Data modyfikacji:

Jedwab do stóp. Kiedy jest przydatny?

Chyba każdy choć raz po założeniu nowych butów zmagał się z bolesnymi pęcherzami czy odciskami. Zamiast robić zabezpieczenia z plastrów, można sięgnąć po preparat, który skutecznie zabezpieczy delikatną skórę. To jedwab do stóp, który dzięki zawartości protein tworzy ochronną tarczę. Poznaj wszystkie właściwości tego preparatu i sprawdź, kiedy w szczególności warto go stosować.
jedwab do stóp

Jedwab w kosmetyce i nie tylko – co warto wiedzieć?

Najpierw dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd w ogóle bierze się jedwab. Wytwarzają go wszystkie gatunki motyli, wykorzystując do produkcji oprzęd, czyli kokon. Za najlepsze jakościowo uchodzą oprzędy gatunku jedwabnika morwowego, czyli Bombyx Mori. Jest to włókno pochodzenia zwierzęcego, które składa się z białek i to właśnie one odpowiadają za jego kosmetyczne właściwości.
Białka to dwa główne budulce jedwabiu. Fibroina stanowi 70–80% włókna i jest sklejona klejem jedwabnym, czyli serycyną, która tworzy jedwab w 20–30%. Fibroina to nierozpuszczona w wodzie proteina jedwabna, składająca się przede wszystkim z glicyny, alaniny i seryny. Serycyna jest z kolei białkiem rozpuszczalnym w wodzie.

Proteiny jedwabiu – właściwości

Proteiny jedwabiu to włókna pochodzenia zwierzęcego, które są bardzo podobne do białek występujących w ludzkiej skórze oraz włosach. Ważne jest także to, że proteiny jedwabne wykazują ładunek elektrostatyczny przeciwny do ładunku skóry i włosów. To z kolei sprawia, że kosmetyki i preparaty bogate w jedwab bardzo silnie przywierają do powierzchni, na którą zostaną zaaplikowane.
Taka zbieżność protein jedwabnych i zawartych w ludzkiej skórze sprawia, że jedwab znalazł zastosowanie nie tylko w kosmetyce. Proteiny jedwabiu wykorzystywane są również w medycynie, farmacji czy inżynierii biomedycznej jako opatrunki hydrożelowe czy nici chirurgiczne. Białka te ponadto wykazują wysoką wytrzymałość oraz nie powinny wywoływać reakcji alergicznej.
Jakie właściwości wykazują proteiny jedwabiu? Działają bakteriobójczo, spowalniają procesy starzenia, wspierają wzrost nowych komórek, a także wspierają regenerację skóry. Oprócz tego fibroina doskonale wiąże i zatrzymuje wodę w organizmie, więc kosmetyki bogate w białka jedwabiu działają nawilżająco, chronią naskórek przed przesuszeniem czy podrażnieniami. Serycyna także uchodzi za naturalną substancję nawilżającą i wygładzającą. Dzięki niej skóra staje się aksamitnie miękka w dotyku.

Jedwab do stóp – komu jest polecany?

Antybakteryjne właściwości protein jedwabiu sprawiają, że stały się one składnikami kosmetyków do pielęgnacji nadmiernie potliwej, wrażliwej skóry. W przypadku takiej dyskomfortowej dolegliwości warto sięgnąć po jedwab do stóp, który działa niczym ochronna tarcza. To produkt polecany do stosowania nie tylko osobom zmagającym się z nadmierną potliwością stóp. Przychodzi na ratunek również wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć skórę przed otarciami czy pęcherzami. Jego działanie docenią również panie, które często noszą buty na obcasach i chcą zadbać o stabilne ułożenie stopy bez dyskomfortowego ślizgania. Po jedwab do stóp dobrze jest również sięgać latem – wtedy stopy znacznie częściej są odkryte, a my nosimy mniej wygodne obuwie.
Wysoka temperatura sprzyja nadmiernej potliwości stóp, a buty takie jak sandałki z wieloma paskami sprzyjają powstaniu bolesnych otarć lub pęcherzy. Jeżeli chcemy ochronić delikatną skórę, zdecydowanie przyda się jedwab w sprayu do stóp.

Jak działa jedwab w sprayu do stóp?

Proteiny zawarte w jedwabiu do stóp działają antybakteryjnie, więc chronią je przed nadmierną potliwością. Ponadto sprawiają, że skóra pozostaje długotrwale nawilżona i miękka w dotyku. Dodatkowo fibroina oraz serycyna wspierają odbudowę, regenerację oraz ochronę naskórka tak, by stał się on znacznie bardziej odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (przykładowo na ucisk niewygodnego obuwia).
Jedwab do stóp w sprayu jednocześnie sprawia, że skóra pozostaje sucha, więc nie ślizga się w butach. Oprócz tego to preparat, który działa odświeżająco i zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Taka ochronna tarcza powstaje już po jednym użyciu jedwabiu do stóp. Warto sięgać po niego regularnie – zwłaszcza w przypadku nadmiernej potliwości. Odpowiednia higiena skóry oraz sięganie po proteiny jedwabiu pomoże zwalczyć intensywne pocenie stóp.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów o działaniu odświeżającym i ochraniającym stopy:
  • Farmona Nivelazione to antyperspirant do stóp z jedwabiem 2 w 1;
  • Coccin Jedwab do stóp;
  • Bama Jedwab w sprayu do stóp;
  • No.36 Jedwab w sprayu i wiele więcej.
  • Jak stosować jedwab w sprayu do stóp? Każdy z tych preparatów działa bardzo podobnie – należy rozpylić je z odległości około 20 cm na czyste, suche stopy i przestrzenie między palcami. Warto pamiętać o przeciwnym (względem skóry) ładunku elektrostatycznym protein jedwabiu. Ta cecha sprawia, że jedwab zaaplikowany na stopy wykazuje dużą przyczepność, więc ochronna warstwa utrzyma się na skórze przez cały dzień. Dodatkowym atutem jedwabiu do stóp jest jego cena, która nie przekracza 30 zł.

    Jedwab – do stóp i nie tylko

    Fibroinę oraz serycynę znaleźć można w wielu innych kosmetykach – nie tylko w jedwabiu do stóp. Proteiny o działaniu regenerującym, nawilżającym i zmiękczającym są popularnym składnikiem kremów i balsamów do ciała, a także kosmetyków do włosów. Odpowiadają za wygładzenie kosmyków, chronią końcówki przed przesuszeniem czy rozdwajaniem, ułatwiają rozczesanie niesfornych włosów oraz – co równie ważne – chronią przed elektryzowaniem. Warto więc sięgać po kosmetyki z jedwabiem, by zadbać o całościową pielęgnację.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka