Data publikacji:

Mocznik w kosmetyce: co to jest? Zastosowanie mocznika

Mocznik to jedna z substancji o najlepszych właściwościach nawilżających i zmiękczających. Nic więc dziwnego, że jego cechy zostały zauważone przez producentów kosmetyków. Zobacz, jakie zastosowanie znajduje mocznik w kosmetyce.

mocznik w kosmetyce

Mocznik – co to jest?

Coraz częściej można natknąć się na rozmaite kosmetyki, w których składzie pierwsze skrzypce gra mocznik – co to za substancja? Mocznik to składnik, który wpływa na gładkość i odpowiednie nawilżenie skóry. Jest elementem NFM, czyli naturalnego czynnika nawilżającego, chroniącego skórę przed odwodnieniem.

Organicznym źródłem mocznika jest rozpad białek następujący w wątrobie. Aby skóra była naturalnie nawilżona, stężenie mocznika w naskórku nie powinno spadać poniżej 1%.

Wiele osób zastanawiających się, co to mocznik, intryguje zwłaszcza jego nazwa. Związana jest ona z tym, że mocznik produkowany w ludzkim organizmie usuwany jest wraz z moczem.

Cudotwórczy mocznik – działanie

Mocznik jest humektantem, czyli substancją posiadającą zdolność do wiązania wody. Działa również antyseptycznie, złuszczająco oraz zmiękczająco – wszystko dzięki właściwościom keratolitycznym. W dużym uproszczeniu mocznik rozkłada łańcuchy keratyny w skórze, co wpływa na zmniejszenie grubości warstwy rogowej (martwej części naskórka).

Przeczytaj także: Olejki do twarzy - jak używać ich z głową?

Mocznik: zastosowanie w kosmetyce

Nawilżające i zmiękczające działanie mocznika sprawia, że doskonale sprawdza się w wielu kosmetykach. Mocznik kosmetyczny (urea) występuje w postaci białego, bezwonnego proszku, który dodawany jest do balsamów do ciała, kremów do twarzy, rąk i stóp czy produktów do pielęgnacji włosów.

Kosmetyki z mocznikiem świetnie nadają się do pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej, alergicznej, jak również tej dotkniętej problemem rogowacenia okołomieszkowego. Zobacz, jakie zastosowanie znajdzie mocznik w kosmetyce.

Mocznik w kremie i balsamie – polecane produkty

Kremy i balsamy z mocznikiem znakomicie pielęgnują skórę odwodnioną, szorstką, podatną na nadmierne rogowacenie.

Stosowanie mocznika w postaci kremu na twarz polecane jest osobom z cerą skrajnie odwodnioną, skłonną do łuszczenia się. Przykładem dobrego dermokosmetyku z mocznikiem jest krem Amaderm – tani i skuteczny kosmetyk z 15% Urea, który świetnie regeneruje nawet bardzo suchą skórę.

Największą popularnością cieszą się kremy do stóp z mocznikiem – żaden inny składnik kosmetyczny nie nawilża tak dobrze. Mocznik zapobiega również narastaniu warstwy rogowej, czyniąc stopy miękkimi bez konieczności ścierania naskórka. Wystarczy spojrzeć na opinie kremu z mocznikiem Ziaja Med.

Ceramidowy krem z mocznikiem Pilarix przeszedł już do historii jako pogromca rogowacenia okołomieszkowego. Jeśli i ty masz problem z „gęsią skórką” na pośladkach lub ramionach – konicznie go wypróbuj! Dzięki wysokiej zawartości mocznika krem wygładza skórę i koi stany zapalne.

Mocznik w kosmetyce na włosy

Mocznik znajdziesz również w wielu kosmetykach do pielęgnacji włosów. Szampony i odżywki z mocznikiem nie tylko zmiękczają kosmyki i dodają im blasku, ale też pozytywnie oddziałują na skórę głowy, nawilżając ją i regenerując. Taki produkt w swojej ofercie posiada m.in. firma Eucerin.

Jeśli borykasz się z przesuszoną, odwodnioną skórą, koniecznie wypróbuj kosmetyki z mocznikiem. Ten niepozorny składnik szybko pomoże ci pozbyć się wielu pielęgnacyjnych problemów.