Data modyfikacji:

Najczęstsze błędy w pedicure - 5 praktyk, których warto unikać

Nasze stopy niosą nas przez całe życiu. W związku z tym należy im się odpowiednia pielęgnacja. Niestety jest to obszar, w którym zdarza nam się popełniać wiele błędów. Także tych przynoszących przykre konsekwencje.

Perfekcyjnie wykonany pedicure to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Właściwa pielęgnacja stóp pomoże nam zachować ich piękny wygląd i uchroni przed charakterystycznymi dla nich dolegliwościami.

Przedstawiamy najczęstsze błędy w pedicure.

Źle obcinamy płytkę

To, jak obcinamy płytkę paznokci stóp jest szczególnie ważne. Zbyt mocne obcinanie brzegów może bowiem skutkować bolesnym wrastaniem paznokci. Ta nieleczona dolegliwość sprawia nie tylko ból, ale i prowadzi do poważnych stanów zapalnych. Radzimy zatem nie zaokrąglać zbyt mocno płytki, zwłaszcza jeśli chodzi o duży palec u stopy.

Nie złuszczamy naskórka

Nasze stopy są szczególnie podatne na twardnienie skóry. Zaniedbane mogą nawet skutkować pękającymi stwardnieniami, których zniwelowanie jest długotrwałym i często pracochłonnym procesem. Zdecydowanie nie polecamy przeprowadzanej wybiórczo pielęgnacji. Regularne i prawidłowe ścieranie martwego naskórka przez cały rok pomoże nam zachować stopy w dobrej kondycji.

Złuszczamy, ale nieodpowiednim sprzętem

Problemem bezpośrednio związanym ze ścieraniem martwego naskórka jest używanie do tego celu pumeksu. Podczas złuszczania w szczeliny pumeksu dostaje się starty naskórek, którego nie jesteśmy w stanie usunąć. Radzimy zatem wybierać płaskie tarki, pilniki lub złuszczające peelingi.

Nie nawilżamy skóry stóp

Kolejnym najczęstszym problemem związanym z pedicure jest bagatelizowanie roli ich nawilżania. Podobnie jak brak złuszczania, brak nawilżania może skutkować twardnieniem i przesuszaniem się skóry na piętach. Nie jest to korzystne dla nich zjawisko. Stopy warto smarować codziennie. Z kolei raz w tygodniu rekomendujemy wykonanie kompleksowego zabiegu polegającego na złuszczaniu i intensywnym nawilżaniu skóry stóp.

Na grafice: 1. Krem na popękane piety Scholl, 14,20 zł; 2. Krem do stóp Cerkoderm, 13,61 zł; 3. Regeneracyjne serum do pięt Regenerum, 13,67 zł 

Nie dezynfekujemy narzędzi

Nasze stopy, choć nie wyglądają, są bardzo wrażliwym na zanieczyszczenia miejsca. Nie powinniśmy zatem używać do pedicure brudnych i niedezynfekowanych narzędzi. W tym celu możesz choćby umyć je w gorącej wodzie i przetrzeć wysokoprocentowym alkoholem.

Więcej kosmetyków do stóp znajdziesz TUTAJ

Autor: Natalia Malko