Prozdrowotne właściwości oleju konopnego znane są od dawna. W ostatnim czasie stał się on również bardzo modnym naturalnym kosmetykiem, który przydaje się w codziennej pielęgnacji. Coraz częściej można natknąć się na gotowe produkty, bazujące właśnie na olejku CBD. Jak stosować olej konopny na twarz, włosy i ciało, aby szybko przekonać się o jego znakomitym działaniu?
Sprawdź również, czym jest olej babassu.
Wiele osób ma mylne skojarzenia z olejem konopnym. Trzeba pamiętać, że nie produkuje się go z konopi indyjskich (mających właściwości narkotyzujące), ale konopi siewnych, wykorzystywanych w medycynie od wielu wieków.
Aby zrozumieć fenomen olejku konopnego, należy przyjrzeć się jego składowi. To cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6, połączonych w niemal idealnych proporcjach. Olej konopny skrywa również proteiny, fosfolipidy, fitosterole, liczne minerały i witaminy (A, D, E, K). Najlepszą jakością wyróżnia się olej konopny tłoczony na zimno.
Jego bogaty skład sprawia, że olej konopny idealnie nadaje się do łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych. Działa regenerująco, ale także antyoksydacyjnie. Nic więc dziwnego, że produkty konopne w ostatnim czasie zawojowały rynek kosmetyczny.
Olej konopny zdobywa coraz większą popularność ze względu na swe bogate właściwości. Przede wszystkim stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Jednak to nie ich obecność, ale proporcje stanowią największą zaletę produktu. W końcu bardzo ważne jest, aby kwasu omega-6 było znacznie więcej niż omega-3 nie tylko w pożywieniu, ale też kosmetykach. W oleju konopnym występują one w proporcjach 3:1. Można w nim znaleźć również inne rodzaje wielonasyconych kwasów tłuszczowych takie, jak oleinowy, stearydynowy oraz gamma-linolenowy.
Warto jednak pamiętać, że olej z konopi zawiera nie tylko kwasy, ale też inne drogocenne składniki. Jest on bardzo cennym źródłem przeciwutleniaczy, głównie witaminy E. W składzie oleju konopnego nie brakuje też fitosteroli, chlorofilu, fosfolipidów oraz karotenu. Ten produkt to również źródło cennych minerałów takich, jak magnez, fosfor, potas, siarka oraz wapń. W niewielkich ilościach znajdziemy w nim również cynk i żelazo.
Kolejnym cennym składnikiem są zawarte w konopiach kanapoidy, głównie kanabinol (CBN) i kanabidiol (CBD). Trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej kwestii! Zawierają one zaledwie 0,2 procent tetrahydrokanabinolu (THC), czyli związku aktywnego, który działa odurzająco. Trzeba więc dodać, że w marihuanie jest go ponad 30-40 razy więcej. Dlatego olej z konopi nie ma takiego działania jak niezwykle popularna „trawka”.
Olej konopny może działać na dwa sposoby: wewnętrznie i zewnętrznie. Pierwsze z nich odnosi się głównie do dietetyki i zdrowia. Olej konopny stosowany wewnętrznie może więc wpływać na:
Olej konopny może również oddziaływać zewnętrznie. W tej sytuacji najczęściej pozytywnie wpływa na urodę, ale może też dawać korzyści zdrowotne. Najpopularniejsze zewnętrzne wykorzystanie oleju konopnego to:
Z zalet oleju konopnego mogą skorzystać w praktyce posiadaczki każdego rodzaju cery.
Jak widać, zalet stosowania olejku konopnego na twarz nie brakuje. Aby się o nich przekonać, możesz stosować olejek solo lub krem konopny do twarzy (ważne jednak, by zawierał olejek tłoczony na zimno).
Kosmetyki konopne pomogą ci również zadbać o kondycję włosów. Olej CBD znajdziesz w produktach takich, jak szampony konopne, wcierki, peelingi, odżywki. Wykazują one działanie wzmacniające, zapobiegając wypadaniu włosów.
Oczywiście olej konopny na włosy możesz nakładać także w „surowej” wersji - doda im zdrowego blasku i ułatwi rozczesywanie.
Twoją zmorą jest przesuszona, a nawet piekąca skóra ciała? Balsam konopny szybko przyniesie ci ulgę – zawarte w nim minerały oraz kwasy roślinne szybko regenerują naskórek i wspomagają leczenie stanów zapalnych. Konopny balsam znakomicie sprawdzi się również stosowany po depilacji.
Olej z konopi siewnych to jedna z niewielu substancji, która w równie dobrym stopniu wpływa na różne rodzaje cery i włosów. Tak uniwersalny produkt powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety. Przekonaj się, jak wiele kosmetyków jest w stanie zastąpić ci osławiony olejek CBD.
Autorka: Joanna Stanuch