Data modyfikacji:

Olejki do twarzy – jak używać ich z głową?

Od jakiegoś czasu obserwujemy zainteresowanie kosmetykami naturalnymi. W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla ciebie garść informacji na temat olejków do twarzy. Dowiedz się, który z nich będzie dla ciebie najlepszy, jak i kiedy go stosować oraz co olejki naturalne mogą zrobić dla twojej skóry.

Jaki olejek do twarzy wybrać? Nieschnący, półschnący czy schnący?

Aktualnie znajdziemy na rynku masę olejków naturalnych. Przede wszystkim różnią się one dobroczynnymi właściwościami, ale także sposobem wchłaniania się.

Skupmy się na tej ostatniej kategorii. Czy wiedziałaś, że istnieją olejki nieschnące, półschnące oraz schnące? Te pierwsze sprawdzą się dla cery suchej. Jeśli twoja cera szybko „pije” nawet najbardziej nawilżający krem, to może być dla ciebie znakiem, że potrzebuje właśnie takiego rodzaju tłustego filmu. Olejki nieschnące posiadają w swoim składzie ok. 20% zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki takim proporcjom twój preparat długo się wchłania.
Olejki półschnące sprawdzą się dla dziewczyn, które posiadają cerę mieszaną i normalną. W ich składzie znajdziecie ok. 50% wspomnianych wcześniej kwasów tłuszczowych. Dzięki temu twoja cera ze skłonnością do zaskórników nie zostanie zapchana, a ty uzyskasz optymalnie do niej dobrane nawilżenie. Cera tłusta i trądzikowa, jak się domyślacie, sięga po schnące olejki naturalne. Na etykiecie szukaj wtedy przynajmniej ponad 50% wielonienasyconych kwasów. Z doświadczenia wiem, że dziewczyny z cerą problematyczną bardzo często narzekają na efekty, jakie daje stosowanie olejów. Przede wszystkim wynika to właśnie z ich złego doboru. Właściwości roślin, z jakich zostały zrobione to nie wszystko i warto zastosować się również do powyższych zasad, aby cieszyć się zdrową i optymalnie nawilżoną skórą. Jak wiadomo nawet ta bardzo tłusta potrzebuje nawilżenia.

Zalety pielęgnacji twarzy olejami

Rosnąca popularność pielęgnacji twarzy olejami sprawia, że kobiety zastanawiają się, czy są one rzeczywiście lepsze od gotowych kremów. Oczywiście, że tak! Choć znajdziesz je także w drogeryjnych kosmetykach, to naturalne i czyste substancje o wiele lepiej się wchłaniają, dzięki czemu przenikają w głąb skóry, zapewniając jej odżywienie. Co więcej, brak syntetycznych dodatków i konserwantów wpływa pozytywnie na florę bakteryjną cery – nierafinowane i tłoczone na zimno oleje do twarzy nie powodują jej uszkodzenia. Naturalne kosmetyki zapewniają jej także regenerację, nawilżenie i wygładzenie, działają przeciwzmarszczkowo oraz pomagają w walce z niedoskonałościami.

Olejki naturalne dobrane do rodzaju cery – kilka wskazówek na jaki się zdecydować

Zacznijmy od cery suchej i wrażliwej, która wymaga silnego nawilżenia. Jeśli jesteś jej posiadaczką, to dla ciebie najlepszy będzie olejek z awokado.
Olej z awokado wnika w głąb skóry o wiele lepiej niż inne olejki. Dzięki temu doskonale nawilża cerę suchą i wrażliwą. Co więcej, olejek z awokado zapobiega przesuszeniu.

Jego regularne stosowanie zostawia więc cerę silnie nawilżoną i ochroni ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Właścicielki suchej cery powinny także pomyśleć o kupnie olejku migdałowego:
Olejek migdałowy docenią także kobiety w ciąży i młode mamy. Jego właściwości zapobiegają powstawaniu rozstępów. Stosuj go już od pierwszych tygodni ciąży, ale też i po rozwiązaniu.

Dzięki temu osiągniesz najlepsze efekty. Olejek migdałowy to także idealny produkt do pielęgnacji niemowląt. Nie uczula, nie podrażnia i doskonale nawilża. Jeśli masz suchą i wrażliwą skórę, to świetnie sprawdzi się dla ciebie także olejek różany.
Posiadaczki cery tłustej również mogą stosować olejki do twarzy. Jak się okazuje, posiadają one nie tylko nawilżające właściwości. Przykładem jest olejek jojoba. Swoją budową jest on najbardziej zbliżony do naturalnego sebum wydzielanego przez twoją skórę.

