Data modyfikacji:

Jakie odżywki do paznokci wybrać?

Łamliwe, cienkie, z białymi plamkami na płytce i rozdwajające się – właśnie takie były kiedyś moje paznokcie. Ty też masz ten problem? Na szczęście jest na to sposób. W dzisiejszym wpisie przedstawię najskuteczniejsze odżywki do paznokci oraz podpowiem, które z nich wybrać, aby mieć zdrową i silną płytkę. Gwarantuję, że dzięki tym kosmetykom wyhodujesz pazurki, o jakich zawsze marzyłaś!

Odżywki do paznokci – rodzaje

Odżywki do paznokci, podobnie jak szampony do włosów czy kremy do twarzy, powinnaś dobrać indywidualnie do rodzaju problemu, który chcesz wyeliminować. W drogeriach znajdziesz między innymi odżywki do łamliwych paznokci, odżywki na białe plamki na paznokciach i odżywki na rozdwajające się paznokcie. Zobacz, jakie produkty warto mieć w swojej kosmetyczce. Pamiętaj również, że sama odżywka nic nie wskóra, jeżeli na przykład niewłaściwie się odżywiasz. Warto również wyeliminować czynniki, które osłabiają twoje paznokcie.

Odżywki do łamliwych paznokci

Łamliwe paznokcie to zmora wielu kobiet. O ile problem pojawia się wtedy, gdy zapuszczasz płytkę, to nie ma z tym tak wielkiego kłopotu. Coraz modniejsze stają się naturalnie krótkie paznokcie pomalowane na ciemne kolory. Taki manicure bardzo często noszą chociażby paryżanki. Prawdziwą zmorą może być jednak płytka, która łamie się mimo jej skrócenia. To sprawia nie tylko dyskomfort, ale może powodować nawet ból. Pamiętaj, że w skrajnych przypadkach, np. kiedy pojawi się rana czy stan zapalny, musisz udać się jak najszybciej do lekarza! Jeśli jednak nic złego się dzieje, a ty masz już dość swoich łamliwych pazurków, to postaw na odpowiednia odżywkę do łamliwych paznokci. Łamliwej płytce najczęściej brakuje witamin i składników mineralnych: wapnia, krzemu, cynku, potasu, żelaza, magnezu, witaminy B oraz F.

Jednym z domowych sposobów, które mogłabym ci polecić, jest wcieranie olejku rycynowego. Wystarczy, że jego jedną kroplę wetrzesz dwa razy dziennie w płytkę paznokcia i skórki. Takiej kuracji nie wykonuj jednak tuż przed malowaniem – olejek jest tłusty, więc lakier będzie gorzej się trzymać. Szukasz gotowego rozwiązania? Wypróbuj odżywki do łamliwych paznokci, które możesz nosić nawet pod ulubionym lakierem.

Odżywki na białe plamki na paznokciach

Już jako dziecko zastanawiałam się, co znaczą te białe piegi na mojej płytce. Z czasem, kiedy zaczęłam bardziej zwracać uwagę na to, co jem i jakie kosmetyki stosuję, problem znacznie się zmniejszył. Jednak zacznijmy od najważniejszego – dlaczego na paznokciu pojawia się biała plamka? To najczęściej niedobory cynku, białka, wapnia, potasu, magnezu czy witaminy A i B6. Białe plamki bardzo często pojawiają się również wtedy, gdy wybierzesz niewłaściwy lakier lub mechanicznie uszkodzisz ich łożysko. ich przyczyną może być również grzybica paznokci. Jak więc pozbyć się białych plamek na paznokciach? Przede wszystkim przyjrzeć się swojemu organizmowi. Jeśli wysyła jeszcze jakieś niepokojące sygnały, to najlepiej udaj się do lekarza rodzinnego. Internista zleci podstawowe badania i przyczyna białych plamek z pewnością zostanie odkryta.

Pomyśl również o odpowiedniej odżywce do paznokci. Szukaj kosmetyków bogatych w szereg składników odżywczych. Przez jakiś czas wstrzymaj się również z malowaniem płytki. Gdy dasz jej nieco odpocząć oraz pozwolisz się zregenerować, to gwarantuję ci, że twoje paznokcie staną się wreszcie mocne i zdrowe.

Jaka odżywka do rozdwajających się paznokci?

Rozdwajające się paznokcie świadczą nie tylko o złej diecie, ale także niestarannym wykonywaniu manicure, narażaniu płytki na uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwym działaniu detergentów. Nawet najlepsza odżywka do paznokcie nie wystarczy, jeśli będziesz, np. wykonywać wszelkie prace domowe bez gumowych rękawic. Zmywanie naczyń, podłogi, wycieranie mebli czy nawet mycie okien może spowodować, że twoje paznokcie będą rozdwajać się na potęgę. Twoja płytka jest niezwykle delikatna, a używane przez ciebie silne detergenty – tak, płyn do naczyń też się do nich zalicza – tylko ją osłabiają. Profilaktyka to podstawa w pozbyciu się problemu z rozdwajaniem, dlatego jeśli malujesz paznokcie, to używaj bezacetonowego zmywacza. Aceton mocno wysusza twoją płytkę, co nie sprzyja jej odbudowie.

Pamiętaj także, aby podczas piłowania paznokci używać wyłącznie pilnika kryształowego (szklanego). Taki pilnik uszczelnia i zamyka wszelkie mikrozłamania, zapobiega pękaniu płytki oraz jej rozdwajaniu. Warto również rozważyć zakup frezarki do paznokci, która ułatwi wykonywanie manicure i pedicure.

Twoje paznokcie nie zregenerują się bez stosowania odpowiedniej odżywki do paznokci. Kuracja odżywką do paznokci zapobiegającą rozdwajaniu płytki powinna trwać przynajmniej 2 miesiące. Na ten czas lepiej całkowicie zrezygnuj z malowania paznokci.

Autorka: Joanna Stanuch