Data modyfikacji:

Migdały dla urody

Migdały, chętnie dodawane do deserów czy sałatek, są również bogatym źródłem substancji upiększających, które nawilżają i pielęgnują skórę oraz wspierają walkę z trądzikiem i oznakami starzenia.

Owoce migdałowca występują w dwóch odmianach - gorzkiej oraz słodkiej. Orzechy różni nie tylko smak, ale też kosmetyczne właściwości. Z gorzkiej odmiany pozyskiwany jest kwas migdałowy, zaliczany do kategorii kwasów AHA, natomiast słodkie są źródłem olejku migdałowego, który zmiękcza i regeneruje skórę.

Kwas migdałowy, pozyskiwany w wyniku hydrolizy gorzkich migdałów, jest jednym z najdelikatniejszych kwasów AHA. Wykazuje działanie antybakteryjnie oraz złuszczające, dlatego peelingi chemiczne na jego bazie są szczególnie polecane do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej.

Kwas migdałowy jest również częstym składnikiem kosmetyków zmniejszających przebarwienia oraz przeciwzmarszczkowych, ponieważ ujędrnia i regeneruje cerę oraz pobudza produkcję nowych komórek. Peelingi na bazie kwasu migdałowego pozwalają skutecznie pozbyć się zrogowaciałego naskórka, ale równocześnie nie wywołują zaczerwienień, pieczenia i swędzenia skóry, więc można ich używać rano i wieczorem bez obaw o podrażnienia.

Olejek migdałowy, tłoczony na zimno ze słodkich migdałów, ma przyjemny zapach i smak oraz żółtawy kolor. Jest częstym składnikiem balsamów do ciała, ponieważ nawilża, zmiękcza i wygładza nawet bardzo wysuszoną i wrażliwą skórę. W jego składzie znajdziemy proteiny, witaminy z grupy B, a także A i E oraz kwas linolowy i oleinowy, dzięki którym skóra staje się miękka. Olejek pomaga zatrzymać wilgoć w naskórku, a nałożony na włosy jako maska odżywia przesuszone i zniszczone kosmyki.

Migdały w formie chrupiących orzechów i olejku to również świetny dodatek do potraw. Dla osób nie trawiących laktozy migdały mogą posłużyć do zrobienia mleka. Obrane migdały (w skórkach lub bez) trzeba pozostawić w miseczce z wodą na około 8 godzin lub całą noc, a następnie odcedzić i wrzucić do blendera razem z wodą w proporcji 1 szklanka migdałów na 2-3 szklanki wody. By uzyskać mleko, gotowy roztwór trzeba przecedzić przez gazę lub pieluchę tetrową.

Autor: Kasia Szulik