Data publikacji:

Olej żywokostowy z gojnikiem - na żylaki i inne zastosowanie

Olej żywokostowy z gojnikiem to kosmetyk, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego. To wielofunkcyjny kosmetyk, który skutecznie zadba o twoje zdrowie. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat zastosowania oleju żywokostowego z gojnikiem.

Olej żywokostowy z gojnikiem

Jakie są właściwości oleju żywokostowego z gojnikiem?

Czym jest olej żywokostowy? Jak sama nazwa wskazuje, jest to olej uzyskiwany z żywokostu, czyli krzewu występującego w niektórych częściach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Krzew wyróżniają piękne fioletowe, niebieski lub białe kwiaty oraz długie i smukłe liście.

Jednak piękny wygląd to nie jedyna zaleta tej rośliny. Liście i korzenie żywokostu od wieków były wykorzystywane w medycynie naturalnej wielu krajów. W Japonii tej rośliny używa się do celów medycznych od ponad 2000 lat! Żywokost używany jest do leczenia siniaków, oparzeń oraz zapaleń stawów.

Sprawdź również, czym jest olej babassu.

Zastosowanie oleju żywokostowego z gojnikiem

Olej żywokostowy z gojnikiem – na co pomaga? Korzenie liści żywokostu zawierają wiele substancji chemicznych, które przyspieszają gojenie. Przede wszystkim jest to alantoina odpowiedzialna za wzrost nowych komórek skóry. Z kolei kwas rozmarynowy łagodzi ból i stany zapalne. Zdrowotne ekstrakty z żywokostu dodawane są do maści lub kremów – z rośliny wytwarza się także olej.

Olej żywokostowy z gojnikiem – na co?

To kosmetyk, który ma niezwykle szerokie zastosowanie. Jak stosować olej żywokostowy z gojnikiem? Olej żywokostowy z gojnikiem na żylaki to dobry pomysł w przypadku osób, które zauważyły na swojej skórze pierwsze naczynka.

Olej żywokostowy z gojnikiem to też świetny sposób na trądzik. Kosmetyk nie tylko łagodzi stan zapalny, ale także zapobiega powstawaniu kolejnych zaskórników. Jeśli zależy ci na jeszcze lepszych efektach, sięgnij po olej żywokostowy z gojnikiem i witaminą E. Oprócz tego olej z żywokostu doskonale poradzi sobie z niwelowaniem bólu stawów i pleców.

Jak stosować olej żywokostowy z gojnikiem?

Jeśli chcesz stosować olej żywokostowy z gojnikiem na twarz, pamiętaj, że tego kosmetyku nie można stosować na otwarte rany. Wszystko przez skutki uboczne. Olej żywokostowy z gojnikiem ma bardzo silne działanie, dlatego nie powinna z niego korzystać bardzo często. Dodatkowo olej nakładaj na chore miejsce punktowo – możesz do tego wykorzystać wacik kosmetyczny lub patyczek higieniczny.

Olej żywokostowy z gojnikiem – skutki uboczne

Wiesz już, na co pomaga olej żywokostowy z gojnikiem. Jednak czy stosowanie oleju żywokostowego z gojnikiem może mieć skutki uboczne? Niestety tak. Przede wszystkim nigdy nie stosuj oleju żywokostowego doustnie.

Olej ten jest uważany za niebezpieczny do spożycia ze względu na alkaloidy pirolizydynowe, które zawiera żywokost. Są to niebezpieczne związki chemiczne, które po spożyciu mogą powodować raka, poważne uszkodzenia wątroby lub nawet śmierć. Z tego powodu w Europie i Ameryce zakazane jest stosowania doustnych produktów z żywokostu.

Żywokost dobrze poradzi sobie w leczeniu zwłaszcza żylaków, stłuczeń i bólu stawów. Olej żywokostowy jest bezpieczny do stosowania na skórę lub na zamknięte rany przez krótki czas. Jeśli jednak chcesz stosować żywokost dłużej, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Autorka: Patrycja Hendzel