Bolesne, czerwone pryszcze na brodzie są twoim utrapieniem? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co może być ich przyczyną. W niektórych przypadkach, krostki na brodzie są objawem chorób na tle hormonalnym, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć!
Bolący pryszcz na brodzie to kłopot, który jest znajomy wielu osobom – nawet tym, które z natury nie posiadają cery trądzikowej. Jeśli krostki pojawiają się jedynie od czasu do czasu, nie trzeba zanadto się nimi przejmować. Problem pojawia się wówczas, gdy pryszcze na brodzie wyskakują stale, powodują duży ból i dyskomfort. Podpowiadamy, co robić, gdy zauważysz u siebie skłonność do pryszczy na brodzie, a także jak skutecznie z nimi walczyć.
Pryszcze na brodzie to problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Dotyczą zarówno nastolatków, jak i osób po 50. roku życia. Powody ich powstawania mają rozmaite źródła – trafna diagnoza jest z kolei najważniejszym elementem procesu leczenia krostek.
Co najczęściej powoduje pryszcze na brodzie?
Pozbycie się pryszczy na brodzie jest możliwe, jednak wymaga czasu i determinacji. Jeśli krostki na brodzie są twoim problemem, musisz zadziałać na kilku płaszczyznach.
Dermatolog może zadecydować o farmakologicznym leczeniu pryszczy na brodzie za pomocą antybiotyków, takich jak tetracyklina, mupirycona, erytromycyna. Dobre efekty przynosi także terapia z zastosowaniem pochodnych witaminy A, czyli retinoidów.
Zadbaj również o powtarzalny schemat pielęgnacji. Każdego dnia myj twarz dwa razy (rano i wieczorem), ze szczególnym uwzględnieniem skóry brody, po czym stosuj tonik, serum i dobrze dopasowany krem. Raz w tygodniu zafunduj skórze peeling enzymatyczny oraz maseczkę o działaniu oczyszczającym.
Aby niedoskonałości nie powiększały się, warto pozbyć się nawyku dotykania twarzy. W ciągu dnia na twoich dłoniach zbiera się wiele zanieczyszczeń, które przeniesione na skórę, mogą znacznie pogarszać jej stan.
Pamiętaj, że pryszcze na brodzie powinny wzbudzić twoją czujność. Kiedy mimo upływu czasu problem się nasila, odwiedź dermatologa i zastosuj się do jego wskazówek. Pamiętaj również o starannej pielęgnacji domowej, zdrowej diecie oraz unikaniu szkodliwych dla skóry czynników.
Autorka: Joanna Stanuch