Data publikacji:

Pasta do zębów na kurzajki – czy to działa?

Kurzajka, czyli brodawka, jest zmianą skórną wywoływaną przez HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego). Narośl jest wypukła, ma grudkowatą strukturę oraz może przyjmować różne kolory – od szarego aż po brązowy. Choć sama w sobie nie jest niebezpieczna dla zdrowia, to nie należy jej ignorować, bo nieleczona może się powiększać i rozmnażać. Czy pasta do zębów na kurzajki to dobry i skuteczny pomysł? Jak jeszcze można z nimi walczyć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik
pasta do zębów na kurzajki

Kurzajka na stopie czy odcisk?

Kurzajka często pojawia się na stopie, przez co wiele osób może początkowo mylić ją z odciskiem. Jeżeli zauważysz zmianę na pięcie czy w okolicach palców, to dokładnie jej się przyjrzyj, ponieważ najłatwiej wyleczyć brodawkę w początkowym stadium. Jeżeli jedynym objawem jest szorstka powierzchnia, to istnieją duże szanse, że to tylko odcisk. Jeśli jednak są widoczne małe brązowe lub czarne kropki, to znak, że masz do czynienia z kurzajką na stopie, a co za tym idzie – należy rozpocząć leczenie.

Czy pasta do zębów działa na kurzajki?

W internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na to, jak pozbyć się kurzajki na stopie czy dłoni. Jednym z nich jest pasta do zębów. Czy rzeczywiście działa? Nie zostało to do końca potwierdzone, jednak istnieją ludzie, którzy przekonują, że właśnie w ten sposób uporali się z nawracającymi kurzajkami.
Jak się jednak okazuje, istnieje powód, dla którego pasta do zębów na kurzajki może przynieść oczekiwany efekt. Chodzi o jej składnik – SLS, czyli laurylosiarczan sodu, który występuje w niektórych produktach do higieny jamy ustnej. Można znaleźć go pod kilka nazwami: sodium dodecyl sulfate, sodium salt, sulfuric acid czy lauryl sodium sulfate. To właśnie on sprawia, że pasta do zębów wysusza kurzajki, stopniowo je zmniejszając.
Jeśli zdecydujesz się na wypróbowanie tego domowego sposobu, to zachowaj szczególną ostrożność, nakładając pastę do zębów na kurzajki. Aplikowanie jej na zdrową skórę może doprowadzić do podrażnienia

Co stosować na kurzajki?

Choć pasta do zębów na kurzajki może przynieść oczekiwane efekty, to istnieje wiele innych sposobów, które są skuteczniejsze w walce z brodawkami. Jeśli chodzi o metody domowe, to możesz wypróbować kilka naturalnych produktów. To np.:
  • olejek z drzewa herbacianego – działa wysuszająco, odkażająco i przeciwwirusowo. Uważaj jednak, aby nie nakładać go na zdrową skórę, ponieważ nierozcieńczony olejek z drzewa herbacianego, podobnie jak i pasta do zębów z SLS, może ją podrażnić;
  • jaskółcze ziele (glistnik) – możesz kupić je zarówno w formie soku, jak i gotowego preparatu na kurzajki. Glistnik wykazuje działanie wirusobójcze i bakteriobójcze;
  • mniszek lekarski – chodzi o sok z jego łodygi (koniecznie świeżej), który należy wcierać w brodawkę przynajmniej 2 razy dziennie.
  • Co ciekawe, niektórzy polecają także… czosnek! Chodzi o zawarty w nim składnik, który działa przeciwwirusowo, hamując rozmnażanie komórek wirusa. Jak pozbyć się kurzajki z jego pomocą? Przeciśnij przez praskę jeden ząbek, a następnie przyłóż go do zmiany skórnej. Zaklej to plastrem i pozostaw najlepiej na całą noc.

    Preparat na kurzajki – skuteczny sposób na walkę ze zmianami skórnymi

    Jak pozbyć się kurzajki? Zamiast eksperymentować z domowymi sposobami, możesz od razu udać się do apteki i kupić jeden z dostępnych preparatów na kurzajki. Wybór produktów jest sporty – od płynów, przez plastry, aż po kremy, które zawierają składniki aktywne o potwierdzonym działaniu przeciwwirusowym.
    Preparaty na kurzajki mają w składzie zazwyczaj kwas salicylowy albo kwas mlekowy, które stopniowo wysuszają brodawkę. Oprócz nich można znaleźć też produkty zawierające 5-fluorouracyl albo kwas trójchlorooctowy. Ich działanie jest proste – złuszczają zakażone tkanki i je usuwają. Oczywiście, preparat nie odróżnia zdrowej skóry od tej z brodawką, dlatego, aby uniknąć podrażnienia albo stanu zapalnego, należy posmarować wcześniej obszar wokół kurzajki wazeliną.
    Stosowanie preparatów na kurzajki wymaga cierpliwości. Jeżeli liczysz na natychmiastowe efekty, to udaj się do dermatologa na jeden z polecanych niżej zabiegów. Jeśli jednak chcesz stopniowo rozprawiać się z brodawką, to miej na uwadze, że proces ten może trwać nawet 6–8 tygodni.

    Usuwanie kurzajek u specjalisty

    Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na usuwanie kurzajek jest zapisanie się do dermatologa. Specjalista może zaproponować ci kilka zabiegów, które rozprawią się z nieestetyczną brodawką już nawet w trakcie jednej wizyty. Jak profesjonalnie pozbyć się kurzajki?
  • Łyżeczkowanie – wykonywane również w gabinecie podologicznym. To zabieg, podczas którego zmiana skórna jest usuwana mechanicznie przy użyciu specjalnego narzędzia chirurgicznego. Nie musisz się bać o ból – przed rozpoczęciem łyżeczkowania podaje się znieczulenie miejscowe.
  • Zabieg laserowy – polega na użyciu lasera frakcyjnego CO2. To metoda bezbolesna, szybka i maksymalnie skuteczna, ponieważ usuwa 100% zakażonej tkanki.
  • Krioterapia – wymrażanie kurzajek na palcu czy stopie, podczas którego tkanki zmiany skórnej są uszkadzane przy użyciu bardzo niskiej temperatury. W trakcie zabiegu wykorzystuje się podtlenek azotu.
  • Choć po wymienionych zabiegach mogą powstać ranki i blizny w miejscu, w którym znajdowała się kurzajka – na dłoni czy stopie – to są one na tyle małe, że nie masz się czym martwić.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.