Data publikacji:

Oliwa z oliwek w kosmetyce

Aromatyczna oliwa z oliwek, która coraz częściej gości w naszej kuchni działa zbawiennie na ciało nie tylko od środka, ale również od zewnątrz. Domowe maski i kosmetyki na jej bazie to ratunek dla skóry suchej i skłonnej do zmarszczek.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to jeden z najbardziej uniwersalnych darów natury, pozyskiwany z zielonej odmiany tej rośliny. W jej składzie znajdziemy przede wszystkim odżywczy kwas oleinowy, a także linolowy i palmitynowy, a wśród składników odżywczych między innymi witaminy z grupy B, fosfor czy witaminy A, C i E. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że oliwa jest polecana do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, a także do odżywiania przesuszonej skóry.

Można ją stosować na całe ciało, od stóp do głów, w tym na włosy. Oliwa z oliwek wtarta w rozdwojone końcówki wzmocni je, a maska z podgrzanej oliwy z dodatkiem soku z cytryny doda włosom blasku oraz witalności. Twarz można pielęgnować za pomocą maseczek z oliwą z oliwek, na przykład łącząc ją z miodem i śmietaną. Można również nasmarować twarz podgrzaną oliwą, nakryć ją gazą, nałożyć ręcznik i pozostawić na 15 minut.

W przypadku pielęgnacji ciała, oliwa z oliwek może zastąpić zwykły balsam lub też stać się bazą peelingu z soli lub kawy. Dodanie jej do kąpieli również pomoże odżywić naszą skórę, podobnie jak moczenie dłoni w lekko podgrzanej oliwie z oliwek.

W sklepach najdziemy mnóstwo gotowych kosmetyków z oliwą, które również zdają egzamin. By dodać oliwkowej mocy innym kremom, można wlać do nich kilka kropel oleju.

Jeśli chcemy pielęgnować ciało nie kosmetykami z oliwą z oliwek, ale olejem w czystej postaci, do tego celu nadają się wyłącznie butelki oznaczone słowami vergine lub extra vergine, czyli z pierwszego tłoczenia, które zachowują wszystkie najważniejsze składniki odżywcze.

Autor: Kasia Szulik