Data publikacji:

Lwia zmarszczka: jak powstaje i jak ją zlikwidować?

Lwia zmarszczka to nieestetyczna bruzda pojawiająca się pomiędzy brwiami najczęściej po 40. roku życia. Za jej powstawanie odpowiedzialna jest aktywność mięśni czoła. Lwia bruzda to jedna z najpopularniejszych zmarszczek mimicznych, a zarazem z pewnością ta najmniej pożądana. Tłumaczymy, jak skutecznie zapobiegać jej pojawieniu się i co zrobić, gdy już spędza ci sen z powiek.
Lwia zmarszczka

Czym jest lwia zmarszczka?

Zmarszczka między brwiami, zwana potocznie lwią zmarszczką, to jedna z najpopularniejszych zmian mimicznych, którą w pewnym wieku można dostrzec na niejednej twarzy. Powstaje u nasady nosa, tworząc dwie pionowe linie. Za jej pojawienie się odpowiada aktywność mięśni w okolicach czoła oraz brwi – a więc tych, których używasz, robiąc złą minę lub dziwiąc się.
Lwia bruzda, choć zupełnie naturalna, nie jest pożądaną zmianą – nadaje twarzy niekorzystny wygląd, zdradzający złość lub niezadowolenie. Zmarszczka pomiędzy brwiami pojawia się najczęściej po 40. roku życia (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn), jednak bywa, że można zauważyć ją także u młodszych osób.

Jak zapobiegać powstawaniu lwiej zmarszczki?

Jak wszystkim zmarszczkom, lwiej bruździe można zapobiegać, stosując się do kilku zasad. Ochrona skóry przed lwią zmarszczką jest o wiele prostsza niż zwalczanie tej, która już się pojawiła. O czym warto pamiętać, aby uniknąć zmarszczki pomiędzy brwiami?

Dobre nawodnienie

Na pojawienie się lwiej zmarszczki podatne są zwłaszcza osoby z odwodnioną, cienką skórą. Pamiętaj, by codziennie pić minimum 1,5 litra wody dziennie – skóra dla zachowania elastyczności wymaga przede wszystkim nawadniania od wewnątrz. Unikaj także czynników, które zmniejszają naturalne nawilżenie skóry i zaburzają jej barierę hydrolipidową – a więc niezdrowej żywności, używek, nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Nawilżanie skóry

W zapobieganiu lwiej zmarszczki istotną rolę odgrywa codzienna, domowa pielęgnacja, w której nie powinno zabraknąć kosmetyków bogatych w składniki nawilżające. To przede wszystkim ceramidy, kwas hialuronowy, witaminy A i E, koenzym Q10, a także antyoksydanty, wśród których najlepsze działanie wykazuje witamina C. Niezależnie od typu cery zadbaj o to, by tych komponentów nie brakowało w stosowanych na co dzień kremach, tonikach, serach oraz maskach.
Jakich składników unikać, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się lwiej zmarszczki? Na czarnej liście znajdują się przede wszystkim alkohol oraz parabeny.

Ochrona przeciwsłoneczna

Pamiętaj, że oddziaływanie promieni UV to jeden z głównych czynników sprzyjających starzeniu się skóry. W ramach profilaktyki zmarszczek, nie tylko tej lwiej, przez cały rok stosuj kremy z filtrem SPF, który zabezpieczy skórę przed słońcem. Pamiętaj, że tego typu kosmetyki w ciągu dnia warto reaplikować – w tym celu najlepiej sprawdzi się wygodny produkt ochronny w sprayu.

Co na lwią zmarszczkę? Wypróbuj masaże twarzy

Rewelacyjne efekty w zapobieganiu zmarszczek, w tym również lwiej, uzyskasz, stosując rozmaite masaże twarzy. Takie zabiegi znajdziesz w ofertach większości salonów kosmetycznych, jednak możesz wykonywać je również całkowicie samodzielnie. Wzorując się na internetowych instruktażach, warto wypróbować jogę twarzy, masaż Kobido, facefitness. Możliwości jest sporo! Pamiętaj, że twoja twarz również pokryta jest mięśniami, które warto trenować.

Kontrola mimiki

Oczywiście, nie zachęcamy cię do ukrywania swoich emocji. Warto jednak pamiętać, że lwia bruzda pojawia się w dużej mierze na skutek nadmiernej aktywności mięśni odpowiedzialnych za marszczenie brwi. Spróbuj ograniczyć wykonywanie takich min. Zamiast tego częściej się uśmiechaj – uśmiech rewelacyjnie rozluźnia mięśnie czoła!

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Jeśli problem lwiej zmarszczki już cię dotyczy, wciąż warto stosować wcześniej wspomniane metody, które zapobiegną pogłębianiu się bruzdy. Niestety, całkowite pozbycie się lwiej zmarszczki domowymi metodami nie jest już możliwe – tutaj z pomocą spieszy medycyna estetyczna
Najpopularniejszym sposobem na zmniejszenie widoczności głębokiej lwiej zmarszczki jest toksyna botulinowa, powszechnie zwana botoksem. Zabieg polega na domięśniowym podaniu specjalnego preparatu, który czasowo ogranicza ruchomość mięśni czoła, dając efekt jego wygładzenia. Wbrew wielu mitom, warto podkreślić, że botoks jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym – po jego wykonaniu można powrócić do codziennych obowiązków. Podawanie toksyny botulinowej zaleca się nie częściej niż co 3 miesiące.
Innym zabiegiem, który może okazać się pomocny w usuwaniu lwiej zmarszczki, jest nanolifting. Polega on na aplikacji serum dopasowanego do potrzeb cery za pomocą urządzenia, które wtłacza składniki aktywne w jej głąb. To bezbolesny zabieg, który nie wiąże się z koniecznością wykonywania zastrzyków.
W ramach walki z lwią zmarszczką warto jeszcze bardziej przyłożyć się do codziennych masaży twarzy, koncentrując działania na okolicach czoła i brwi. Masaż połączony z aplikacją produktu nawilżającego może pomóc w spłyceniu lwiej bruzdy.

Lwia zmarszczka – podsumowanie

Jeśli chcesz zapobiec pojawieniu się lwiej zmarszczki, zadbaj przede wszystkim o odpowiednie nawilżenie skóry, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Warto ograniczyć nadmierną mimikę mięśni czoła, które są odpowiedzialne za pojawianie się nieestetycznej bruzdy.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Joanna Plech