Data modyfikacji:

Jak prawidłowo wykonać olejowanie twarzy?

Olejowanie twarzy to jeden z ostatnich hitów kosmetycznych, który zdobył liczne grono zwolenniczek. Jak się okazuje, zastosowanie naturalnych formuł w codziennej pielęgnacji niesie ze sobą mnóstwo korzyści, a do tego może okazać się remedium na wiele dolegliwości skórnych. Na czym polega i jak prawidłowo wykonać olejowanie twarzy, aby uzyskać oczekiwane efekty? Podpowiadamy!

olejowanie twarzy

Czym jest olejowanie twarzy?

Olejowanie twarzy, czyli OCM – Oil Cleansing Method, to jeden z sekretów urody Azjatek. Z pewnością zastanawiałaś się kiedyś, w jaki sposób utrzymują tak młody wygląd przez lata. Zagadka rozwiązania – po prostu zaufały mocy natury, wykorzystując w codziennej pielęgnacji cenne składniki zawarte w naturalnych produktach.

Podstawą olejowania twarzy jest teza, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Dzięki temu naturalne formuły bez problemu oczyszczają skórę z resztek makijażu, kurzu i innych codziennych zabrudzeń oraz nadmiar produkowanego w ciągu dnia sebum. Co istotne, robią to w sposób niezwykle delikatny, nie naruszają naturalnej warstwy ochronnej cery i nie wpływają na zmianę jej pH.

Olejowanie możesz wykonać na twarzy na dwa sposoby – w trakcie oczyszczania, zastępując olejkami kosmetyki do mycia, lub aplikując je na samym końcu wieczornej pielęgnacji.

Sprawdź również, jak zrobić krem do twarzy samodzielnie.

Jaki olej będzie strzałem w dziesiątkę?

Aby olejowanie twarzy przyniosło oczekiwane efekty, musisz zadbać nie tylko o prawidłowe wykonanie domowego zabiegu, ale także o wybór odpowiedniego rodzaju formuły. Każda skóra ma inne potrzeby, a tym samym nie wszystkie oleje będą jej służyć. Który z nich wybrać, jeśli jesteś właścicielką cery tłustej i trądzikowej, normalnej, naczynkowej oraz suchej i dojrzałej?

  • Właścicielki cery tłustej i trądzikowej powinny włączyć do swojej pielęgnacji olej konopny, tamanu, z pestek malin, z pestek dyni, z czarnuszki, lniany, jojoba, z pachnotki lub z czarnuszki. Formuły sprawdzą się również w przypadku skóry mieszanej.
  • Jeśli masz cerę normalną, to strzałem w dziesiątkę będzie olej z pestek moreli, ze słodkich migdałów, lniany, z pestek winogron, arganowy lub z pestek granatu.
  • Cera naczynkowa z pewnością polubi się z olejem ze słodkich migdałów, orzecha włoskiego, kocanki, dzikiej róży, marakui lub czarnej porzeczki.
  • W przypadku cery dojrzałej i suchej najlepszym wyborem będzie olej z kiełków pszenicy, arganowy, z awokado, makadamia, z orzecha laskowego, z pestek moreli, z pestek dyni lub oliwa z oliwek.

Olejowanie twarzy – efekty

Jesteś ciekawa, czy olejowanie twarzy rzeczywiście zapewnia tak spektakularne efekty, o których można poczytać w internecie? Zdecydowanie tak, jednak musisz pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Widoczną poprawę cery zauważysz już po miesiącu.

Do najczęstszych rezultatów wprowadzenia olejowania twarzy do pielęgnacji można zaliczyć:

  • odetkane pory,
  • zmniejszenie ilości zaskórników lub całkowite ich usunięcie,
  • zwiększenie elastyczności i jędrności skóry,
  • widoczne wygładzenie,
  • regenerację podrażnień i stanów zapalnych,
  • nawilżenie,
  • odżywienie,
  • wygładzenie twarzy,
  • regulację produkcji sebum,
  • zmniejszenie ilości wyprysków.

Co ciekawe, olejowanie twarzy, ze względu na wykorzystanie oleju rycynowego, może także poprawiać kondycję rzęs i brwi, sprawiając, że staną się mocniejsze i mniej podatne na wypadanie.

Jak wykonać olejowanie twarzy?

Czas sprawdzić, jak wykonywać olejowanie twarzy. Pierwszym krokiem jest, oczywiście, wybór odpowiedniego oleju. Krótka ściąga, którą znajdziesz powyżej, z pewnością ułatwi ci zakup naturalnej formuły dopasowanej do typu i potrzeb twojej cery. Pamiętaj, że rytuał pielęgnacyjny należy wykonywać wieczorem, przed pójściem spać.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie mieszanki, w której koniecznie musi znaleźć się olej rycynowy i jeden z listy polecanych do twojej cery. Jakie proporcje powinna mieć mikstura?

  • 30% oleju rycynowego wymieszanego z 70% wybranego oleju w przypadku cery tłustej i trądzikowej.
  • 20% oleju rycynowego i 80% jednego z wymienionych wyższej olejów dla cery mieszanej i normalnej.
  • 10% oleju rycynowego połączonego z 90% oleju bazowego w przypadku cery suchej.

Koniec przygotowań! Czas na właściwe olejowanie twarzy, które należy rozpocząć od delikatnego zwilżenia twarzy ciepłą wodą. Uważaj, aby nie była zbyt gorąca. Następnie nabierz odrobinę wcześniej przygotowanej mieszanki na palce i powoli rozetrzyj w dłoniach. Nałóż ją na twarz i delikatne wmasuj oleje w skórę.

Po 2-3 minutach sięgnij po ręcznik lub ściereczkę i zamocz ją w ciepłej wodzie. Delikatnie wyciśnij, a następnie połóż na twarzy. Ma to na celu rozszerzenie porów – odbywa się to pod wpływem ciepła. Wypłucz materiał, zmyj z twarzy mieszankę i powtórz wszystkie kroki 2-3 razy.

Na zakończenie namocz ręcznik w zimniejszej wodzie i powoli zetrzyj pozostałości po olejach ze skóry. Niektóre kobiety dodatkowo oczyszczają twarz żelem, emulsją lub pianką, jednak nie jest obowiązkowe.

Jakich błędów unikać podczas olejowania twarzy?

Wiesz już, jak prawidłowo wykonać olejowanie twarzy, aby uzyskać najlepsze i widoczne gołym okiem efekty. Na zakończenie mamy dla ciebie kilka pomocnych wskazówek na temat błędów, których zdecydowanie warto unikać. Pierwszym i najważniejszym z nich jest nakładanie oleju na suchą twarz. Tłusta formuła wcale nie nawilża w ten sposób skóry, a wręcz przeciwnie – powoduje jej przesuszenie.

Kolejnym z błędów jest stosowanie olejów rafinowanych. Tak naprawdę są one stratą pieniędzy i nie sprawdzą się w pielęgnacji, ponieważ proces, któremu są poddawane, znacząco zmniejsza zawartość cennych składników odżywczych. W trakcie zakupu produktów do olejowania twarzy upewnij się, że wybierasz czysty olej, a nie formułę z dodatkami zapachowymi czy konserwantami.

Autorka: Katarzyna Wendzonka