Data modyfikacji:

Jak stosować niacynamid? Jakie działanie i efekty?

Włączenie niacynamidu do pielęgnacji skóry niesie ze sobą wiele zalet. Może pomóc zminimalizować widoczność porów i poprawić teksturę skóry oraz ochronić ją przed nadmierną utratą wody i wiele więcej. Wśród kilku innych niesamowitych składników do pielęgnacji skóry, takich jak retinol i witamina C, niacynamid wyróżnia się ze względu na swoją wszechstronność w przypadku niemal każdego rodzaju pielęgnacji i rodzaju skóry. Czym jest, jakie może dać efekty i jak stosować go w codziennej pielęgnacji cery?
niacymid

Co to jest niacynamid?

Znany również jako witamina B3 i amid kwasu nikotynowego, niacynamid jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która współpracuje z naturalnymi substancjami w skórze, aby widocznie zminimalizować rozszerzone pory, poprawić nierówny koloryt skóry, zredukować szarość, drobne linie i zmarszczki oraz wzmocnić osłabioną warstwę ochronną skóry.

Składnik ten zmniejsza również wpływ czynników szkodliwych ze środowiska, ze względu na jego zdolność do poprawy bariery ochronnej, która jest pierwszą linią obrony. Skóra pozostawiona samej sobie w nierównej walce z czynnikami zewnętrznymi, z czasem zacznie wyglądać na starszą, stanie się szara i matowa.

Niacynamid odgrywa również dużą rolę w naprawie wcześniejszych możliwych uszkodzeń skóry, takich jak blizny czy przebarwienia, spowodowane np. trądzikiem. Jeśli to problem, z którym się borykasz i szukasz dobrego serum, niacynamid na pewno jest składnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę.

Włączenie niacynamidu do twojej codziennej pielęgnacji – jakie efekty zauważysz?

Jeśli regularnie stosujesz niacynamid, efekty mogą być naprawdę świetne. Jest najbardziej znany ze swojej zdolności do poprawy wyglądu rozszerzonych porów. Badania nie potwierdziły jeszcze na pewno, w jaki sposób działa magia tej witaminy z grupy B, ale wydaje się, że niacynamid ma zdolność normalizacji pracy gruczołów łojowych i że ten wpływ odgrywa ważną rolę w zapobieganiu przemieszczania się sebum i zanieczyszczeń na powierzchnię skóry, co prowadzić może do zatykania porów, szorstkości i wyprysków.

Kiedy praca gruczołów łojowych jest zaburzona lub są one po prostu naturalnie bardzo aktywne, pory rozciągają się, aby poradzić sobie z ilością produkowanego przez skórę łoju. Krem z niacynamidem lub serum z niacynamidem stosowane rutynowo pomogą porom powrócić do ich naturalnego rozmiaru. Kolejnym czynnikiem mogącym wpłynąć na rozciąganie się porów są uszkodzenia słoneczne. Wyższe stężenia niacynamidu mogą pomóc w widocznym zwężeniu porów poprzez wzmocnienie skóry, a w wyniku tego, często bardzo widoczne poprawienie jej tekstury. Kolejną zaletą niacynamidu, jaką można zaobserwować, jest to, że pomaga odnowić powierzchnię skóry i przywrócić jej blask, jednocześnie chroniąc przed utratą nawilżenia i odwodnieniem. Kiedy naturalne lipidy skóry zaczynają się wyczerpywać, staje się ona podatna na różnego rodzaju problemy, od uporczywych suchych placków i łuszczenia się, po coraz bardziej rosnącą nadwrażliwość.

Wykazano, że jeśli dana osoba zmaga się z suchością cery, miejscowe stosowanie niacynamidu zwiększa naturalną zdolność skóry do trzymania nawilżenia. Dzięki temu jej powierzchnia jest w stanie lepiej i efektywniej opierać się utracie wilgoci, która jest głównym winowajcą nawracającej suchości, napiętości i łuszczenia się skóry. Niacynamid doskonale współpracuje w tej walce o nawilżenie z popularnymi składnikami nawilżającymi, takimi jak gliceryna czy bezzapachowe oleje roślinne.

Jak niacynamid pomaga na przebarwienia i nierówny koloryt skóry? Oba te problemy wynikają z nadmiaru melaniny, widocznej jako plamki na powierzchni skóry. Niacynamid w stężeniu 5% i większym działa na kilka sposobów, aby zapobiec pojawianiu się nowych przebarwień. Jednocześnie pomaga również zmniejszyć widoczność tych już istniejących, dzięki czemu koloryt skóry wygląda bardziej równomiernie. Badania wykazały, że niacynamid i kwas traneksamowy szczególnie dobrze ze sobą współpracują. Można go również stosować z innymi składnikami zmniejszającymi przebarwienia, takimi jak wszystkie formy witaminy C, lukrecja, retinol i bakuchiol. Jednak warto też wiedzieć, stosując niacynamid, z czym nie łączyć zawierających go kosmetyków. Będą to na pewno kwasy AHA i BHA, ponieważ niskie pH kwasów znacznie zmniejszy jego pozytywne działanie. Jeśli chcesz używać obu tych składników, rozłóż je pomiędzy pielęgnację poranną i wieczorną, np. rano nakładając serum z niacynamidem, a wieczorem stosując kurację z kwasami.

Jak używać niacynamidu?

Używając niacynamidu, działanie, jakie ma na skórę, można zauważyć dość szybko. Należy jednak stosować regularną i przemyślaną pielęgnację, aby tak było. Dobrze jest zachować pewien porządek i rutynę pielęgnacyjną z użyciem produktów z niacynamidem. Rozpocząć należy od dokładnego oczyszczenia skóry, a następnie nanieść na nią tonik o właściwościach złuszczających. Nakładanie kolejnych kosmetyków, jak kremy i sera oraz olejki, powinno przebiegać w kolejności od najbardziej lejącej do najgęstszej konsystencji. Pielęgnację poranną obowiązkowo zakończ się kremem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 30 lub wyższym.

Takie wielokrokowe i wieloskładnikowe podejście do pielęgnacji skóry jest ważne, ponieważ chociaż niacynamid jest bardzo skuteczny, nie jest jedynym składnikiem, którego potrzebuje twoja cera, aby wyglądać i czuć się najlepiej. Pomyśl o tym jak o swojej diecie – chociaż szpinak jest zdrowy, jeśli byłby wszystkim, co jesz, bardzo szybko pojawiłyby się u ciebie problemy ze zdrowiem, ponieważ twoje ciało potrzebuje więcej niż tylko jednego, nawet najzdrowszego składnika, aby prawidłowo działać. To samo dotyczy twojej skóry.

Autor: Michalina Kowalska