Dzięki temu dostarcza on naszej skórze tyle nawilżenia, ile potrzebuje. Reguluje pracę gruczołów łojowych, a co za tym idzie sprawdzi się dla dziewczyn, które borykają się z ich nadgorliwym działaniem. Olejek jojoba przyspiesza również regenerację komórek. Jeśli masz więc cerę ze skłonnością do wyprysków, to będzie on dla ciebie idealny. Jego regularne stosowanie może zmniejszyć ilość pojawiających się zmian i przywrócić twojej skórze odpowiednią równowagę.
Popękane naczynka? Sięgnij po olejek do twarzy z dużą zawartością witaminy C. Sprawdzą się więc olejki z dzikiej róży, rokitnika, marakui czy pestek granatu.
Bardzo częstym błędem w stosowaniu olejków jest także ich zła aplikacja. Olejek może zastąpić nie tylko krem, ale sprawdza się również do demakijażu czy oczyszczania skóry. Jak więc się do tego zabrać?

Oczyszczanie twarzy olejkami naturalnymi

Oczyszczanie skóry olejami to popularna metoda OCM. Chemia mówi tutaj sama za siebie: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Olejki naturalne potrafią więc zmyć brud i usunąć makijaż, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej naszego naskórka.  Znane wszystkim żele do twarzy bardzo często to robią.

Jeśli twoja cera jest szczególnie wrażliwa, to po prostu zaczyna się bronić i wytwarza jeszcze więcej sebum. To z kolei prowadzi do pojawienia się zaskórników czy trądziku. Aby zauważyć efekty oczyszczania skóry twarzy olejami należy również zastosować do niej ich odpowiednią mieszankę składającą się z olejku rycynowego i bazowego. Ten drugi musi być odpowiednio dobrany do rodzaju twojej skóry. Zastosuj się więc do powyższych wskazówek. A jakie proporcje olejków sprawdzą się dla poszczególnych typów cery?
  • Skóra tłusta do oczyszczania olejami potrzebuje mieszanki 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego, np. jojoba.
  • Skóra sucha powinna zdecydować się na kosmetyk przygotowany z 10% olejku rycynowego i 90% olejku bazowego, np. z migdałów.
  • Cera normalna to następujące proporcje: 20% olejku rycynowego i 80% bazowego.

Jak oczyścić twarz olejkiem naturalnym?

Umyj dłonie i zwilż twarz wodą. Nalej na dłonie odpowiednią ilość przygotowanej wcześniej mieszanki olejów i rozetrzyj ją na nich. Teraz masuj skórę twarzy rękoma. Przygotuj mały ręczniczek i zamocz go w ciepłej wodzie. Przyłóż go do twarzy, przytrzymaj chwilę aż ręcznik zacznie stygnąć. Wypłucz ściereczkę, ponownie umyj twarz olejami i ponownie zrób kompres z ręcznika. Czynność powtórz 3 razy.

Pamiętaj:
  • swoją mieszankę olejów przechowuj w brązowej, szklanej buteleczce i chroń ją przed promieniami słonecznymi;
  • jeśli twoja cera jest problematyczna, to do jej mycia używaj grubszych ręczników papierowych jednorazowego użytku;
  • po oczyszczaniu olejkami naturalnymi pojawiły się zmiany skórne? Zmodyfikuj swoją mieszankę.
Dobroczynne działanie olejków do twarzy doceniają już kobiety z całego świata, m.in. Koreanki. Nic dziwnego, ponieważ ich siła może być naprawdę duża i pomóc w walce z wieloma problemami skórnymi.

Rodzaje i zastosowanie różnych olejów do pielęgnacji twarzy

Olej z awokado

Olej z awokado to bogactwo cennych minerałów i witamin, dzięki czemu sprawdza się doskonale nie tylko w kuchni, ale także w łazience. Roślinny produkt jest polecany przede wszystkim właścicielkom cery dojrzałej i suchej, ponieważ działa przeciwzmarszczkowo, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, a do tego łagodzi przesuszenia i podrażnienia, jednocześnie przyspieszając ich regenerację. Dzięki swoim właściwościom uelastyczniających olej z awokado doskonale wygładza skórę oraz sprawia, że staje się aksamitna i przyjemna w dotyku.

Olej z pestek malin

Olej z pestek malin to naturalny antyoksydant, który stopniowo odbudowuje uszkodzony naskórek, przyspiesza regenerację podrażnień i zwiększa elastyczność skóry poprzez wspomaganie procesu produkcji kolagenu. Znajdziesz w nim bogactwo cennych witamin A i E, dzięki którym pomaga także w walce z niedoskonałościami, jednocześnie nie powodując powstawania zaskórników i nie zapychając porów. Nawilżający olej do twarzy jest polecany przede wszystkim kobietom z cerą dojrzałą, tłustą, trądzikową i mieszaną.

Olej konopny

Olej konopny, dedykowany przede wszystkim cerze wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej, powstaje z konopi siewnych, które w przeciwieństwie do ich indyjskiego odpowiednika są wolne od THC. Jego działanie doceniono w branży kosmetycznej – naturalny ekstrakt z nasion jest wręcz idealnym kosmetykiem dla osób, które zmagają się z łuszczycą, egzemą lub atopowym zapaleniem skóry. Nawilża, wyrównuje koloryt, wygładza i ma właściwości przeciwzmarszczkowe. Regularna pielęgnacja twarzy olejem konopnym dodatkowo ochroni ją przed powstawaniem niedoskonałości i ukoi podrażnienia.

Olej z kiełków pszenicy

Olej z kiełków pszenicy jest polecany przede wszystkim do cery dojrzałej ze względu na swoje przeciwzmarszczkowe właściwości. Znajdziesz w nim bogactwo witaminy E, zwaną także witaminą młodości, która jest naturalnym antyoksydantem. Z jej pomocą ochronisz skórę przed działaniem wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia. Pielęgnacja twarzy olejem z kiełków pszenicy dodatkowo pomoże ci w walce z podrażnieniami i niedoskonałościami, poprawie kolorytu i zmniejszaniu widoczności blizn.

Olej z pestek winogron

Olej z pestek winogron to idealny dodatek do codziennej pielęgnacji twarzy kobiet z cerą mieszaną, tłustą i trądzikową. Jego lekka konsystencja sprawia, że nie pozostawia na skórze tłustego filtra, a wysoka zawartość antyoksydantów znacząco poprawia jej kondycję. Naturalny produkt zapewnia jej odżywienie i nawilżenie, zapobiega przedwczesnym procesom starzenia, ujędrnia twarz i przywraca jej zdrowy, wyrównany koloryt. Równie doskonale sprawdza się w walce z cieniami pod oczami, rozjaśniając je i zmniejszając opuchliznę.

Olej marchewkowy

Olej marchewkowy to źródło cennych witamin, minerałów i karotenu. To właśnie dzięki nim ma właściwości przeciwzmarszczkowe – regularne stosowanie sprawia, że procesy starzenia ulegają opóźnieniu, a skóra nabiera elastyczności i jednolitego kolorytu. Olej do twarzy warto używać przede wszystkim wiosną i latem. Zawartość karotenoidów skutecznie chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV, podczas gdy tokoferol znakomicie radzi sobie z oparzeniami i podrażnieniami po opalaniu. Produkt z nasion marchwi jest polecany do cery dojrzałej i suchej.

Olej makadamia

Olej makadamia sprawdzi się idealnie w przypadku cery suchej i dojrzałej. Jeden z najpopularniejszych tego typu produktów jest od wielu lat stosowany jako dodatek do różnorodnych kosmetyków. Dlaczego by więc nie aplikować go na skórę samodzielnie? Substancja wytłaczana z orzechów zachwyca nie tylko zapachem, ale także działaniem. Olej makadamia zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych, które regenerują i intensywnie odżywiają twarz, jednocześnie opóźniając procesy starzenia. Dodatkowo znakomicie zagęszcza strukturę skóry, przywracając jej elastyczność, chroni przed promieniowaniem słonecznym i pomaga w walce z trądzikiem różowatym.

Olej ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów został uznany za jeden z hitów w pielęgnacji twarzy i nie tylko – równie doskonale sprawdza się na włosach czy paznokciach. Niedrogi, naturalny kosmetyk zawiera witaminy E, D, B i A, minerały oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Taka mieszanka cennych składników działa regenerująco, odżywczo i zmiękczająco. Olej ze słodkich migdałów łagodzi stany zapalne, nie zatyka porów, a do tego wspomaga leczenie egzemy i łuszczycy. Regularne stosowanie zapewnia skórze nawilżenie i natłuszczenie, wpływa na zwiększoną produkcję kolagenu i chroni ją przed stresem oksydacyjnym. Olej jest polecany do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej oraz dojrzałej.

Olej z opuncji figowej

Olej z opuncji figowej, podobnie jak i ten ze słodkich migdałów, to doskonały dodatek do codziennej pielęgnacji cery dojrzałej, suchej, wrażliwej i naczynkowej. Jego popularność nie jest przypadkowa – ten naturalny kosmetyk nadaje skórze elastyczności, wspomaga jej optymalne nawodnienie i odbudowuje warstwę lipidową, która jest odpowiedzialna za regenerację podrażnień. W oleju do twarzy znajdziesz również fitosterole, które działają przeciwzmarszczkowo, normalizują pracę gruczołów łojowych i wzmacniają barierę naskórkową.

Autorka: Klaudia Borycka