Marzysz o cudownie wypielęgnowanej, gładkiej cerze? Mamy na to sposób – oczyszczanie twarzy w domu. Wypróbuj domowe oczyszczanie twarzy i ciesz się skórą gładką niczym po profesjonalnym zabiegu.
Domowe oczyszczanie twarzy może przynieść niesamowite efekty, o ile jest prawidłowo wykonane. Sprawdź nasz krótki poradnik, dzięki któremu bez problemu sama oczyścisz twarz bez konieczności poddawania się zabiegom u kosmetyczki.
Głębokie oczyszczanie twarzy w domu jest prostsze, niż myślisz. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka niezbędnych kosmetyków lub gadżetów, a domowe oczyszczanie twarzy przyniesie oczekiwane efekty. Na rezultaty nie będziesz musiała długo czekać – regularne oczyszczanie twarzy w domu sprawi, że twoja skóra będzie elastyczna i pełna blasku.
Podstawą domowego oczyszczania twarzy jest demakijaż. Dokładne usunięcie makijażu powinno być pierwszym krokiem tego procesu. Dlaczego? Usuwanie niedoskonałości z makijażem wciąż znajdującym się na twarzy może prowadzić do powstawania nowych zaskórników, blizn oraz bolesnych ran.
Jeśli preferujesz naturalne metody, do demakijażu możesz wykorzystać nawet oliwę z oliwek znajdującą się w twojej kuchennej szafce. Naszym zdaniem do demakijażu świetnie sprawdzą się produkty oczyszczające, takie jak mleczka lub płyny micelarne. Dzięki temu masz pewność, że twoja skóra jest gotowa na kolejny etap oczyszczania cery.
Oprócz demakijażu niezwykle ważne jest umycie twarzy przeznaczonym do tego produktem. Głębokie oczyszczanie twarzy nie tylko odświeży skórę, ale także poradzi sobie z pozostałościami makijażu.
Wśród internautek dużą popularnością cieszy się naturalny żel myjący z ekstraktem z brzoskwini od marki Resibo. Delikatne oczyszczenie bez naruszania bariery lipidowej pozostawi twoją skórę nawilżoną i jędrną. By jeszcze lepiej przygotować się do oczyszczania, twarz myj z użyciem ciepłej wody, która otworzy pory.
Naturalne oczyszczanie twarzy w domu nie może obejść się bez peelingu. W tym celu przygotuj peeling z oliwy z oliwek i cukru. To naprawdę proste!
Składniki połącz w proporcjach 1:1 i delikatnie wmasuj w skórę. Jeśli lubisz gadżety, dobrym rozwiązaniem będzie uzupełnienie kosmetyczki o elektryczną szczoteczkę do twarzy. Łagodne oczyszczanie twarzy wzbogacone o technologię pulsowania to ulga dla zmęczonej cery z problemami.
Przeczytaj także: Szczoteczka soniczna do twarzy. Jak działa?
Jeśli chcesz przeprowadzić skuteczne oczyszczanie twarzy w domu, to musisz mieć odpowiednie kosmetyki. Jakie? Poniżej lista tych najpotrzebniejszych.
Oczyszczanie twarzy należy rozpocząć od demakijażu. Demakijaż wykonujemy wtedy, kiedy miałyśmy na twarzy jakiekolwiek kosmetyki do makijażu, np. krem BB, korektor czy puder. Płyny micelarne sprawdzają się do demakijażu idealnie. Zawarte w nich micele niczym magnes przyciągają wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum.
Panuje powszechne przekonanie, że płyn micelarny myje twarz – to błąd. On ma jedynie usunąć makijaż i zgromadzony w ciągu dnia brud. Twarz myje się wodą i kosmetykiem myjącym tuż po wykonaniu demakijażu. Bardzo ważne w dbaniu o cerę jest bowiem prawidłowa pielęgnacja twarzy krok po kroku.
Nie zawiera w sobie miceli, ale sprawdza się świetnie do demakijażu skóry wrażliwej czy suchej. Popularne mleczka, oprócz tego, że usuwają makijaż, bardzo często mają dodatkowe właściwości, np. nawilżające. Nie polecamy mleczek osobom ze skórą tłustą, trądzikową czy problematyczną.
Takie produkty stają się coraz bardziej popularne. Co więcej, sprawdzą się do każdego typu cery, nawet tej problematycznej – wówczas należy szukać olejków do demakijażu, które w składzie mają oleje o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych.
Dlaczego olejek do demakijażu to dobry pomysł? To ukłon w stronę natury – oleje są przecież pochodzenia naturalnego, a ponadto to cenne źródła antyoksydantów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Jak już wiesz, drugim oczyszczania twarzy krok po kroku, po demakijażu, jest umycie twarzy. Co wybrać: żel czy piankę? Przede wszystkim kosmetyk dopasowany do potrzeb swojej skóry.
