Data modyfikacji:

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – pielęgnacja. Jak dbać o skórę twarzy przy łojotokowym zapaleniu?


Czy wiesz, że łojotokowe zapalenie skóry występuje częściej u mężczyzn? Przewlekła i uciążliwa choroba dermatologiczna powoduje pogorszenie kondycji skóry, pojawienie się rumienia, a nawet wykwitów. Jak sobie z nią radzić? Przede wszystkim, stosując odpowiednie kosmetyki. Dziś pod lupę bierzemy łojotokowe zapalenie skóry twarzy i pielęgnację, która może pomóc w walce z ŁZS.
zbliżenie na oko

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny i objawy


Zacznijmy od odrobiny teorii na temat łojotokowego zapalenia skóry. Jakie są jego przyczyny? Winowajcami są gruczoły łojowe, a dokładniej ich nadmierna aktywność, która idzie w parze z problemami z naturalną regeneracją naskórka. W przypadku ŁZS rogowacenie skóry odbywa się szybciej, co powoduje powstawanie widocznych zmian na twarzy.

Skąd bierze się łojotokowe zapalenie skóry? Do przyczyn zaliczamy nieprawidłową dietę, nadużywanie alkoholu, nadwagę i otyłość oraz przewlekły stres. Powodem zaburzenia pracy gruczołów łojowych możesz być też niewłaściwa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne i czynniki genetyczne.

Co ciekawe, zazwyczaj ŁZS dotyka owłosionych miejsc, dlatego też częściej diagnozuje się je u mężczyzn. Oprócz tego widoczne zmiany pojawiają się także w miejscach, w którym występuje wiele gruczołów łojowych, np. w pobliżu nosa i jego skrzydełek. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy, ze względu na to, że jest chorobą sezonową, nasila się głównie w zimniejszych miesiącach, czyli jesienią i zimą.

Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy? Najczęściej jest to rumień, który nie tylko się łuszczy, ale także może swędzieć. Gdy tylko zauważysz takie zmiany, to zgłoś się jak najszybciej do lekarza! Nieleczone ŁZS prowadzi do pojawienia się strupów, a nawet rozpadlin, dlatego nie warto zwlekać z leczeniem. 

Co na łojotokowe zapalenie skóry? Podstawy pielęgnacji


W przypadku łojotokowego zapalenia skóry twarzy pielęgnacja ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim należy zrezygnować z mocnych i mogących powodować podrażnienia kosmetyków. Stosowanie takich produktów może bowiem prowadzić do pogorszenia stanu cery i pojawiania się kolejnych zmian.

Zaleca się także rezygnację z mydła, które najlepiej zastąpić kosmetykami dedykowanymi ŁZS. Podobnie jest w przypadku wszelkiego rodzaju produktów z alkoholem. Po wizycie u dermatologa możesz otrzymać leki na receptę zawierające inhibitory kalcyneuryny i glikokortykosteroidy. Pamiętaj, że należy je stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty!

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – pielęgnacja pod lupą


Jeśli zdiagnozowano u ciebie łojotokowe zapalenie skóry twarzy, to twoja pielęgnacja powinna bazować na kosmetykach o działaniu nawilżającym i łagodzącym. W składzie formuł nie ma miejsca na alkohol i inne substancje, które mogłyby powodować podrażnienia. Zamiast nich o wiele lepszym wyborem będą dermokosmetyki.

Walcząc z ŁZS, należy sięgać po kosmetyki zawierające kwas hialuronowy i cynk. Pomocne mogą okazać się również preparaty z witaminami z grupy B oraz formuły o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Dzięki nim nie tylko ukoisz podrażnienia, ale także wzmocnisz naturalną barierę ochronną skóry. 
Na tym jednak nie koniec! Dobrym pomysłem w przypadku łojotokowego zapalenia skóry twarzy jest również włączenie do pielęgnacji kosmetyków zawierających takie składniki jak pantenol, gliceryna, oleje roślinne i witamina E.
Co istotne, aby załagodzić problemy ze skórą i uniknąć nawrotu choroby, należy zainwestować także w specjalny szampon, który należy stosować bez względu na to, czy zmagasz się aktualnie z objawami ŁZS.
Autorka: Katarzyna Wendzonka