Oczyszczanie twarzy olejami. Brzmi dziwnie? Wbrew pozorom, metoda OCM stosowana prawidłowo zapewnia idealnie czystą, gładką, a jednocześnie nawilżoną skórę. Tłumaczymy, jak należy wykonywać OCM i kto w szczególności powinien zainteresować się tą metodą.
OCM (Oil Cleansing Method) to sposób oczyszczania twarzy za pomocą olejków. Choć wielu osobom może wydawać się to trudne do wykonania, dobrze dobrane olejki pielęgnacyjne radzą sobie z usuwaniem makijażu, zanieczyszczeń oraz łoju o wiele lepiej niż płyny micelarne czy żele do twarzy.
Jak to działa? To proste – wystarczy, że przypomnisz sobie lekcje chemii i zasadę: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Chemiczna struktura olejków roślinnych sprawia, że luzują one wiązania substancji wchodzących w skład kosmetyków czy serum.
Sprawdź również, jak prawidłowo wykonać oczyszczanie twarzy w domu.Największą zaletą OCM jest to, że nie narusza ona naturalnej warstwy lipidowej naskórka tak, jak robi to wiele płynów micelarnych i żeli oczyszczających. Dzięki temu, oczyszczanie twarzy OCM doskonale sprawdza się u osób ze skórą suchą i wrażliwą.
Nie oznacza to jednak, że tylko „wrażliwcy” mogą korzystać z zalet OCM. Przy zastosowaniu właściwych olejków, mogą używać jej również posiadaczki cery tłustej, mieszanej, trądzikowej i dojrzałej.
Metoda OCM jest na tyle prosta, że absolutnie nikt nie będzie miał kłopotów z jej stosowaniem. Wystarczy, że nałożysz odrobinę olejku na dłoń, a następnie wmasujesz go w twarz kolistymi ruchami.
Na sam koniec, skórę należy przetrzeć czystą ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie. Powtórz tą czynność 2-3 razy do momentu, gdy skóra będzie idealnie czysta.
Aby OCM zadziałało prawidłowo, należy zastosować odpowiednią mieszankę olejków. W drogeriach internetowych znajdziesz wiele gotowych produktów dedykowanych oczyszczaniu twarzy olejami. Preparat możesz sporządzić również samodzielnie, stosując naturalne olejki roślinne.
To, jakie oleje znajdą się w mieszance, powinno być uzależnione od rodzaju cery. Klasyczna metoda OCM zakłada, że zawsze wykorzystuje się w niej olejek rycynowy, podobny składem do łoju produkowanego przez skórę. Olej rycynowy należy zmieszać z tzw. olejkiem bazowym.
W takim razie, jakie oleje do OCM warto stosować?
Rezultatem regularnie stosowanej metody OCM jest oczyszczona, a zarazem nawilżona skóra. Dzięki delikatnemu działaniu olejków, cera ma szansę zregenerować się, odzyskać zdrowy koloryt i odpowiedni poziom nawodnienia.
Choć na pierwszy rzut oka skuteczność metody OCM może budzić wątpliwości, jest ona zdecydowanie przyjaźniejsza cerze niż silnie oczyszczające kosmetyki. Jeśli chcesz oczyszczać skórę dokładnie, a zarazem delikatnie, koniecznie wypróbuj metodę OCM na sobie.
Autorka: Joanna Stanuch