Data modyfikacji:

Pryszcze na brodzie – przyczyny i leczenie

Bolesne, czerwone pryszcze na brodzie są twoim utrapieniem? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co może być ich przyczyną. W niektórych przypadkach, krostki na brodzie są objawem chorób na tle hormonalnym, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć!

pryszcz

Ropne, bolące pryszcze na brodzie

Bolący pryszcz na brodzie to kłopot, który jest znajomy wielu osobom – nawet tym, które z natury nie posiadają cery trądzikowej. Jeśli krostki pojawiają się jedynie od czasu do czasu, nie trzeba zanadto się nimi przejmować. Problem pojawia się wówczas, gdy pryszcze na brodzie wyskakują stale, powodują duży ból i dyskomfort. Podpowiadamy, co robić, gdy zauważysz u siebie skłonność do pryszczy na brodzie, a także jak skutecznie z nimi walczyć.

Podskórne pryszcze na brodzie – przyczyny

Pryszcze na brodzie to problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Dotyczą zarówno nastolatków, jak i osób po 50. roku życia. Powody ich powstawania mają rozmaite źródła – trafna diagnoza jest z kolei najważniejszym elementem procesu leczenia krostek.

Co najczęściej powoduje pryszcze na brodzie?

  • Pryszcze na brodzie – zmora skóry trądzikowej Ropne pryszcze na brodzie to charakterystyczny problem cery trądzikowej i tłustej. Broda wchodzi w skład tzw. strefy T – to partie twarzy, na których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. W przypadku cery problematycznej, produkcja sebum jest wzmożona, a pory mają skłonność do zapychania. U osób z cerą trądzikową, prócz ropnych pryszczy na brodzie, pojawiają się krostki o charakterze zaskórnikowym i tzw. wągry. Ponadto skóra brody jest lepka i ma widocznie rozszerzone pory.

  • Niewłaściwa pielęgnacja a pryszcze na brodzie Zdarza się, że powodem pryszczy na brodzie jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Stosowanie kosmetyków niedopasowanych do jej potrzeb, zbyt pobieżne mycie lub kładzenie się spać w makijażu zwiększają ryzyko zapchania porów.

  • Pryszcze na brodzie – objaw chorób hormonalnych Bolące pryszcze na brodzie, które pojawiają się praktycznie non stop, powinny skłonić cię do konsultacji z endokrynologiem. Jak się okazuje, jest to objaw bardzo często towarzyszący kłopotom z tarczycą, hiperandrogenizmowi, zespołowi policystycznych jajników. Alarmującą sytuacją jest szczególnie ta, w której trądzik pojawia się praktycznie tylko na brodzie.

  • Pryszcze na brodzie – przyczyną może być dieta Kolejnym powodem powstawania pryszczy w okolicach brody może być źle skomponowany jadłospis. Pamiętaj, że cerze nie służy nadmiar cukru, soli, ostrych przypraw oraz żywności wysokoprzetworzonej. Na pogorszenie stanu skóry wpływ mają również dym tytoniowy oraz alkohol.

  • Nawyki powodujące pryszcze na brodzie Częste dotykanie skóry nieumytymi rękami sprawia, że na jej powierzchnię przenoszone są bakterie i zanieczyszczenia, które mogą potęgować trądzik. Podpierasz brodę dłonią lub masz nawyk gładzenia się po niej podczas myślenia? Być może to właśnie są przyczyny pryszczy na brodzie!

  • Maskne – trądzik od maseczki ochronnej Pandemia koronawirusa COVID-19 oraz konieczność noszenia maseczek ochronnych spowodowały, że pojawił się zupełnie nowy typ trądziku. Nazywany jest maskne (od słów „mask” i „acne”). Częste noszenie maseczki ochronnej wzmaga przetłuszczanie się skóry w okolicach nosa i brody i ogranicza dopływ powietrza. Efekt? Pryszcze na brodzie!

Jak walczyć z pryszczami na brodzie?

Pozbycie się pryszczy na brodzie jest możliwe, jednak wymaga czasu i determinacji. Jeśli krostki na brodzie są twoim problemem, musisz zadziałać na kilku płaszczyznach.

