Data modyfikacji:

Makijaż a soczewki kontaktowe

>Makijaż przy noszeniu soczewek kontaktowych charakteryzuje się pewnymi regułami. Opanowanie ich z pewnością pomoże zachować większy komfort i uchroni przed podrażnieniami. Specjalnie dla Was sprawdziłyśmy, czego dotyczą ograniczenia w make-upie w przypadku osób, które zamiast okularów preferują soczewki

Soczewki kontaktowe przez wiele osób wybierane są z uwagi na wygodę lub z potrzeb wykonywanej pracy. Ich noszenie wcale nie musi jednak oznaczać rezygnacji z makijażu oczu. Wystarczy przyswoić sobie kilka wskazówek producentów, aby zapomnieć o podrażnieniach spowodowanych kosmetykami kolorowymi. Sprawdźmy, czego dotyczą wskazówki odnośnie makijażu przy soczewkach kontaktowych.

Nakładanie makijażu i wybór kosmetyków

Soczewki zakładaj tylko i wyłącznie przed wykonaniem makijażu. Przed ich założeniem dokładnie umyj dłonie. Jeśli aplikujesz krople, zrób to przed rozpoczęciem pracy z kosmetykami kolorowymi, aby nie zepsuć efektów swojej pracy. Do make-upu używaj bezwonnych i beztłuszczowych kosmetyków. Wartymi uwagi są przede wszystkim produkty hipoalergiczne oraz te przeznaczone dla osób o wrażliwych oczach - zawierają one substancje łagodzące i znacznie mniej konserwantów.

Wodoodporne tusze i kredki

W przypadku makijażu oczu rekomendowane są przede wszystkim wodoodporne tusze i kredki – znacznie lepiej się trzymają i ograniczają ryzyko przedostania się produktu do oka. Aby kosmetyk był dla Ciebie jak najbardziej bezpieczny oprócz testu dermatologicznego zwróć uwagę na test oftamologiczny (test podrażnienia delikatnych okolic oczu). Wystrzegać za to powinnyśmy się tuszów z włóknami zwiększającymi objętość i wydłużającymi, ponieważ mogą one uszkodzić delikatne tworzywo soczewki.

Uwaga, w przypadku noszenia soczewek kontaktowych odradzane jest też malowanie wodnej linii oka i wewnętrznej linii rzęs.

Uwaga na produkty sypkie

Uważać należy też na produkty sypkie, które łatwo mogą dostać się do oka i wywołać jego podrażnienia. Pudry i cienie najlepiej wybierać w postaci prasowanej. Odradzane są też cienie kremie i te z drobinkami brokatu – ze względu na swoją konsystencję mogą one zabrudzić powierzchnię soczewki. Producenci zalecają także odstawianie na półkę cieni różowych, ponieważ takie odcienia dodatkowo będą podkreślać ewentualne podrażnienia.

Podczas omiatania twarzy pudrem lub przy spryskiwaniu włosów lakierem należy bezwzględnie zamknąć oczy, aby składniki kosmetyków nie dostały się do oka.

Higiena makijażu

Przy wrażliwych oczach szczególnie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny makijażu. Osoby noszące soczewki bardziej narażone są na wszelkie podrażnienia. Aby im zapobiec rozważyć możesz używanie jednorazowych patyczków do tuszu do rzęs – użycie nowego patyczka przy każdej aplikacji zapobiegnie dostawaniu się bakterii do oka. Ważną kwestią jest też niekorzystanie z cudzych kosmetyków i niepożyczanie swoich ze względu na łatwo przenoszące się tą drogą infekcje.

Bezwzględny demakijaż

Osoby noszące soczewki kontaktowe pod żadnych pozorem nie powinny chodzić spać w makijażu. Drobiny kosmetyków łatwo wtedy dostają się do oka i powodują, że po przebudzeniu są one zaczerwienione i suche. Uwaga, soczewki zdejmujemy przed zmyciem makijażu.

Pamiętać należy też o tym, że kiedy zdarzy nam się podrażnienie oka nie powinnyśmy nakładać makijażu ani soczewki. W razie bólu, zaczerwienia i opuchlizny najlepiej będzie skontaktować się ze specjalistą.

Terminy przydatności

W przypadku kosmetyków stosowanych do makijażu przy soczewkach kontaktowych szczególnie ważne jest przestrzeganie ich terminów przydatności. Wedle zaleceń producentów soczewek tusz powinno się wymieniać co miesiąc, kredkę co 3 miesiące, a cienie do powiek co 6.

Autor: Natalia Malko