Pianka różni się od żelu jedynie konsystencją – jest delikatniejsza, a więc lepiej sprawdzi się dla osób z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Nasza rada – wybierając dobry żel do mycia twarzy lub piankę, zwróć uwagę na skład. Unikaj takich substancji jak SLS, SLES, PEG, oleje mineralne, silikony, parabeny czy sztuczne barwniki. Najlepiej, aby wybrany produkt posiadał jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego.
Co z pozostałymi kosmetykami? Na rynku znajdziesz także chusteczki do demakijażu. Nie polecamy jednak używać ich codziennie w zastępstwie za dobry płyn micelarny lub emulsję do demakijażu. Chusteczki świetnie sprawdzą się w podróży, ale nie mogą zastąpić codziennego demakijażu silniej skoncentrowanym kosmetykiem.
Czy wiesz, że na rynku znajdziesz odpowiednie urządzenia i gadżety, które sprawią, że oczyszczanie twarzy stanie się jeszcze bardziej efektywne? Poniżej ranking tych najlepszych i najbardziej przydatnych.
Do wyboru masz manualną, elektryczną i soniczną. Najlepsze będą oczywiście te ostatnie. Taka szczoteczka wykonuje nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, dzięki czemu cera jest oczyszczona jeszcze dokładniej. Nie wspominając o tym, że ruchy pulsacyjne szczoteczki sonicznej sprawiają, że kosmetyk dociera do jeszcze głębszych warstw skóry. Ponadto szczoteczka soniczna ujędrnia twarz. Sprawia, że ta jest bardziej dotleniona, wygląda zdrowo i promiennie.
Taka gąbka to produkt całkowicie naturalny. Wykonana jest z rośliny konjac – to bylina pochodząca z Azji. Jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych, m.in. fosforu, cynku, miedzi czy kwasu foliowego. Ponadto posiada odczyn zasadowy, a więc wyrównuje pH skóry.
Warto wspomnieć, że podobna gąbka głęboko oczyszcza, delikatnie złuszcza, zwęża pory, a także masuje skórę, co sprawia, że ta staje się promienna i odświeżona. Pamiętaj, że na rynku znajdziesz różne rodzaje gąbek – mają one zazwyczaj dodatek różnych substancji dopasowanych do poszczególnych rodzajów skóry.
Jak używać gąbki? Razem z ulubionym żelem lub pianką. Najpierw ją zmocz, następnie odciśnij nadmiar wody, nałóż na nią żel lub piankę i umyj skórę. Po wszystkim umyj gąbkę. Mała rada – przy stosowaniu takiej gąbki nabieraj mniejszą ilość kosmetyku myjącego. Jak często wymieniać gąbkę? Najlepiej co trzy miesiące.
Oczyszczanie twarzy olejami – co musisz o nim wiedzieć? Nie od dziś wiadomo, że tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach. W myśl tej zasady, mycie cery olejami to świetny pomysł – oleje wspaniale rozpuszczają zalegające na skórze sebum oraz wszelkie zanieczyszczenia. Co więcej, nie zaburzają warstwy hydrolipidowej naskórka, a więc będą idealne szczególnie dla osób podatnych na podrażnienia.
Dla kogo jeszcze jest olejek do mycia twarzy? Praktycznie dla każdego – grunt to stosować oleje dopasowane bezpośrednio do potrzeb naszej skóry. Poniżej znajdziesz dokładniejszą listę olejów bazowych idealnych do mycia twarzy wraz z podziałem na typ skóry.
Oprócz jednego z wyżej wymienionych olejów, musisz mieć olej rycynowy, który swoim składem doskonale przypomina ludzkie sebum. A teraz przechodzimy do skomponowania mieszanki. Ta też powinna być odpowiednio dopasowana do rodzaju skóry.
Jak zrobić oczyszczanie twarzy w domu krok po kroku? Przygotuj sobie chusteczki higieniczne lub waciki i tonik. W tym przypadku raczej nie sprawdzi się tonik z alkoholem. Pamiętaj też, że twoje dłonie powinny być czyste, a paznokcie – krótkie. Długie paznokcie mogą powodować problemy z rozprawieniem się z niedoskonałościami oraz prowadzić do powstawania bolesnych ran.
Owiń palce wskazujące u obu dłoni chusteczkami higienicznymi i delikatnie zacznij wyciskać niedoskonałości. Gdy to się uda, nałóż na płatek kosmetyczny niewielką ilość toniku i dociśnij do miejsca, z którego usunęłaś zaskórnik. Tym sposobem ukoisz skórę i zapobiegniesz powstawaniu bolesnych strupków i ran.
Dla jeszcze lepszych efektów możesz wykonać domową maseczkę z kurzego białka. Jak to zrobić? Nałóż na twarz chusteczkę higieniczną, a następnie zwilż ją kurzym białkiem. Pozostaw do wyschnięcia. Następnie delikatnie odrywaj maseczkę od skóry. Taka maseczka sprawi, że twoja skóra będzie nawilżona i cudownie oczyszczona.
Przeczytaj także:
Autorka: Patrycja Hendzel