Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny i objawy
Zacznijmy od odrobiny teorii na temat łojotokowego zapalenia skóry. Jakie są jego przyczyny? Winowajcami są gruczoły łojowe, a dokładniej ich nadmierna aktywność, która idzie w parze z problemami z naturalną regeneracją naskórka. W przypadku ŁZS rogowacenie skóry odbywa się szybciej, co powoduje powstawanie widocznych zmian na twarzy.
Skąd bierze się łojotokowe zapalenie skóry? Do przyczyn zaliczamy nieprawidłową dietę, nadużywanie alkoholu, nadwagę i otyłość oraz przewlekły stres. Powodem zaburzenia pracy gruczołów łojowych możesz być też niewłaściwa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne i czynniki genetyczne.
Co ciekawe, zazwyczaj ŁZS dotyka owłosionych miejsc, dlatego też częściej diagnozuje się je u mężczyzn. Oprócz tego widoczne zmiany pojawiają się także w miejscach, w którym występuje wiele gruczołów łojowych, np. w pobliżu nosa i jego skrzydełek. Łojotokowe zapalenie skóry twarzy, ze względu na to, że jest chorobą sezonową, nasila się głównie w zimniejszych miesiącach, czyli jesienią i zimą.
Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy? Najczęściej jest to rumień, który nie tylko się łuszczy, ale także może swędzieć. Gdy tylko zauważysz takie zmiany, to zgłoś się jak najszybciej do lekarza! Nieleczone ŁZS prowadzi do pojawienia się strupów, a nawet rozpadlin, dlatego nie warto zwlekać z leczeniem.