Data modyfikacji:

Metoda OCM. Jak oczyszczać twarz olejami?

Oczyszczanie twarzy olejami. Brzmi dziwnie? Wbrew pozorom, metoda OCM stosowana prawidłowo zapewnia idealnie czystą, gładką, a jednocześnie nawilżoną skórę. Tłumaczymy, jak należy wykonywać OCM i kto w szczególności powinien zainteresować się tą metodą.

metoda ocm

Na czym polega metoda OCM?

  1. OCM – co to takiego?
  2. Dla kogo metoda OCM?
  3. Oczyszczanie twarzy OCM – jak je przeprowadzić?
  4. OCM – jakie oleje stosować?
  5. Metoda OCM – efekty

OCM – co to takiego?

OCM (Oil Cleansing Method) to sposób oczyszczania twarzy za pomocą olejków. Choć wielu osobom może wydawać się to trudne do wykonania, dobrze dobrane olejki pielęgnacyjne radzą sobie z usuwaniem makijażu, zanieczyszczeń oraz łoju o wiele lepiej niż płyny micelarne czy żele do twarzy.

Jak to działa? To proste – wystarczy, że przypomnisz sobie lekcje chemii i zasadę: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Chemiczna struktura olejków roślinnych sprawia, że luzują one wiązania substancji wchodzących w skład kosmetyków czy serum.

Sprawdź również, jak prawidłowo wykonać oczyszczanie twarzy w domu.

Dla kogo metoda OCM?

Największą zaletą OCM jest to, że nie narusza ona naturalnej warstwy lipidowej naskórka tak, jak robi to wiele płynów micelarnych i żeli oczyszczających. Dzięki temu, oczyszczanie twarzy OCM doskonale sprawdza się u osób ze skórą suchą i wrażliwą.

Nie oznacza to jednak, że tylko „wrażliwcy” mogą korzystać z zalet OCM. Przy zastosowaniu właściwych olejków, mogą używać jej również posiadaczki cery tłustej, mieszanej, trądzikowej i dojrzałej.

Oczyszczanie twarzy OCM – jak je przeprowadzić?

Metoda OCM jest na tyle prosta, że absolutnie nikt nie będzie miał kłopotów z jej stosowaniem. Wystarczy, że nałożysz odrobinę olejku na dłoń, a następnie wmasujesz go w twarz kolistymi ruchami.

Na sam koniec, skórę należy przetrzeć czystą ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie. Powtórz tą czynność 2-3 razy do momentu, gdy skóra będzie idealnie czysta.

OCM – jakie oleje stosować?

Aby OCM zadziałało prawidłowo, należy zastosować odpowiednią mieszankę olejków. W drogeriach internetowych znajdziesz wiele gotowych produktów dedykowanych oczyszczaniu twarzy olejami. Preparat możesz sporządzić również samodzielnie, stosując naturalne olejki roślinne.

To, jakie oleje znajdą się w mieszance, powinno być uzależnione od rodzaju cery. Klasyczna metoda OCM zakłada, że zawsze wykorzystuje się w niej olejek rycynowy, podobny składem do łoju produkowanego przez skórę. Olej rycynowy należy zmieszać z tzw. olejkiem bazowym.

W takim razie, jakie oleje do OCM warto stosować?

  • OCM – oleje do cery trądzikowej i tłustej - cera problematyczna świetnie zareaguje na oczyszczanie OCM wykonywane z olejem lnianym, laurowym, jojoba, krokoszowym i z orzechów włoskich.
  • Jakie oleje do OCM dla skóry suchej? - masz cerę suchą? Do metody OCM wykorzystaj olej migdałowy, z ogórecznika, awokado, pszeniczny lub morelowy.
  • Oleje OCM dla cery dojrzałej - skóra z oznakami starzenia powinna być oczyszczona olejami silnie nawilżającymi, takimi jak oliwa z oliwek, olej makadamia, olej arganowy.

Metoda OCM – efekty

Rezultatem regularnie stosowanej metody OCM jest oczyszczona, a zarazem nawilżona skóra. Dzięki delikatnemu działaniu olejków, cera ma szansę zregenerować się, odzyskać zdrowy koloryt i odpowiedni poziom nawodnienia.

Choć na pierwszy rzut oka skuteczność metody OCM może budzić wątpliwości, jest ona zdecydowanie przyjaźniejsza cerze niż silnie oczyszczające kosmetyki. Jeśli chcesz oczyszczać skórę dokładnie, a zarazem delikatnie, koniecznie wypróbuj metodę OCM na sobie.

Autorka: Joanna Stanuch