Data publikacji:

Kwasy na twarz – efekty uboczne. Czy warto stosować kwasy na twarz?

Kwasy na twarz w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność. Możesz wykonać zabieg u kosmetyczki lub zafundować sobie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji domowej, dzięki którym złuszczysz martwy naskórek. Warto jednak pamiętać, że mogą działać drażniąco na cerę. Oznacza to, że kwasy na twarz mogą wywołać efekty uboczne. O jakich niepożądanych skutkach mowa i co robić w momencie ich wystąpienia? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule! 
kwasy na twzr efekty uboczne

Dlaczego warto włączyć do pielęgnacji kwasy na twarz?

Zanim opowiemy ci o potencjalnych efektach ubocznych po kwasach na twarz, warto najpierw sprawdzić, dlaczego warto włączyć je do pielęgnacji. Ich największą zaletą jest złuszczanie naskórka, który jeśli jest nagromadzony, sprawia, że cera traci swój zdrowy blask i koloryt oraz jest o wiele bardziej podatna na powstawanie niedoskonałości.
Kwasy to jednak nie tylko działanie złuszczające. Substancje z grupy AHA, BHA i PHA są również pomocne w walce z niedoskonałościami – zaskórnikami, krostami i trądzikiem. Równie dobrze radzą sobie z odblokowaniem zatkanych porów, regulacją produkcji sebum, rozjaśnieniem przebarwień i blizn oraz ujednoliceniem kolorytu skóry.
Czy wiesz, że kwasy na twarz są także polecane w ramach działań anti-aging? Zwiększają jędrność i elastyczność skóry, wygładzają zmarszczki, a nawet zwiększają wchłanialność pozostałych składników aktywnych stosowanych w pielęgnacji.

Kwasy na twarz – skutki uboczne. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

W przypadku kwasów na twarz niektóre skutki uboczne są całkowicie normalne i ustępują samoistnie w ciągu 24 godzin. Mowa o zaczerwienieniu i lekkim podrażnieniu cery. Równie często można zauważyć łuszczenie się skóry. Odczuwalne jest też zwiększone napięcie, swędzenie czy pieczenie. W takich sytuacjach wystarczy odpowiednia pielęgnacja, aby szybko poradzić sobie z niechcianymi skutkami kwasów.
O jakich innych ewentualnych powikłaniach warto pamiętać, jeśli chcesz zacząć stosować kwasy na twarz? Skutki uboczne obejmują między innymi przebarwienia, na które jesteś szczególnie narażona, jeżeli nie używasz kremu z filtrem. Po zabiegu w gabinecie kosmetologicznym może wystąpić też bliznowacenie, linie demarkacyjne albo rumień trwały. Najczęściej są one wynikiem niewłaściwego dopasowania kwasu lub nieprawidłowej aplikacji.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia efektów ubocznych po kwasach na twarz? Dobierz go do swojej cery

Czy wiesz, że w wielu przypadkach możesz zminimalizować działania niepożądane po zastosowaniu kwasów na twarz? Można uniknąć efektów ubocznych, jeśli dopasujesz rodzaj substancji aktywnej do swojej cery. To jeden z najczęściej popełnianych błędów, razem ze stosowaniem zbyt wysokiego stężenia. 
Jak dobrać kwas do skóry? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które przydadzą się w sytuacji, gdy planujesz wprowadzić go do domowej pielęgnacji. Jeżeli jednak chcesz się zapisać na zabieg u kosmetologa, to zaufaj opinii specjalisty.
  • Skóra tłusta i mieszana – jeśli jesteś właścicielką jednej z nich, to sięgaj przede wszystkim po kwas salicylowy, migdałowy, mlekowy i azelainowy.
  • Skóra dojrzała – pierwsze zmarszczki i utrata jędrności wymagają zdecydowanego działania. Właśnie dlatego do takiej cery polecamy kwas ferulowy albo glikolowy.
  • Skóra sucha – najlepszym wyborem jest kwas mlekowy, migdałowy, glikolowy, jabłkowy albo cytrynowy, czyli z grupy AHA.
  • Skóra naczynkowa i wrażliwa – wbrew pozorom taka cera nie oznacza, że musisz rezygnować z kwasów. Wystarczy, że wybierzesz te działające łagodniej. Mowa o tych z grupy PHA, czyli kwasie laktobionowym i glukonolaktonie.
  • Jakich błędów nie popełniać, stosując kwasy na twarz? Uniknij skutków ubocznych

    Jak jeszcze uniknąć podrażnień po kwasach na twarz i innych efektów ubocznych? Oprócz właściwego dopasowania substancji aktywnej zadbaj też o odpowiednią częstotliwość aplikacji. O ile kwasy u kosmetyczki wykonuje się o wiele rzadziej, tak te przeznaczone do domowego użytku warto stosować 1–2 razy w tygodniu, jeśli mają formę peelingu. W przypadku innych formuł z tego typu składnikami warto na początku używać ich co kilka dni i z biegiem czasu zwiększać częstotliwość aplikacji. 
    Zaczęłaś przygodę z retinolem i chcesz używać kwasów na twarz? Nieprzyjemne skutki uboczne gwarantowane. Nigdy nie łącz tych dwóch składników w jednej rutynie. Dodatkowo na początku stosowania retinoidów warto odstawić na pewien czas drażniące substancje. Powód jest prosty – pochodne witaminy A już same w sobie działają złuszczająco i mogą podrażniać skórę.

    Co po kwasach na twarz? Wskazówki na minimalizację skutków ubocznych

    A co stosować po kwasach na twarz, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia efektów ubocznych? Przede wszystkim zaprzyjaźnij się z kremem z filtrem, obowiązkowo o stopniu ochrony SPF 50. Złuszczające substancje aktywne mogą działać fotouczulająco na skórę. Dodatkowo podrażniona cera jest o wiele bardziej podatna na przebarwienia.
    Równie ważne jest intensywne nawilżanie twarzy. Zafunduj sobie krem o bogatej i treściwej formule, zawierający kwas hialuronowy, ceramidy, mocznik, kompleks NMF czy trehalozę. Równie dobrze poradzi sobie kosmetyk ze składnikami łagodzącymi i kojącymi – pantenolem, aloesem, alantoiną czy lanoliną.
    Dobrym pomysłem jest mycie twarzy łagodną pianką lub emulsją i stosowanie hydrolatów nawilżających, na przykład różanego. Co więcej, po zakończeniu wieczornej pielęgnacji (bo tylko wtedy należy wykonywać zabiegi złuszczające) możesz użyć ulubionego oleju do twarzy w ramach okluzji, czyli domknięcia nawilżenia oraz wsparcia wchłaniania nawilżających i odżywczych składników aktywnych.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.