Data publikacji:

Nitkowanie twarzy – jak wykonać je w domu?

Nitkowanie twarzy to jedna z popularnych metod depilacji, która polega na wyrywaniu włosków za pomocą cienkiej nici. Jako że jest stosunkowo delikatna, może być stosowana nawet na wrażliwych okolicach twarzy. Z tego artykułu dowiesz się, jak nauczyć się samodzielnego nitkowania twarzy i jakim rodzajem nici najlepiej je wykonywać. Sprawdź!
Nitkowanie twarzy

Czym jest nitkowanie twarzy?

Nitkowanie to popularna metoda usuwania zbędnego owłosienia, polegająca na wyrywaniu go za pomocą pętli utworzonej przez nić. Jak to działa? Około 30-centymetrowy odcinek nici należy związać tak, by utworzyła ona pętlę. Do środka należy włożyć palce obydwu dłoni, a następnie skręcić nić tak, by w środku pętli powstało krzyżowanie. Poprzez odpowiednie ruchy dłoni skręcona nić rozluźnia się i zacieśnia, co pozwala na wyrywanie włosków.
Nitkowanie twarzy zyskało dużą popularność w ostatnich latach jako alternatywa dla pęsety, wosku i maszynki do golenia. W odróżnieniu od tych sposobów nie wywołuje podrażnień i przesuszenia skóry – o ile oczywiście wykonuje się je w prawidłowy sposób.

Nitkowanie twarzy – wady i zalety

 • Atutem metody, jaką jest nitkowanie twarzy, jest jej mała inwazyjność. To higieniczna, szybka i mało bolesna depilacja, która wielu kobietom wyda się o wiele lepszym rozwiązaniem niż na przykład wyrywanie włosów pęsetą.
 • Nitkowanie twarzy jest również tanie – zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wykonywanie go w domu. Szpula nici to nitkowania to koszt kilkudziesięciu złotych, a wystarczy ci na bardzo wiele zabiegów. Koszt pojedynczego nitkowania w domu to tylko kilka złotych!
 • Wreszcie, nitkowanie twarzy jest szybsze i bardziej precyzyjne niż inne metody usuwania włosków. Za jednym ruchem możesz wydepilować spory fragment skóry, oszczędzając sobie czasu oraz bólu.
 • Czy nitkowanie twarzy ma jakieś wady? Z pewnością metoda ta wymaga wprawy, a pierwszy zabieg wykonywany samodzielnie nie zawsze kończy się sukcesem. Aby usuwać włoski nićmi, potrzeba skupienia i precyzji.

  Depilacja twarzy – nitkowanie brwi

  Nitkowanie stosowane jest najczęściej w przypadku brwi. Dzięki niemu łukom można nadać pożądany kształt, poprzez bardzo precyzyjne wyrywanie nawet pojedynczych włosków. Jaka nitka do nitkowania brwi będzie najlepsza? Rekomendujemy te wykonane z bawełny, które są higieniczne i delikatne dla skóry. Unikaj natomiast nici poliestrowych, które są zbyt śliskie, by chwytać włoski. W drogeriach internetowych znajdziesz specjalne nici do nitkowania twarzy, które mają właściwości antybakteryjne.
  Przykładem dobrej nici to nitkowania jest Many Beauty Threading Thread – antybakteryjna nić bawełniana. Delikatna i bardzo przyjemna w użytkowaniu nitka ma aż 300 m długości, a jej koszt to tylko 20 zł!
  Na rynku można znaleźć także depilatory nitkowe – to nowe urządzenia przypominające pęsetę połączoną z nicią. Depilator nitkowy ułatwia chwytanie włosków, dlatego może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają przygodę z nitkowaniem.

  Nitkowanie wąsika

  Masz problem z wąsikiem lub widocznym meszkiem w okolicach twarzy? Wypróbuj nitkowanie! Zbędnych włosków pozbędziesz się bez wielkiego bólu, podrażnień i zaczerwienień. Dodatkowo efekt utrzyma się nawet do kilku tygodni.
  Czy nitkowanie twarzy można wykonywać na innych częściach ciała? Oczywiście, jednak warto mieć świadomość, że w przypadku depilacji nóg czy bikini może być ono bardziej czasochłonne.

  Nitkowanie twarzy – cena

  Ile kosztuje nitkowanie twarzy u kosmetyczki? Nie jest to bardzo drogi zabieg – zwykle należy zapłacić za niego około 100 zł. Jak jednak wspomnieliśmy, warto nauczyć się samodzielnego nitkowania twarzy, ponieważ pozwoli to na znaczne zredukowanie kosztów regularnej depilacji.

  Nitkowanie twarzy w domu. Jak to zrobić?

  W takim razie, jak wykonać samodzielne nitkowanie twarzy? Choć zabieg ten może wydawać się skomplikowany, w rzeczywistości to nic trudnego.
 • Przygotuj twarz, myjąc ją delikatnym kosmetykiem oraz dezynfekując. Dokładnie osusz skórę.
 • Przygotuj nić do nitkowania – dłuższy odcinek zwiąż tak, by utworzył pętlę. Włóż palce po obu jej końcach i skręć, by w środku powstała spirala. To ona będzie wyrywać włoski.
 • Przygotuj lusterko. Przyłóż nić do miejsca, które chcesz wydepilować. Przybliż palce do siebie, by poluzować spiralkę, a następnie ponownie je oddal. Spiralka chwyci włoski i delikatnie je wyrwie.
 • Po zakończeniu depilacji nałóż na skórę preparat łagodzący w formie kremu lub oliwki. To już wszystko!
 • Jeśli pierwsze nitkowanie twarzy nie wyjdzie ci tak, jak tego oczekiwałaś, nie zrażaj się! Trening czyni mistrza, a po kilku zabiegach na pewno nabierzesz wprawy.

  Nitkowanie twarzy – przeciwwskazania

  Niestety, nie każdy powinien decydować się na metodę depilacji, jaką jest nitkowanie. Do głównych przeciwwskazań należą:
 • aktywny trądzik i stany zapalne,
 • świeże rany i blizny,
 • skóra naczynkowa i bardzo wrażliwa,
 • choroby skóry: grzybica, łuszczyca w fazie aktywnej, zapalenie mieszków włosowych.
 • Nitkowanie twarzy – podsumowanie

  Nitkowanie twarzy to prosta metoda depilacji, która z powodzeniem może zastąpić pęsetę lub jednorazową maszynkę. Warto wypróbować ją podczas depilacji brwi lub wąsika. Koszt domowego zabiegu to zaledwie kilka złotych – warto więc spróbować opanować sztukę nitkowania samodzielnie!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Joanna Plech