Data modyfikacji:

Jak maskować blizny po trądziku?

Defekty skórne związane z trądzikiem powstają bardzo łatwo i są wyjątkowo uciążliwe. Często nie znikają nawet po wielu latach, gdy już pozbyłaś się wyprysków lub sporadycznie pojawiają się na twojej twarzy. Na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym można ukryć lub całkowicie wyeliminować blizny po trądziku.

Wyraźne blizny po trądziku i rozszerzone pory, które często idą z nimi w parze, są charakterystyczne dla cery ze skłonnością do przetłuszczania, więc pierwszym krokiem powinno być znalezienie kosmetyków matujących, które będą odpowiadać potrzebom Twojej skóry. Nadmiar sebum pogarsza stan cery i sprzyja pojawianiu się nowych wyprysków, więc preparaty powinny zapewniać regulację jego wydzielania.

Blizny po trądziku powstają na powierzchni skóry, więc dla odnowy ważne jest pobudzanie jej do regeneracji. Najlepszą metodą będzie stosowanie delikatnych peelingów enzymatycznych, które rozpuszczają zrogowaciały naskórek i stymulują powstawanie nowych warstw komórek. W zależności od rodzaju, można je stosować codziennie lub co kilka dni.

Kolejnym etapem pielęgnacji jest tonizowanie preparatem dobranym do potrzeb przetłuszczającej się skóry i stosowanie kremu, który równocześnie nawilża i matuje cerę. Na tym etapie skóra jest przygotowana do nałożenia makijażu, ale żeby blizny po trądziku mniej rzucały się w oczy, wcześniej zaaplikuj preparat zmniejszający widoczność porów. Dzięki niemu struktura cery stanie się bardziej jednolita, co sprawi, że rozprowadzanie podkładu będzie łatwiejsze.

Podkład na blizny po trądziku powinien być beztłuszczowy, dzięki czemu nie będzie zatykał porów, a także mocno napigmentowany i posiadający właściwości kryjące. Na wielu z nich można znaleźć informację, czy krycie jest małe, średnie lub mocne. Najlepszy efekt dają pudry we fluidzie, ale o nieco gęstszej konsystencji, ponieważ musy lub kompakty mają skłonność do podkreślania niedoskonałości. Kolor podkładu musi być idealnie dobrany do cery.

Jeśli po jego nałożeniu zmiany nadal są widoczne, użyj korektora o ton jaśniejszego od koloru skóry. Blizny po trądziku najlepiej maskuje kosmetyk w sztyfcie o zwartej konsystencji. Wykończ makijaż pudrem matującym, najlepiej transparentnym, ponieważ tego typu niedoskonałości mają tendencję do błyszczenia i w ten sposób bardziej przykuwają uwagę.

Poza metodami domowymi istnieją również zabiegi kosmetyczne, które zmniejszają lub całkowicie usuwają blizny po trądziku. Popularnym rozwiązaniem jest mikrodermabrazja. Podczas zabiegu diamentowa głowica delikatnie i bezboleśnie ściera wierzchnią warstwę naskórka. Przy likwidacji większych zmian sprawdzi się laser frakcyjny, który pozwala pozbyć się ich na dobre. Minusem zabiegu jest jego cena – kosztuje średnio 3000 złotych.

*Jeśli chcesz sprawdzić produkt, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Kasia Szulik