Data modyfikacji:

Jaki krem glikolowy wybrać? Jakie efekty?

Kremy z kwasem glikolowym mogą bardzo dobrze wpłynąć na wygląd skóry twarzy. Mogą działać zarówno złuszczająco, jak i wygładzająco. Sprzyjają pobudzeniu procesów regeneracyjnych i zapobiegają starzeniu się skóry. Kwas glikolowy jest zaliczany do kwasów z grupy AHA i jest jednym z najczęściej wykorzystywanych kwasów w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Budowa kwasu jest bardzo prosta, dlatego łatwo i szybko wnika w najgłębsze warstwy skóry, co sprawia, że jest niezwykle skuteczny, a pielęgnacja z jego wykorzystaniem przynosi niesamowite efekty.
krem glikolowy

Jakie właściwości mają kremy glikolowe?

Kwas glikolowy to składnik złuszczający pozyskiwany z soku z trzciny cukrowej. Jest to zatem substancja pochodzenia naturalnego. Jest także bezbarwny i bezwonny, dlatego nie wywołuje alergii i jest dobrze przyswajany przez skórę. Posiada również najmniejszą cząsteczkę spośród wszystkich kwasów z grupy AHA – dlatego jego działanie jest niezwykle skuteczne. Kremy glikolowe są wartościowe i bezpieczne dla każdego typu cery. W przypadku cer suchych i szorstkich kwas glikolowy zadziała nawilżająco i wygładzająco. Natomiast w wypadku cer tłustych z rozszerzonymi porami i bliznami potrądzikowymi, pomoże przywrócić odpowiedni poziom pH, a także odżywi i wygładzi powierzchnię skóry. Tego rodzaju kremy sprawdzą się również w przypadku cery łojotokowej lub z widocznymi zmarszczkami.

Regularne stosowanie kremu z glikolem ułatwia spłycenie widocznych zmarszczek i znaczne wygładzenie cery, a także zapobieganie przedwczesnym efektom starzenia się skóry poprzez przyspieszenie odnowy komórkowej. Pielęgnacja z zastosowaniem takich kremów pomaga znacznie rozjaśnić przebarwienia i plamy pigmentacyjne, które są szczególnie widoczne w cerach trądzikowych. Kwas glikolowy pozwala na skuteczne usuwanie martwych komórek, zanieczyszczeń i sebum, głównie dzięki mechanizmowi głębokiego wnikania w skórę i niezapychania jej porów. Krem z glikolem pomaga również spłycić blizny po wypryskach i agresywnych dla skóry kuracjach przeciwtrądzikowych.

Kwas glikolowy ma również szczególny wpływ na nawilżenie skóry, gdyż pomaga zatrzymać wilgoć w jej wewnętrznych warstwach. Jest to zatem dobra alternatywa po zastosowaniu kosmetyków wysuszających, np. kwasu salicylowego. Kremy glikolowe wykazują także działanie przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Ponadto mogą poprawiać gęstość skóry poprzez stymulację wzrostu kolagenu.

Na jaki krem glikolowy warto się zdecydować?

Przy wyborze kremu glikolowego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość kwasu. Może on występować w kosmetykach w stężeniu od 5% do 70%. Od doboru odpowiedniego stężenia zależy intensywność i sposób działania. Jednak dla osób początkujących, w domowej pielęgnacji najlepiej sprawdzą się stężenia między 5% a 15%. Mimo niskiej zawartości kwasu są to produkty, które i tak wykazują działanie silnie nawilżające, odnawiające i regenerujące skórę. Krem z kwasem glikolowym 15% powoduje złuszczanie w obrębie naskórka – jego powierzchniowej warstwy rogowej. Krem z kwasem glikolowym 30% polecany jest przede wszystkim do cer tłustych, trądzikowych. Jego działanie będzie tutaj głównie oczyszczające i nawilżające.

Jednym z polecanych kremów glikolowych jest Isis Glyco-A o stężeniu 12%. Jest to krem przeznaczony do peelingu powierzchniowego. Wykazuje właściwości złuszczające oraz wspomaga odnowę skóry właściwej poprzez pobudzanie aktywności fibroblastów. Przeznaczony jest przede wszystkim dla skóry z widocznymi oznakami starzenia, plamami, uszkodzeniami słonecznymi, a także dla cery tłustej i trądzikowej. Dobrze będzie sprawdzał się również w przypadku skóry z rozstępami lub cellulitem. Kosmetyk przyniesie najlepsze efekty, gdy będzie stosowany wieczorem. Najlepiej stopniowo dawkować częstość stosowania kremu i stosunkowo powoli zwiększać dawki, aby skóra miała możliwość przystosowania się do dość wysokiego stężenia kwasu. Zaleca się stosowanie kosmetyku przez trzy tygodnie, a następnie przerwanie kuracji na kolejne trzy tygodnie. Przy stosowaniu kosmetyków z wysokim stężeniem kwasu należy pamiętać również o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym i unikaniu nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie.

Szczególnie polecany dla skóry z widocznymi oznakami starzenia jest produkt Yoskine Tsubaki Anti-Age krem – zabieg glikolowy na noc. Jest to kosmetyk intensywnie odmładzający, udoskonalający cerę poprzez widoczne spłycenie zmarszczek już po krótkim czasie stosowania. Dodatkowa zawartość oleju z nasion Kamelii Japońskiej dodaje kosmetykowi funkcji nawilżającej i antyoksydacyjnej. Krem najlepiej stosować 2-3 razy w tygodniu, przez co pożądane działanie zostanie zachowane, a z pewnością nie dojdzie do podrażnienia skóry.

Interesującą propozycją jest Lynia – krem z kwasami AHA, który oprócz kwasu glikolowego zawiera również kwas migdałowy wykazujący działanie nawilżające, regulujące oraz poprawiające koloryt skóry. Kosmetyk jest przeznaczony do pielęgnacji każdego rodzaju cery, wspomaga procesy złuszczania i pozostawia skórę gładką i rozświetloną. Może być swobodnie stosowany codziennie wieczorem, ale należy pamiętać o byciu uważnym na potrzeby swojej skóry i skutecznym chronieniu jej przed słońcem.

Produkty z kwasem glikolowym najlepiej wprowadzić do pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym. Skóra po zabiegu staje się bardziej wrażliwa i narażona na działanie negatywnych składników zewnętrznych. Kwas glikolowy jest całkowicie bezpieczny, ale lepiej unikać stosowania go latem i stosować wysokie filtry przeciwsłoneczne.
Autor: Patrycja Wojas