach. Myśli od pryszczy oderwie również sprzątanie, spacer czy nauka języka obcego. Nuda sprzyja wyciskaniu pryszczy, więc nie warto do niej dopuścić. Warto również zastanowić się nad swoją dietą. Często winę za pojawienie się krost ponoszą tłuste pokarmy i fast foody.

Konsekwencje wyciskania pryszczy

Wyciskanie pryszczy może spowodować poważne konsekwencje. Często powoduje powstanie blizn i przebarwień, skóra długo się goi i wygląda mało estetycznie. W trakcie zabiegu bakterie roznoszone są po całej skórze, a to zwiększa ilość zmian. Może pojawić się infekcja, która spowoduje, że pryszcz stanie się dużo większy, a skóra wokół obrzęknięta i zaczerwieniona. Jeżeli po wyciskaniu w pryszczu zostanie ropa, bakterie będą się namnażać, a rana będzie długo się goić i wymagać leczenia. Wyciskanie pryszczy jest szczególnie groźne na twarzy, w tak zwanym trójkącie śmierci. Jest to silnie unaczyniony obszar od kącików ust do nasady nosa. Nieumiejętne wyciskanie krost może spowodować poważną infekcje i doprowadzać do wystąpienia groźnych chorób, np. zapalenia żył czy zapalenia zatoki jamistej.

Nie ma osoby, która nigdy nie miałaby pryszczy. To zmiany, które mogą wystąpić w każdym momencie życia, ale warto zapanować nad ich wyciskaniem. Najczęściej samoczynnie znikają po kilku dniach, nie zostawiając po sobie śladów. Sporadycznie można usunąć krosty, ale trzeba wiedzieć, jak dobrze wyciskać pryszcze. Bez odpowiedniej wiedzy problem może się nasilić i niezbędna będzie pomoc lekarza.
Autor: Dorota Koszutowska