Data modyfikacji:

Najlepszy szampon na łupież – czyli jaki?


Każdy, kto chociaż raz w życiu miał łupież, wie, że to nic przyjemnego. Nic więc dziwnego, że jeśli dotknie nas ta dolegliwość, to chcemy ją jak najszybciej zwalczyć. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak wybrać najlepszy szampon na łupież. Zapraszamy do lektury!
kobieta w łazience

Najlepszy szampon na łupież:


1. Zoxin-med
2. Ducray Kelual DS, Szampon przeciwłupieżowy
3. L’biotica, Ketoxin forte
4. Healing, Szampon przeciwłupieżowy ziołowy
5. Oliprox, Przeciwłupieżowy szampon z odżywką
6. Babuszka Agafia, Czarny ziołowy szampon przeciwłupieżowy

Najlepszy szampon na łupież – czym kierować się podczas jego zakupu?


Łupież na głowie wywołują drożdżaki – to grzyby, które odżywiają się sebum. Produktem ubocznym wytwarzanym przez drożdżaki jest kwas oleinowy. Ten ostatni przyspiesza odnowę komórek skóry. Nie brzmi to groźnie, ale w efekcie skóra szybciej się złuszcza, a na głowie pozostaje martwy naskórek – to właśnie łupież. Ten rodzaj nazywamy łupieżem suchym. Jest jeszcze łupież tłusty. Jemu towarzyszy większa produkcja sebum, strupki oraz żółtawe łuski. Najczęściej nieleczony łupież suchy z czasem zmienia się w łupież tłusty. 
Łupież to nie tylko problem natury estetycznej. Nieleczony może prowadzić do wypadania włosów, a nawet stanów zapalnych skóry. Podstawą w jego zwalczaniu powinien być najlepszy szampon na łupież. Jaki wybrać? Szukaj produktów bazujących na poniższych substancjach.

• Siarczek selenu

Taki szampon znacznie zwalnia odnowę komórek skóry. Ta więc wolniej się łuszczy i powraca do swojego naturalnego rytmu. Ponadto taki szampon będzie redukować drożdżaki. Sprawdzi się więc świetnie zarówno w łupieżu suchym, jak i tłustym.

• Smoła

Działa na takiej samej zasadzie, jak szampon z siarczkiem selenu. Co więcej, taki produkt będzie na tyle bezpieczny, że śmiało mogą stosować go nawet osoby z łuszczycą.

• Ketokonazol

Jeden z najpopularniejszych składników przeciwłupieżowych. To środek przeciwgrzybiczy, a więc jest silny i bardzo skuteczny. Docenią go zwłaszcza osoby, które walczą z łupieżem od dawna i nie mogą się go pozbyć. Takich szamponów nie należy jednak stosować długotrwale – ich silne działanie może podrażnić skórę głowy.

• Kwas salicylowy

Kwas salicylowy usuwa martwe komórki naskórka, a dodatkowo zmiękcza skórę. Stosując szampony z kwasem salicylowym, należy zachować ostrożność – u niektórych takie produkty jeszcze bardziej wysuszą skórę głowy, więc zaostrzą problem. Kwas salicylowy może być zatem lepszym rozwiązaniem w walce z łupieżem tłustym. Nie należy jednak już na starcie spisywać go na straty – warto przetestować podobne szampony samemu i ocenić ich efekty.

• Cyklopiroksolamina

Składnik ten hamuje namnażanie drożdżaków i przyczynia się do ich obumarcia. Dodatkowo łagodzi stany zapalne oraz działa przeciwbakteryjnie. Warto dodać, że niewielkie ilości cyklopiroksolaminy mogą przenikać do krwi, a więc nie zaleca się stosowania takich szamponów u dzieci poniżej 11. roku życia. Dodatkową ostrożność muszą też zachować kobiety karmiące i ciężarne – przed rozpoczęciem kuracji cyklopiroksolaminą należy skonsultować się wówczas z lekarzem.

• Pirokton olaminy

 Substancja ta działa przeciwgrzybiczo, zapobiega nawrotom łupieżu i przywraca prawidłowy skład mikroflory naskórka.

• Pirytionian cynku

Działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i przeciwłojotokowo. Co więcej, substancja wzmacnia cebulki włosów i działa nawet po zakończeniu kuracji – pirytionian cynku długo się uwalnia, a więc jego cząsteczki zostają na skórze głowy, chroniąc ją przed nawrotem łupieżu.

Dobre szampony na łupież – ranking polecanych produktów


1. Zoxin-med – najskuteczniejszy szampon na łupież

Szampon, który w serwisie Ceneo.pl zyskał ponad 500 opinii, z czego aż 94% z nich były pozytywne! Takie oceny mówią same za siebie. Zoxin-med bazuje na opisywanym już wyżej ketokonazolu. Świetnie sprawdza się do leczenia łupieżu suchego i tłustego, a także w łojotokowym zapaleniu skóry. Warto dodać, że to produkt leczniczy, a więc nie nadaje się do codziennego stosowania. Cała kuracja szamponem powinna trwać nie krócej niż dwa i nie dłużej niż cztery tygodnie. Przez ten czas należy stosować szampon dwa razy w tygodniu.
2. Ducray Kelual DS, Szampon przeciwłupieżowy

Przeznaczony do leczenia łupieżu suchego i tłustego połączonego ze świądem oraz zaczerwienieniem skóry głowy. Produkt bazuje na cyklopiroksolaminie i pirytionianie cynku. Dodatkowo posiada w składzie kwas B-glicyretynowy i keluamid – ten pierwszy łagodzi podrażnienia i swędzenie, a keluamid bardzo dokładnie oczyszcza skórę głowy. Produkt należy stosować raz w tygodniu.
3. L’biotica, Ketoxin forte – dobry szampon na łupież

Szampon bez SLS, który oprócz zwalczania przyczyn i objawów łupieżu dodatkowo stymuluje porost włosów. Ponadto produkt przywraca skórze jej naturalną równowagę oraz pozostawia włosy miękkie i lśniące. Jak stosować szampon? Aby pozbyć się łupieżu, należy przeprowadzić miesięczną kurację. W tym czasie produkt można stosować od dwóch do trzech razy w tygodniu. 
4. Healing, Szampon przeciwłupieżowy ziołowy

Szampon, którego substancją aktywną jest pirytionian cynku. Produkt eliminuje łupież i dokładnie oczyszcza skórę głowy. Aby jego działanie było jeszcze bardziej skuteczne, kosmetyk posiada w składzie ziołowe ekstrakty m.in. z rozmarynu, brzozy, rumianku oraz pokrzywy. Warto wspomnieć, że szampon sprawdza się też świetnie dla osób borykających się z nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy. 
5. Oliprox, Przeciwłupieżowy szampon z odżywką

Szampon na bazie klimbazolu i piroktonu olaminy znanych ze swoich przeciwgrzybiczych właściwości. Jego formuła została dodatkowo wzbogacona o d-pantenol, glicerynę, biotynę, alantoinę oraz ekstrakt z nasion bawełny, które pielęgnują włosy i chronią je przed nadmiernym przesuszeniem. 
6. Babuszka Agafia, Czarny ziołowy szampon przeciwłupieżowy

Szampon przeciwłupieżowy bez SLS i parabenów. Kosmetyk zawiera wyciąg z 17 syberyjskich ziół – poprawia ukrwienie skóry głowy, tonizuje, odżywia i wzmacnia włosy. 
Autorka: Klaudia Borycka