Data modyfikacji:

Jaki pędzel do makijażu wybrać? Podstawowe rodzaje pędzli i ich zastosowanie

Należysz do grupy kobiet, które interesują się wizażem? Chętnie oglądasz makijażowe tutoriale  i ćwiczysz looki prezentowane przez popularne youtuberki? A może po prostu chcesz mieć w domu podstawowy zestaw pędzli do makijażu, by móc codziennie szybko i sprawnie wykonać makeup przed wyjściem na uczelnię, do pracy czy na imprezę? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się na co zwrócić uwagę przy zakupach oraz jakie rodzaje pędzli do makijażu powinny znaleźć się w twojej kosmetyczce.
pędzel do makijażu

Pędzle do makijażu - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Chcesz skompletować dla siebie zestaw podstawowych pędzli do makijażu, które posłużą ci dłuższy czas? Nie wiesz na co zwrócić uwagę podczas zakupów? 

Zdecyduj czy chcesz pędzle z naturalnym czy syntetycznym włosiem.
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zarówno jedne jak i drugie mogą być doskonałej jakości. Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Naturalne włosie – do produkcji pędzli stosuje się wyselekcjonowane włosie sobola, wiewiórki, kozy czy kucyka (oczywiście zazwyczaj z zastrzeżeniem, że żadne z tych zwierząt nie ucierpiało). Charakteryzuje się ono przede wszystkim porowatą strukturą, dzięki której lepiej chwyta produkty i ułatwia ich szybkie nakładanie.

W zależności od wykorzystanego gatunku włosia, pędzle mogą mieć inną twardość, sprężystość i elastyczność. Doskonale nadają się do aplikacji kosmetyków suchych, takich jak cienie do powiek, puder mineralny, róż, brązer czy rozświetlacz w kamieniu. Pędzle z naturalnym włosiem to produkty wysokiej jakości i niestety są dość drogie. Trzeba obchodzić się z nimi szczególnie delikatnie, gdyż naturalny włos jest kruchy i podatny na uszkodzenia. (Uwaga! Sierść zwierząt jest alergenem, także stosowanie naturalnych pędzli może uczulać.) 

Przeczytaj także: Stylizacja brwi krok po kroku

Syntetyczne włosie – bardzo miękkie i śliskie, z gładką strukturą. Idealnie nadaje się do nakładania kosmetyków w kremie – podkładów, kremów bb, rozświetlaczy czy cieni w płynie. Włosie syntetyczne jest niezwykle trwałe i łatwe w czyszczeniu.

Rzadko też zdarza się, aby wywołało u kogoś alergię. Producenci pędzli syntetycznych tworzą także produkty imitujące naturalne włosie, stosując bardziej porowatą strukturę. Trzeba przyznać, że modele te często nie odbiegają jakością od swoich naturalnych odpowiedników. 

Zwróć uwagę na rączkę pędzla do makijażu. Powinna być solidnie wykonana, gładka, o ergonomicznym kształcie, bez widocznych zabrudzeń czy resztek kleju.
 
Sprawdź czy włosie dobrze siedzi w końcówce, czy nie wypada podczas aplikowania kosmetyku.

Pędzle do makijażu kupuj pojedynczo. W gotowych zestawach zawsze znajdzie się przynajmniej jeden rodzaj, którego nie będziesz używać.

Postaw na sprawdzoną i renomowaną markę. Do popularnych i polecanych producentów pędzli należą min. Zoeva, Real Techniques, Sigma, Makeup Revolutions, Hakuro czy MAC. (Wszystkie z nich znajdziesz i kupisz w najlepszych cenach na Ceneo.pl)

Podstawowe rodzaje pędzli do makijażu

Jeżeli nie jesteś zawodową wizażystką, nie musisz posiadać w domu pełnej gamy pędzli. Dlatego nigdy nie kupuj gotowych zestawów. Wybierz kilka podstawowych rodzajów, które pozwolą ci wykonać profesjonalny makeup.

Jakie pędzle do makijażu powinny znaleźć się w twojej kosmetyczce?

Pędzel do podkładu

Polecamy pędzel do podkładu typu flat top, z włosia syntetycznego, który będzie elastyczny, miękki i łatwy w utrzymaniu czystości. Płasko ścięte, sprężyste włosie, umożliwia precyzyjne i szybkie nakładanie płynnych konsystencji już przy pierwszym pociągnięciu. Pędzel pozwala na stopniowanie krycia i nie pozostawia smug.

Pędzel do pudru sypkiego

Pędzel do pudru sypkiego musi charakteryzować się porowatą strukturą, która z łatwością chwyci produkt i pięknie rozprowadzi go na skórze. Polecamy gęste, puchate i zaokrąglone pędzle z włosia naturalnego lub jego imitacji. Do użytku domowego idealny jest pędzel z klasycznym trzonkiem. Do kosmetyczki świetnie sprawdzi się jego mniejsza wersja, składana w tubę lub krótki pędzel kabuki.

Pędzel do różu

Pędzel o ściętej na skos końcówce idealnie sprawdzi się przy nakładaniu różu i brązera. Jeżeli używasz głównie kosmetyków w kremie, postaw na śliskie, syntetyczne włosie. Produkty w kamieniu łatwiej i szybciej nałożysz przy pomocy pędzla o porowatej strukturze. Charakterystyczny ścięty kształt pędzla pomoże w precyzyjnym nakładaniu kosmetyku.

Pędzle do oczu

Do stworzenia makijażu oka potrzebujesz kilku małych i precyzyjnych pędzli:

Pędzel do cieni

Postaw na 2 modele:
  • płaski, krótki i dość twardy pędzelek do nakładania cienia na ruchomą powiekę.

  • pędzel z dłuższą końcówką, z rzadziej ułożonym, postrzępionym włosiem do blendowania i rozcierania cieni.

Pędzelek do eyelinera

Musi być niezwykle precyzyjny, cienki i trwały oraz z gęsto ułożonym i krótkim włosiem. W zależności od swoich preferencji, wybierz prosty lub skośny.

Pędzelek do brwi

Mały, płaski i ścięty na skos pędzelek, ze sztywnym włosiem, którym precyzyjnie dorysujesz cieniutkie włoski. Idealnym rozwiązaniem jest pędzelek, który po drugiej stronie ma spiralną szczoteczkę do czesania brwi.

Jak dbać o pędzle?

Skoro masz już swoje wymarzone i idealne pędzle do makijażu, więc musisz nauczyć się o nie odpowiednio dbać. Właściwa pielęgnacja akcesoriów do malowania to podstawa ich długowieczności.

Nie zapominaj również, że brudne pędzle mogą być siedliskiem bakterii, które powodują reakcje alergiczne na skórze. Czym myć pędzle? Do naturalnego włosia i mocnych zabrudzeń, np. po podkładzie, doskonale sprawdzi się zwykłe szare mydło lub delikatny szampon do włosów. Akcesoria ze sztucznym, śliskim włosiem wyczyścisz chusteczką do demakijażu czy wacikiem nasączonym płynem micelarnym.

Profesjonalny spray antybakteryjny do czyszczenia pędzli jest idealny, aby szybko zdezynfekować narzędzia. Najlepiej jednak, stosować go dopiero po dokładnym umyciu akcesoriów na mokro. W pielęgnacji pędzli pomocne będą również przeznaczone specjalnie do tego mydła, pianki i akcesoria, takie jak silikonowe rękawice czy gąbeczki z wypustkami.
Więcej sprawdzonych sposobów na czyszczenie pędzli znajdziesz u Red Lipstick Monster. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku: