Data modyfikacji:

Jaki makijaż i kosmetyki do oliwkowej cery?

Cera oliwkowa to rodzaj karnacji, który przysparza wielu trudności - głównie ze względu na brak wyrazistych, jednoznacznych cech. Skóra oliwkowa jest bardzo subtelna, naturalnie piękna, a jej temperatury nie sposób wskazać jednoznacznie. Jaki makijaż będzie najlepszy do cery oliwkowej? Na które kolory postawić, a jakich lepiej się wystrzegać? Podpowiadamy, jaki makijaż i kosmetyki, a także kolory ubrań wybrać do oliwkowej cery!

Czytaj również: Jak dbać o śniadą cerę?

Oliwkowa cera, czyli jaka?

Cera oliwkowa to skóra o lekkim chłodnym odcieniu. Zwykle jest ona gładka i pozbawiona niedoskonałości. Posiadacze cery oliwkowej szybko i ładnie opalają się na brązowo. Osoby o cerze oliwkowej zazwyczaj w dzieciństwie miały bardzo jasne włosy, które z wiekiem ściemniały do lekkiego brązu lub blondu. Oczy posiadaczy cery oliwkowej są zazwyczaj zielone, grafitowe lub niebieskie. Raczej nie znajdziemy w nich ciepłych odcieni złota czy pomarańczy. Karnacja oliwkowa zaliczana jest do tych chłodnych.

Podkład do skóry oliwkowej

Wybór podkładu do skóry oliwkowej może okazać się dużym wyzwaniem. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na tony występujące w produktach na sklepowych półkach. Większość producentów podkładów używa tonów różowych bądź żółtych. Niestety żaden z takich kosmetyków nie sprawdzi się do cery oliwkowej. Wybór podkładu o żółtych lub różowych tonach do skóry oliwkowej to często popełniany błąd, przez który największe atuty urody zostają przykryte, a nie podkreślone.

Jaki więc podkład do skóry oliwkowej będzie najlepszy? Sięgaj po produkty o chłodnym odcieniu lub te neutralne. To właśnie one będą najlepiej współgrały z urodą. Cera oliwkowa ma w sobie więcej szarości niż różu czy żółci, dlatego też neutralne podkłady będą wyglądały idealnie.

Oliwkowa karnacja: idealny makijaż oka dla oliwkowej skóry

Makijaż oka przy oliwkowej karnacji również może stanowić wyzwanie, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Najważniejsze jest to, by nie przesadzać. Zbyt mocny makijaż skutecznie ukryje wszelkie zalety urody, które chcemy podkreślić. W przypadku cery oliwkowej lepiej zrezygnować z mocnych kolorów, a także skrajnie chłodnych i ciepłych. Mowa tutaj na przykład o czerni, bardzo chłodnych odcieniach niebieskiego, złocie czy pomarańczy.

O wiele lepiej sprawdzą się delikatne błękity, lekkie zielenie i oczywiście chłodne beże. Jeśli chcesz mocniej podkreślić oczy, postaw na grafit bądź granat, a czarną kredkę lepiej odłóż na półkę.

Usta, czyli najlepsze pomadki dla oliwkowej karnacji

Usta to kolejny element twarzy, który warto podkreślić w makijażu. Należy jednak stosować się do starej dobrej zasady: jeśli szczególnie podkreślamy oczy, usta powinny być stonowane i na odwrót. W przypadku cery oliwkowej dobrze sprawdzą się pomadki w odcieniach burgunda , śliwki czy fuksji. Warto jednak wybierać te chłodniejsze, które zawierają w sobie niebieskie pigmenty. Dobrym wyborem dla cery oliwkowej będą także pomadki w kolorze nude, ale uwaga - zbyt jasne odcienie będą działały na niekorzyść, podobnie jak te ciepłe. Na półkę odstaw wszelkie róże czy czerwienie z pomarańczowymi pigmentami.

Pielęgnacja skóry oliwkowej

Skóra oliwkowa, podobnie jak każdy inny typ karnacji, może mieć różną charakterystykę. Niektóre osoby będą borykały się z cerą mieszaną, inne z normalną czy suchą. Właśnie do rodzaju cery należy dobrać właściwy kosmetyk. Warto postawić na naturalne składniki, które są mniej agresywne w stosunku do tych chemicznych, dbać o właściwe oczyszczanie i nawilżenie skóry.

Krok 1: oczyszczanie

Do demakijażu skóry oliwkowej najlepiej sprawdzą się płyny micelarne lub mleczka. Te pierwsze zdadzą egzamin w przypadku cery tłustej lub mieszanej, drugie zaś będą bardziej odpowiednie dla cery suchej i wrażliwej. Po demakijażu dokładnie umyj buzię. W kosmetykach do mycia unikaj agresywnych składników myjących, jak SLS, które mogą podrażnić skórę.

Krok 2: tonizacja

Jeśli masz cerę oliwkową wrażliwą lub suchą, do tonizacji wykorzystaj naturalne hydrolaty roślinne, np. różany, oczarowy czy z czarnej porzeczki. Tradycyjny tonik może okazać się zbyt mocny. Taki produkt lepiej sprawdzi się do cery normalnej lub mieszanej. Pamiętaj jednak, by nie zawierał on alkoholu.

Krok 3: nawilżenie

Ostatnia, ale równie ważna kwestia to nawilżenie cery oliwkowej. Pamiętaj, bez względu na to, czy posiadasz skórę tłustą, mieszaną czy też suchą, potrzebuje ona odpowiedniego nawilżenia. Dobrze nawilżona skóra ma mniejszą tendencję do nadprodukcji sebum czy powstawania podrażnień. Postaw na lekkie kremy nawilżające i ciesz się idealną cerą każdego dnia. Zwróć uwagę na to, by nie zawierały w sobie parafiny oraz innych olejów roślinnych, które mogą być przyczyną pogorszenia stanu skóry.

Cera oliwkowa - jakie kolory ubrań wybierać?

Cera oliwkowa determinuje wybór zarówno kosmetyków, jak i ubrań. Warto zwrócić szczególną uwagę na kolory tkanin, które zakładamy. Przede wszystkim należy zrezygnować z kolorów mocnych, kontrastowych oraz bardzo ciepłych. Raczej nie sprawdzą się czernie. Ubrania w tych kolorach mogą sprawić, że będziesz wyglądała na zmęczoną. Zrezygnuj też z ciepłego różu, złota, pomarańczy czy czerwieni. Wszystkie te kolory nie współgrają z cerą oliwkową.

Dobrym pomysłem będzie wybór ubrań w kolorze granatowym, winnym (z niebieskimi tonami!), oliwkowym, śliwkowym czy leśnej zieleni. Warto postawić też na chłodny beż, a także fiolety - szczególnie lawendowy. Dobrze wygląda też pudrowy róż. Ważne, by wybrane ubrania nie miały zbyt ciepłej barwy.

Cera oliwkowa to niełatwa przyjaciółka, jednak wiedza i wybór odpowiednich produktów do makijażu czy pielęgnacji pozwolą cieszyć się idealnym wyglądem. Już dziś zadbaj o swoją oliwkową karnację.
Autorka: Olga Sadowska