Data publikacji:

Na czym polega krioterapia włosów? Jakie są efekty? Pielęgnacja włosów po zabiegu

Lista zabiegów fryzjerskich, na które możesz się zapisać, jest całkiem długa. Prostowanie keratynowe, sauna parowa, a nawet botoks – wybór jest spory. W ostatnim czasie na listę trafiła jeszcze jedna propozycja, która szybko zdobyła popularność. To krioterapia włosów, czyli dogłębna regeneracja przy użyciu… niskiej temperatury! Na czym polega ten zabieg, kto powinien się na niego zapisać oraz ile czasu utrzymuje się efekt? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z krioterapią włosów znajdziesz w tym artykule.
krioterapia włosów

Krioterapia włosów – co to takiego?

Czy wiesz, że krioterapia jest nazywana medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną dla włosów? Nie bez powodu – jej twórcy i fryzjerzy, którzy mają ją w swojej ofercie, przekonują, że niskie temperatury są w stanie szybko i skutecznie uporać się ze zniszczonymi włosami.
Sekretem działania krioterapii do włosów jest połączenie niskiej temperatury i odpowiednich składników odżywczych. Taka mieszanka (koniecznie w rękach doświadczonego fryzjera) zapewnia efekty widoczne gołym okiem. 
Zabieg krioterapii włosów i wykorzystywaną w trakcie technologię opatentowała marka Hair.Toxx należąca do firmy Brazilian Secrets Hair.

Jak wygląda zabieg krioterapii do włosów? Wyjaśniamy, na czym polega

Najprościej mówiąc, krioterapia dla włosów polega na wtłaczaniu substancji odżywczych do wnętrza włosa. Warto podkreślić, że odbywa się to bez konieczności otwierania łuski włosa, do czego dochodzi w trakcie zabiegów przy użyciu wysokich temperatur.
Zabieg rozpoczyna się od umycia włosów specjalnym szamponem. Kolejnym krokiem jest aplikacja składników odżywczych (wymieniamy je poniżej), najczęściej w formie maski i serum. Po delikatnym wmasowaniu produktu w pasma fryzjer „przejeżdża” po każdym z nich specjalnym urządzeniem mrożącym (Frozen Machine), które przypomina klasyczną prostownicę. Sprzęt działa w temperaturze nawet –16 stopni Celsjusza, jeśli w salonie korzysta się z oryginalnych produktów Hair.Toxx.
Aby jednak krioterapia włosów przyniosła oczekiwane efekty, konieczne jest zastosowanie odpowiednich składników aktywnych. Po jakie z nich sięga się podczas wykonywania tego zabiegu? To:
  • woda lodowcowa – baza kosmetyków do krioterapii włosów, która działa rewitalizująco i łagodząco;
  • kwas hialuronowy – nawilża, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia, zwiększa elastyczność włosów, uzupełnia luki międzykomórkowe;
  • pantenol – regeneracyjny must have, który stosuje się zarówno w pielęgnacji fryzury, jak i skóry;
  • jagody Açaí – działają antyoksydacyjnie, chronią przed utratą melaniny (pod wpływem promieni słonecznych), a tym samym przedłużają trwałość koloryzacji;
  • masło awokado – nawilża, zwiększa wchłanialność pozostałych substancji odżywczych, dodaje włosów blasku i miękkości;
  • ekstrakty roślinne (Bardana i Jaborandi) – ograniczają wypadanie włosów, pobudzają je do wzrostu, działają wzmacniająco na cebulki;
  • propolis – działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, poprawia elastyczność kosmyków;
  • olej kokosowy – źródło cennych witamin (A, E i K), wzmacnia cebulki, reguluje produkcję sebum;
  • olej z nasion Babasu – łagodzi podrażnienia, dogłębnie nawilża;
  • witamina D – pomaga w walce z nadmiernym wypadaniem włosów;
  • wosk Kandelila – odżywia, nawilża, wygładza włosy;
  • proteiny pszenicy – wykazują właściwości regeneracyjne, zwiększają objętość fryzury, a do tego chronią przed rozdwajaniem się końcówek i łamliwością;
  • masło shea – wzmacnia cebulki, chroni włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, dodaje im blasku;
  • mirra – działa łagodząco, odświeżająco i wygładzająco;
  • bio-funkcjonalne aminokwasy – nadają fryzurze miękkość i elastyczność oraz ograniczają łamliwość włosów.
  • Komu polecamy zabieg krioterapii włosów?

    Krioterapia włosów brzmi zachęcająco i zastanawiasz się, czy warto zapisać się na zabieg? Jak przekonują fryzjerzy, jest ona doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które regularnie farbują i rozjaśniają włosy. Podobnie jest w przypadku częstej stylizacji przy użyciu wysokich temperatur – suszenia, kręcenia czy prostowania. Zarówno koloryzacja, jak i korzystanie z urządzeń do stylizacji włosów może prowadzić do uszkodzenia, przesuszenia i zmatowienia włosów.
    Oczywiście, na tym możliwości krioterapii włosów się nie kończą. Tak naprawdę to doskonała propozycja dla wszystkich kobiet, które zmagają się ze zniszczonymi pasmami, nadmierną łamliwością, wypadaniem, matowością. Mogą być one wynikiem chemicznego prostowania, które rozbija wiązania dwusiarczkowe, oraz działania niekorzystnych czynników zewnętrznych – słońca, ocierania o kurtkę czy nawet zanieczyszczeń.

    Krioterapia włosów – przed i po. Efekty zabiegu

    Co daje krioterapia do włosów? Efekty, które są widoczne od razu po zabiegu, obejmują przede wszystkim dogłębne nawilżenie, widoczne odżywienie, zwiększenie sprężystości i miękkości oraz miękkość i jedwabistość w dotyku. Fryzura jest mocniejsza i błyszcząca, 

    Krioterapia włosów – ile się utrzymuje?

    W przypadku krioterapii włosów to, ile się utrzymuje efekt, zależy od pierwotnej kondycji fryzury i pielęgnacji po zabiegu. Zazwyczaj poprawa wyglądu i zdrowia pasm jest widoczna nawet przez około 6 tygodni. Z kolei u osób z mocno zniszczonymi włosami krioterapię można powtarzać co 4 tygodnie.

    Krioterapia włosów – wady i zalety. Czy warto ją wykonać?

    Czy krioterapia włosów ma jakieś wady? Do minusów zabiegu możemy zaliczyć głównie cenę, która różni się nie tylko w zależności od miasta i renomy salonu fryzjerskiego, ale także od długości twoich pasm. W niektórych miejscach kosztuje nawet około 400 zł. Wadą może być też fakt, że efekty nie zawsze utrzymują się około 6 tygodni.
    Za to lista zalet krioterapii dla włosów jest całkiem długa. Do plusów zabiegu zaliczamy:
  • natychmiastowy efekt,
  • dogłębne nawilżenie, odżywienie i regeneracja fryzury,
  • mocne i zdrowe włosy,
  • zwiększona odporność na działanie czynników zewnętrznych,
  • zdrowy blask fryzury,
  • poprawa elastyczności i sprężystości,
  • większa podatność na stylizację.
  • Krioterapia włosów w domu. Czy to dobry pomysł?

    Zdecydowanie nie. Krioterapia włosów w domu może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego rekomendujemy zapisanie się na zabieg w zaufanym salonie fryzjerskim.

    Czy krioterapia może zaszkodzić włosom? Rozwiewamy wątpliwości

    Zastanawiasz się, czy krioterapia może zaszkodzić włosom? Mamy dobrą wiadomość – to bezpieczny zabieg, który nie wpływa w negatywnym stopniu na kondycję fryzury. Wręcz przeciwnie – regeneruje pasma na całej długości, zwiększa ich elastyczność i dodaje blasku.
    Co istotne, krioterapia jest bezpieczna również dla włosów po farbowaniu, ponieważ nie wpływa na zmianę koloru. Podobnie jest w przypadku chemicznego prostowania. Nie musisz się martwić, że dogłębna regeneracja sprawi, że stracisz efekt wygładzenia na całej długości.

    Jak pielęgnować włosy po zabiegu krioterapii?

    A jak pielęgnować włosy po zabiegu krioterapii? Jeśli chcesz, aby efekty zabiegu utrzymały się jak najdłużej, to postępuj zgodnie ze wskazówkami fryzjera, który go wykonywał. Najczęściej poleca się specjalne produkty, które są dedykowane konkretnie włosom po krioterapii. Oprócz tego warto zainwestować w kosmetyki termoochronne i do zabezpieczenia końcówek.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.