Data publikacji:

Jaki szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy, czyli ŁZS, to przewlekła choroba charakteryzująca się zwiększoną produkcją sebum na skalpie. W wyniku tego pojawia się nadmierne łuszczenie naskórka i stan zapalny. Jak z tym walczyć? Podstawą są odpowiednie kosmetyki, które powinny być przeznaczone właśnie na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jaki szampon wybrać? Dowiedz się, czytając nasz poradnik!
szampon na łojotokowe zapalenie skóry

Co warto wiedzieć o łojotokowym zapaleniu skóry?

Zanim podpowiemy ci, jaki szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy sprawdzi się najlepiej, warto poznać bliżej tę chorobę. Jak wspomnieliśmy już we wstępie artykułu, ŁZS ma charakter przewlekły i nawracający. Główna przyczyna dolegliwości jest taka sama, co w przypadku łupieżu, czyli za łojotokowe zapalenie skóry odpowiadają drożdżaki z gatunku Malassezia. Dodatkowo ŁZS dotyka o wiele częściej osoby, które zmagają się z nadmierną produkcją sebum na skalpie.
Do objawów łojotokowego zapalenia skóry głowy zaliczamy złuszczające się plamy, mające najczęściej okrągły kształt. Towarzyszy im również rumień, strupki, świat czy pieczenie. Co istotne, bardzo często można zaobserwować nasilenie objawów pod wpływem różnych czynników – nieodpowiedniej pielęgnacji, przewlekłego stresu, infekcji czy niewłaściwej diety. Nieprzyjemne dolegliwości potęgują również zaburzenia hormonalne i immunologiczne oraz niektóre leki.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jaki szampon wybrać?

Szampon na zapalenie łojotokowe skóry głowy powinien wykazywać działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Tylko w ten sposób poradzi sobie nie tylko z oczyszczeniem skalpu, ale także z nieprzyjemnymi objawami towarzyszącymi ŁZS. Możesz zdecydować się zarówno na produkt drogeryjny, jak i kupić dermokosmetyk z apteki. Najważniejsze, aby szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy zawierał odpowiednie składniki aktywne.
Już teraz warto podkreślić, że najlepszym wyborem w przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy jest szampon zawierający kilka substancji aktywnych.

Polecane składniki w szamponie leczniczym na łojotokowe zapalenie skóry głowy

Jakie składniki powinien zawierać skuteczny szampon leczniczy na łojotokowe zapalenie skóry głowy? Mamy dla ciebie polecane substancje aktywne, które doskonale radzą sobie w walce z objawami ŁZS.
  • Pirokton olaminy – jeden z najskuteczniejszych składników w szamponie na łojotokowe zapalenie skóry, który znajdziesz także w kosmetykach przeciwłupieżowych. To właśnie ta substancja aktywna radzi sobie z grzybami wywołującymi ŁZS, jednocześnie wspierając optymalną kondycję mikroflory naskórka.
  • Siarczek selenu – podobnie jak poprzedni składnik, tak i on ma właściwości przeciwgrzybicze. Dodatkowo ogranicza problem nadmiernego łuszczenia się naskórka oraz pomaga zredukować nieprzyjemny świąd.
  • Dziegieć brzozowy – substancja o działaniu cytostatycznym, antyseptycznym i antybakteryjnym. Doskonale łagodzi stany zapalne. Warto pamiętać, że choć jest to skuteczny składnik, to jego zapach nie należy do najprzyjemniejszych.
  • Ichtiol – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, jednocześnie przyspieszając gojenie się ran na skórze głowy. Równie dobrze radzi sobie w walce z podrażnieniami i świądem oraz odkażaniem skalpu podczas mycia.
  • Alantoina – nawilża, koi i niweluje świąd. Działa również ochronnie na podrażnioną skórę głowy.
  • Glinka biała – znakomicie oczyszcza skórę głowy, wspomaga normalizację produkcji sebum oraz usuwa martwy naskórek. Ma też właściwości antybakteryjne oraz redukuje ilość chorobotwórczych grzybów na skalpie. 
  • To jednak nie koniec. Jakich innych składników szukać w szamponie na łojotokowe zapalenie skóry głowy? Świetnie sprawdzą się substancje przeciwgrzybicze – klotrimazol i klimbazol, a także keratolityczne, takie jak kwas azelainowy i salicylowy czy mocznik. Skuteczne w walce z ŁZS jest też mleczko pszczele (regeneruje, łagodzi podrażnienia, ogranicza łojotok), wspierająca regenerację witamina E oraz nawilżający, wzmacniający i kojący pantenol.

    Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy – te produkty mają najlepsze opinie

    Po części poradnikowej przyszedł czas na sprawdzenie, jakie szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy mają najlepsze opinie. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie kosmetyki, które warto włączyć do pielęgnacji włosów, jeśli zmagasz się z ŁZS.

    Pharmaceris H Sebopurin

    Specjalistyczny szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy, który został przebadany dermatologicznie. Formuła o neutralnym pH zawiera szereg substancji aktywnych – pirokton olaminy, wyciąg z łopianu, sole cynku, proteiny pszeniczne, witaminę B3 oraz wyciąg z biotyny. Dzięki temu oczyszcza skórę głowy, ogranicza przetłuszczanie się włosów oraz działa antybakteryjnie i ochronnie.

    Eptaderm DS Shampoo

    Kolejny polecany produkt dla osób zmagających się z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Szampon zawiera między innymi OCTOPIROX®, RHAMNSOFT® i szwajcarską wodę lodowcową. Dzięki temu doskonale radzi sobie z łupieżem, swędzeniem i podrażnieniem skalpu oraz redukuje nieprzyjemne objawy związane z ŁZS – działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Bezzapachowy dermokosmetyk nie jest testowany na zwierzętach oraz nie zawiera parabenów.

    Oliprox

    Równie dobrym wyborem jest szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy Oliprox. To wyrób medyczny, który przed dopuszczeniem do sprzedaży został przetestowany dermatologicznie. W składzie znajdziesz między innymi pirokton olaminy, kwas glikolowy, alantoinę, klimbazol, glicerynę i pantenol, czyli połączenie substancji aktywnych wykazujących dużą skuteczność w walce z ŁZS. Szampon działa oczyszczająco, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie. Dodatkowo ma właściwości kojące i zmiękczające.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.