Data modyfikacji:

Jaki magnez do kąpieli wybrać? Co daje?

Zmagasz się z nadmiernym przemęczeniem i chcesz zafundować sobie domowe spa? Doskonałym pomysłem jest kąpiel w magnezie, w której możesz albo zanurzyć całe ciało, albo wyłącznie nogi. Dzięki temu wesprzesz regenerację organizmu, zapewnisz sobie chwilę relaksu, a nawet załagodzisz podrażnienia skóry. Jaki magnez do kąpieli wybrać oraz dlaczego warto go stosować? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!
jaki magnez do kąpieli

Co daje kąpiel w magnezie? Najważniejsze zalety

Co daje kąpiel w magnezie? Jak wspomnieliśmy już wcześniej, to doskonały sposób na relaks po ciężkim dniu i intensywnym wysiłku. Jeżeli masz problemy ze stresem, to naturalny dodatek powinien na stałe zagościć w twojej łazience. Jak się jednak okazuje, naturalny magnez do kąpieli to także liczne prozdrowotne właściwości. Pierwiastek wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzące, przeciwbólowe, a nawet przeciwgrzybicze.
Tu warto podkreślić, że choć magnez w proszkumoże przenikać przez gruczoły potowe i mieszki włosowe, to nie powinien być stosowany w roli zamiennika ustnej suplementacji, a jedynie jako wsparcie w formie kąpieli leczniczych (ważne są też parametry samej kąpieli: regularność, czas zanurzenia, temperatura wody oraz to, jakie części ciała są w niej zanurzone). Jeżeli masz niedobór tego pierwiastka, to dobrym pomysłem jest albo wspomniana suplementacja, albo zadbanie o dietę bogatą w magnez, czyli w owoce morza i ryby, orzechy, płatki owsiane, kaszę gryczaną czy szpinak

Co lepsze do kąpieli – chlorek magnezu czy siarczan magnezu?

Zastanawiasz się, co jest lepsze do kąpieli – chlorek magnezu czy siarczan magnezu? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeżeli zależy ci na maksymalnej przyswajalności, to o dobrym pomysłem jest pierwsza substancja. Dzięki temu, że lepiej się rozpuszcza, to zostanie łatwiej wchłonięta przez skórę.
Co ciekawe, siarczan magnezu jest jednak tańszy, ale niesie za sobą ryzyko spowodowania podrażnień, jeżeli zostanie użyty w zbyt wysokim stężeniu lub za dużej ilości. Dodatkowo, fundując sobie kąpiel w takim magnezie, należy zachować szczególną ostrożność i uważać, aby woda nie dostała się do buzi albo oczu, ponieważ siarczan magnezu ma na nie równie drażniący wpływ.

Jaki magnez do kąpieli wybrać? Na to warto zwrócić uwagę

A jaki magnez do kąpieli wybrać? Na rynku znajdziesz wiele naturalnych propozycji, przy czym polecamy te zawierające chlorek magnezu, o którym wspominaliśmy już wcześniej. To tzw. białe płatki, które dobrze się rozpuszczają
Alternatywą może być tzw. oliwka magnezowa, którą możesz przygotować samodzielnie. Jak to zrobić? Wystarczy połączyć chlorek magnezu z wodą w proporcjach 1:2, a następnie dokładnie wymieszać. Jeżeli kryształki nie chcą się rozpuścić, możesz bez obaw podgrzać mieszankę. Gotowa oliwka magnezowa powinna mieć ciekłą konsystencję. Zamiast to kąpieli używaj jej do masażu albo w roli antyperspirantu.

Ile magnezu do kąpieli dać do wanny?

Aby magnez do kąpieli przyniósł oczekiwane efekty, niezbędne jest zadbanie o odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim należy wsypać 2 szklanki soli (chyba że producent rekomenduje inaczej). Im większa wanna, tym więcej wody i soli magnezowej potrzebujesz. Jeżeli jednak chcesz zanurzyć jedynie nogi w misce, to wystarczy kilka łyżek.
Po wymieszaniu magnezu w proszku do kąpieli z wodą zanurz całe ciało albo wybraną część na około 20-30 minut. Powtarzaj zabieg regularnie.
O czym jeszcze pamiętać? Cieplejsza woda oznacza lepsze efekty, jednak na początku nie warto przesadzać z temperaturą. Daj swojemu organizmowi czas na przyzwyczajenie się do kąpieli w magnezie i uważnie obserwuj jego reakcję.

Kiedy nie stosować magnezu w proszku do kąpieli?

Choć właściwości magnezu do kąpieli mogą zachęcać do natychmiastowego przygotowania domowego spa, to pamiętaj, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Przeciwwskazaniem są rany, skaleczenia i podrażnienia skóry. Zanurzając się w wodzie z dodatkiem magnezu, ryzykujesz bólem i pieczeniem. Z relaksującego zabiegu powinny zrezygnować również osoby, u których zdiagnozowano niewydolność nerek, hipermagnezemię i miastenię.
Jeżeli jesteś w ciąży lub zmagasz się z innymi problemami zdrowotnymi, to przed rozpoczęciem stosowania magnezu do kąpieli skonsultuj się z lekarzem.

Jaki magnez do kąpieli kupić? Polecane produkty

Czas sprawdzić, jaki magnez do kąpieli cieszy się największą popularnością. Jaki produkt kupić? Zobacz polecane propozycje!

Sól siarczanowo-magnezowa BingoSpa

Sól siarczanowo-magnezowa BingoSpa to wszystko, czego potrzebujesz do relaksu. Po wsypaniu do wanny formuła delikatnie się pieni oraz wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Co znajdziesz w składzie? Siarczan magnezu, kwaśny węglan sodu oraz naturalne ekstrakty z kasztanowca, rumianku i aloesu.

Sól siarczanowo-magnezowa do kąpieli mineralnych i okładów BingoSpa

Kolejna propozycja od marki BingoSpa, tym razem z dodatkiem ekstraktu z eukaliptusa. Dlaczego wago wybrać właśnie ten magnez do kąpieli? Produkt zawierający siarczan magnezu, sól warzoną próżniowo oraz kwaśny węglan sodu łagodzi napięcie, poprawia koncentrację, a nawet łagodzi ból i dolegliwości migrenowe.

Płatki magnezowe Biolavit

Możesz również zdecydować się na magnez do kąpieli w formie płatków magnezowych, na przykład tych z oferty marki Biolavit. To bezbarwne formy chlorku magnezu, które mogą pochwalić się dużą aktywnością i łatwością rozpuszczania się w wodzie. Są pozyskiwane z naturalnego źródła – morskiej wody albo solanki, a do tego ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Możesz używać ich nie tylko do leczniczych i relaksujących kąpieli w magnezie, ale także na wiele innych sposobów – do osuszania powietrza, w ogrodnictwie, a nawet odladzania.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.