  • Rozmowa z dermatologiem Pamiętaj, że pochodzenie pryszczy na brodzie może być różne. Czasem są one niewinnym objawem trądziku młodzieńczego, zaś innym razem zwiastują poważne kłopoty hormonalne. Jeśli nie radzisz sobie z pryszczami, odwiedź dermatologa, który obejrzy skórę i podpowie, jak należycie o nią dbać. Lekarz może zaleci także rozmowę z endokrynologiem, który potwierdzi bądź wykluczy hormonalne podłoże problemu.

    Dermatolog może zadecydować o farmakologicznym leczeniu pryszczy na brodzie za pomocą antybiotyków, takich jak tetracyklina, mupirycona, erytromycyna. Dobre efekty przynosi także terapia z zastosowaniem pochodnych witaminy A, czyli retinoidów.

  • Pryszcze na brodzie – podstawa to pielęgnacja Skóra ze skłonnością do trądziku wymaga troskliwej i konsekwentnej pielęgnacji. W twojej kosmetyczce powinny pojawić się produkty z zawartością kwasów (np. migdałowego, glikolowego), cynku, siarki, wyciągu z zielonej herbaty. Najlepszym wyborem będą kosmetyki naturalne, pozbawione składników zapychających i drażniących.

Zadbaj również o powtarzalny schemat pielęgnacji. Każdego dnia myj twarz dwa razy (rano i wieczorem), ze szczególnym uwzględnieniem skóry brody, po czym stosuj tonik, serum i dobrze dopasowany krem. Raz w tygodniu zafunduj skórze peeling enzymatyczny oraz maseczkę o działaniu oczyszczającym.

  • Nie wyciskaj pryszczy na brodzie! Wiemy, że czasem trudno się powstrzymać, jednak rozdrapywanie i wyciskanie zmian skórnych jedynie pogorszy sytuację. To najprostsza droga do rozniesienia bakterii na inne partie twarzy, a także nabawienie się blizn i przebarwień.

    Aby niedoskonałości nie powiększały się, warto pozbyć się nawyku dotykania twarzy. W ciągu dnia na twoich dłoniach zbiera się wiele zanieczyszczeń, które przeniesione na skórę, mogą znacznie pogarszać jej stan.

  • Zmień dietę na zdrowszą Aby twoja skóra była zdrowsza, warto wprowadzić do jadłospisu świeże owoce i warzywa, ryby, dobrej jakości mięso i produkty z pełnego ziarna. Zadbaj również o właściwe nawodnienie skóry, pijąc minimum 2 litry wody dziennie. Unikaj fast foodów, słodyczy, ostrych przypraw oraz używek.

  • Suplementy na zdrową skórę Kolejnym sposobem na walkę z pryszczami jest uzupełnienie zdrowej diety o odpowiednie suplementy. Stan skóry problematycznej znacznie poprawią preparaty z zawartością witamin A i E, a także biotyny, pokrzywy i skrzypu polnego. Warto wypróbować również kompleks witamin z grupy B.

  • Maści na pryszcze na brodzieMiejscowo pryszcze na brodzie możesz leczyć za pomocą odpowiednich aptecznych maści. Skuteczne preparaty nie kosztują wiele, a szybko przynoszą oczekiwane rezultaty. Koniecznie sprawdź działanie maści cynkowej, ichtiolowej lub z zawartością nadtlenku benzoilu.

  • Zabiegi kosmetyczne na pryszcze na brodzie Pamiętaj, że pielęgnacja domowa to absolutna podstawa udanej walki z pryszczami na brodzie. Aby efekty pojawiły się szybciej, możesz zestawić ją z okazjonalnymi zabiegami salonowymi. Od czasu do czasu warto zapisać się na mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny lub naświetlania lampą IPL. W okresie jesienno-zimowym bardzo dobre efekty na cerze problematycznej przynoszą zabiegi z kwasami.

Ropne pryszcze na brodzie? Pozbądź się ich!

Pamiętaj, że pryszcze na brodzie powinny wzbudzić twoją czujność. Kiedy mimo upływu czasu problem się nasila, odwiedź dermatologa i zastosuj się do jego wskazówek. Pamiętaj również o starannej pielęgnacji domowej, zdrowej diecie oraz unikaniu szkodliwych dla skóry czynników.

Autorka: Joanna Stanuch