Data modyfikacji:

Na czym polega microblading brwi i jakie daje efekty?

Masz już dość codziennego malowania łuku brwiowego? Chcesz cieszyć się symetrycznie podkreślonymi włoskami, które tworzą idealną oprawę oczu? W takim razie świetnym pomysłem jest microblading brwi – metoda, dzięki której zapomnisz o make-upie przez kilkanaście miesięcy. Na czym polega, jakie daje efekty i czy boli? Na te i inne pytania odpowiadamy w przygotowanym artykule!

microblading brwi

Co to jest microblading?

Zacznijmy od podstaw, czyli sprawdźmy, co to jest microblading brwi. Metoda nazywana jest również piórkową, a w niektórych miejscach można spotkać ją pod tajemniczą nazwą techniki japońskiej. Zabieg nie jest nowością w świecie makijażu permanentnego – wykonuje się go już od setek lat. Największą popularnością cieszył się do niedawna na Dalekim Wschodzie, a obecnie podbija serca kobiet na całym świecie.

W przypadku takiego rodzaju makijażu permanentnego, jakim jest microblading brwi, liczy się przede wszystkim precyzja, ale nie tylko. Równie ważne jest doświadczenie linergistki czy jej umiejętności, dzięki którym może starannie i równo wprowadzić pigment w skórę, rysując na niej włoski. W tym celu wykorzystuje się specjalne piórko, dzięki któremu uzyskany efekt jest naprawdę naturalny.

Sprawdź również jak powinna przebiegać stylizacja brwi krok po kroku.

Komu poleca się podkreślenie brwi metodą microbladingu? Wszystkim kobietom, które chcą cieszyć się perfekcyjnie podkreślonym łukiem. Makijaż permanentny okaże się pomocny w przypadku widocznych ubytków we włoskach, niesymetrycznego kształtu brwi czy całkowitej ich utracie.

Jakie efekty daje microblading brwi?

Początkowy efekt microbladingu brwi może wydawać się zbyt mocny i przerysowany. Spokojnie, nie musisz się martwić! To całkowicie normalne, ponieważ skóra potrzebuje czasu na regenerację, a zastosowany podczas zabiegu pigment z każdym kolejnym dniem będzie stawał się coraz jaśniejszy, aż osiągnie idealny odcień. Po kilku tygodniach możesz udać się do gabinetu makijażu permanentnego na korektę, aby wyrównać koloryt brwi i dopracować je do perfekcji.

Z pomocą microbladingu brwi możesz każdego ranka cieszyć się idealnie podkreślonymi włoskami. Nie musisz również martwić się o „spłynięcie” make-upu podczas kąpieli w basenie czy na wakacjach – makijaż permanentny jest odporny na to i jeszcze więcej. Nie zapomnij także o oszczędności czasu, który będziesz mogła przeznaczyć na coś przyjemniejszego.

Brwi metodą microbladingu – gojenie

Po wyjściu z gabinetu makijażu permanentnego wszystko jest w twoich rękach. Mamy, oczywiście, na myśli proces gojenia się skóry. Należy przede wszystkim stosować się do zaleceń linergistki – nie wolno korzystać z sauny czy basenu oraz konieczne jest unikanie słońca. Równie ważna jest pielęgnacja, o którą powinno się zadbać przede wszystkim w pierwszym tygodniu po zabiegu.

Zapomnij o tłustych kremach czy tonikach z kwasami. Przez pewien czas musisz zamienić je na delikatne kosmetyki myjące, które nie podrażnią bardziej skóry. Na początku mogą pojawić się zaczerwienienia, złuszczenia czy strupki, jednak jest to całkowicie normalne i nie musisz się o to martwić. Dobrym pomysłem na wsparcie regeneracji miejsca, w którym wykonano microblading brwi, jest stosowanie preparatów z witaminą E.

Microblading brwi – czy boli?

Wiele kobiet rezygnuje z wykonania microbladingu brwi ze względu na strach przed bólem. Tak naprawdę to, czy będziesz odczuwała dyskomfort, czy większy ból, jest uzależnione tylko od ciebie i twojej indywidualnej tolerancji. Oczywiście linergistki stosują specjalne kremy znieczulające na bazie lidokainy, które zdecydowanie zmniejszają uczucie dyskomfortu. Sam zabieg można porównać do delikatnego szczypania.

Microblading brwi – przeciwwskazania

Jak każdy inny zabieg kosmetyczny, tak i microblading brwi ma pewne przeciwwskazania. W tym przypadku podzielono je aż na trzy grupy: czasowe, względne i bezwzględne. Do pierwszej kategorii zaliczamy przede wszystkim infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, świeże blizny, poparzenia słoneczne, choroby dermatologiczne i autoimmunologiczne oraz menstruację. Czasowym przeciwwskazaniem do microbladingu brwi jest również półpasiec, radioterapia, chemioterapia oraz ciąża i okres karmienia piersią.

Do względnych przeciwwskazań zalicza się przede wszystkim przyjmowanie różnych leków. Nie wykonuje się microbladingu brwi u osób, które są w trakcie terapii antybiotykowej oraz biorą leki grzybobójcze, sterydowe, antydepresyjne oraz o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym.

Ostatnią grupą przeciwwskazań są te bezwzględne, czyli całkowicie wykluczające możliwość wykonania microbladingu brwi. Zaliczamy do nich: cukrzycę, hemofilię, choroby nowotworowe, kardiologiczne, okulistyczne i skórne, epilepsję oraz zaburzenia psychiczne. Zabiegu nie przeprowadza się również u osób, które mają lub podejrzewają u siebie alergię na pigmenty wykorzystywane podczas podkreślania brwi metodą microblading.

Czy można wykonać makijaż permanentny brwi metodą microblading w domu?

Samodzielne podkreślanie brwi metodą microbladingu jeszcze do niedawna biło rekordy popularności w popularnym serwisie YouTube. Jednak nie zaleca się wykonywania zabiegu w domu! Dlaczego? Przede wszystkim na brak możliwość zachowania maksymalnej higieny – w profesjonalnym gabinecie makijażu permanentnego wszystko jest odpowiednio sterylizowane, a niektóre przyrządy są jednorazowe.

Kolejnym ryzykiem samodzielnego podkreślenia brwi metodą microbladingu jest po prostu nieudany efekt, który zostanie z tobą na dłużej. Oczywiście, możesz usunąć źle wykonany makijaż permanentny, jednak niesie to za sobą konieczność wydania kolejnych pieniędzy i narażenia się na ból. Domowy microblading brwi zwiększa również ryzyko wystąpienia zakażenia i trwałych blizn.

Autorka: Katarzyna Wendzonka